Windows 7 Kurulum Rehberi

nonpasaran
27-02-2010, 15:18   |  #1  
nonpasaran avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

"Windows"u kurmak (Çoğu kullanıcı için "Format" atmak)
çoğu zaman yeni kullanıcılar için korkutucu bir deneyim gibi görünür. Fakat
Window Vista'dan bu yana bu kurulum işlemi oldukça kolaylaşmış ve sıradan 3. parti programların kurulumundan farkı pek kalmamıştır. Bu makaleyi okuduktan sonra eminim ki sizde bunun ne kadar kolay olduğuna karar vereceksiniz ve belki de ilk Windows kurulumuzu kendiniz yapabileceksiniz.

Window 7 kurulumunda nelere ihtiyacınız var?

Windows 7 medyası.(Window 7 Kurulum Dvd'si veya Boot edilebilir Windows 7 kurulum dosyalarını içeren bir Usb bellek veya Windows 7 imajı)

• Windows 7 ürün anahtarı. (Ürün anahtarınızı bilgisayarınızın veya Windows paketinin içindeki yükleme diski kutusu içerisinde bulabilirsiniz. Altta bir örnek etiket resmi görebilirsiniz.)

Windows 7 kurulumu esnasında içinde bulunulan koşullar farklılık gösterebilir.

Bilgisayarınızın durumu:

Bilgisayarınızda kurulu bir işletim sistemi var.

• Bilgisayarınızda kurulu bir işletim sistemi yok. (Free Dos)

Windows 7 medyanızın durumu:

Eğer bilgisayarınız FreeDos ise 1 ve 2 nolu medyaları, eğer yüklü bir işletim sistemi varsa bütün medyaları kullanabilirsiniz.

NOT:
Windows 7 yüklemesi sırasında sabit diskinizin biçimlendirilmesi gerekli değildir.Sabit diskinizi biçimlendirmek istiyorsanız ve Windows 7'nin bir yükseltme sürümünü kullanıyorsanız, Windows 7 yüklemeden önce sabit diskinizi yeniden biçimlendirmek için bir başka yazılım üreticisinin programını kullanmayın. Bunun yerine, Windows 7 yükseltme DVD'sini kullanarak kişisel bilgisayarınızı başlatın, Özel (gelişmiş)'i tıklatın ve ardından Sürücü seçenekleri (gelişmiş)'i tıklatın.

BAŞLAYALIM;

1- Windows üzerinden kuracaksanız;

Windows 7 Dvd'si veya Windows 7 yüklü Usb bellek  ile

a) Optik sürücünüze Dvd'yi veya Usb yuvasına Usb beleğinizi takın. (Alttaki resim)

b) Eğer "Otomatik Kullan" penceresi açılmazsa Windows gezgini ile Windows 7 kurulum dosyalarını bulun ve setup.exe dosyasına çift tıklayın. (Alttaki resim)

c)  3.Adım'a geçin.

Windows 7 Iso kalıbınız varsa;

a)  "Deamon Tools" veya benzeri bir program vasıtasıyla Windows 7 Iso dosyasını sanal sürücüye takın.

b) Eğer "Otomatik Kullan" penceresi açılmazsa Windows gezgini ile Windows 7 kurulum dosyalarını bulun ve setup.exe dosyasına çift tıklayın. (Üstteki resim)

c)  3. Adım'a geçin.

2"Boot" ederek kuracaksanız;

a)  Bios'a girerek "Boot" önceliğini "Optik Sürücü" veya "Usb" ye verin.

b) Windows 7 kurulum Dvd'sini optik sürücünüze veya Windows 7 yüklenmiş "Boot edilebilir" Usb belleği yuvasına takın.

c) Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

d) Karşınıza çıkacak ekranda Windows 7 kurulumunu başlatabilmek için herhangi bir tuşa basın. (Alttaki resim)
Eğer bunu 8 saniye içinde yapmazsanız Windows normal olarak başlatılır.Ve bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalırsınız.

e) Dil seçenekleri'ni yapılandırın ve devam deyin. (Alttaki resim)

3- "Install Now" seçeneğini seçin ve "Devam" deyin. (Alttaki resim)

4- "I want to help make Windows installation better" kutucuğundaki işareti kaldırın ve "Get important updates for installation" seçeneğini seçerek devam edin. (Alttaki resim)

5- "I accept the license terms" kutucuğuna işaret koyun ve devam edin. (Alttaki resim)

6-  Yükseltme yapmak istiyorsanız
Yükselt, temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız Özel (gelişmiş)
seçeneğini seçin. (Alttaki resim)

7- Kurmak istediğiniz diski veya bölüntüyü seçin. Eğer seçtiğiniz bölümde kurulu bir Windows varsa buradaki bilgilerinizin Windows.old adlı bir dosyada yedekleneceğini bildiren bir mesaj alacaksınız.Devam edin. (Alttaki resim)

8-  Burada isterseniz Drive Options(Advanced) kısmını seçerek diskinizi biçimlendirebilir ve eski Windows sürümünüzü tamamen sildikten sonra kurulumun başlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun size sağlayacağı avantaj şu olacaktır; hem Windows.old klasörünün oluşturulması sırasında geçen zamandan tasarruf edeceksiniz (Bu bazı kurulumlarda 15-20 dk fark eder) hemde Windows 7 kurulduktan sonra bu klasörü silmekle uğraşmayacaksınız. (Üstteki resim)

9- Artık kendinize bir kahve yapın ve bekleyin. Kurulum dosyaları kopyalanacak, ayıklanacak ve ardından Windows 7 kurulacak. Bu işlemler sırasında bilgisayarınız bir kaç defa yeniden başlatılacak.Bu süre zarfında herhangi bir müdahalede bulunmayın. (Alttaki resim)

10- Kısa bir süreliğine alttaki ekranı gördükten sonra yapılandırma pencereleri açılmaya başlayacak. (Alttaki resim)

11- Kendinize bir Kullanıcı adı ve Parola (İsteğe bağlı) belirleyin ve devam deyin. (Alttaki resim)

12- Ürün anahtarınızı girin.(Bu işlemi daha sonra da yapabilirsiniz) (Alttaki resim)

13Windows Update ayarı olarak Reccomended(Önerilen) seçeneğini seçin ve
devam edin. (Alttaki resim)

14Tarih ve Saat ayarlarını yapın. (Alttaki resim)

15Ağ ayarlarınızı yapın. (Alttaki resim)

16-  Ve en son Ev grubu ayarlarınızı yapılandırın. (İsteğe bağlı)
(Alttaki resim)

17- Artık "Masaüstü"nüz hazırlanacak ve Windows 7 karşınıza çıkacak. (Alttaki resim)

18- "Aygıt sürücüleri"nizi ve Windows Update üzerinden güncellemeleri yükleyin.

19- "Windows deneyimi dizini puanı"nızı oluşturun.(Aeronun çalışabilmesi için buradan minimum 2.0 puan almanız gerekiyor.Eğer bu işlemi yapmazsanız puanınız yetmeyeceğı için Aero çalışmayacaktır)

20- Kurulum sırasında "Windows'u online olarak aktive et" seçeneğini seçmedi iseniz lisans anahtarınızı girerek Windows'u etkinleştirin.

Hepsi bu...

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 27 Şubat 2010 20:11
DEXTER 26
27-02-2010, 15:25   |  #2  
DEXTER 26 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 26
1,018 mesaj

güzel paylasım elıne saglık

StyleALP
27-02-2010, 17:31   |  #3  
StyleALP avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,601 mesaj

Teşekkürler güzel bir paylaşım.

Birşey soracağım. Windows 7 'yi yükledikten sonra ASUS ASRock P4V88+ Anakart ve Sparkle nVİDİA FX5200 donanımlarını Windows bulurmu yoksa biz kendimizmi kuracağız. Windows 7 driverı olmayan donanımları Vista driverlarının uyumluluğunu ayarlayarak kurabilir miyiz ?

Teşekkürler.

* Paylaşımın İçin Teşekkürler, İyi ForumLaR...

nonpasaran
27-02-2010, 17:45   |  #4  
nonpasaran avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: StyleALP  
Teşekkürler güzel bir paylaşım.

Birşey soracağım. Windows 7 'yi yükledikten sonra ASUS ASRock P4V88+ Anakart ve Sparkle nVİDİA FX5200 donanımlarını Windows bulurmu yoksa biz kendimizmi kuracağız. Windows 7 driverı olmayan donanımları Vista driverlarının uyumluluğunu ayarlayarak kurabilir miyiz ?

Teşekkürler.

* Paylaşımın İçin Teşekkürler, İyi ForumLaR...

/p>valla bunu bilebilmek için kurmak ve denemek gerekiyor fakat elinde vista driver ı varsa hiç problem değil hemen hemen bütün vista driver ları windows 7 üzerinde çalışıyor

Mustafa@PC
28-02-2010, 14:39   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Bilmeyenler için güzel bir rehber olmuş. Emeğinize sağlık...

nonpasaran
01-03-2010, 00:44   |  #6  
nonpasaran avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Bilmeyenler için güzel bir rehber olmuş. Emeğinize sağlık...
 Sağol 
bilen bilmeyenin halinden anlamıyor maalesef o yüzden herkesi kendisi gibi zannediyor.Ama çok basit konuları bile bilmeyen insanlar var onlar için bırak bunu daha basit konular bile mümkünolan en basit dille anlatılmalı.

geçen gün sürekli gittiğim bir kafeteryada notebook umu açmış oturuyorum karşı masada da 2 tane 25 yaşlarında genç bilgisayarla uğaşıyorlar.Bilgisayarın üzerinde daha koruma plastikleri bile duruyor belli ki daha yeni almışlar.Bir süre sonra bir tanesi utana sıkıla yanıma geldi "abi  biz film seyredecez ama bu dvd yi bir türlü takamadık"  deyince ben acaba mediaplayer a filmi mi gösteremediler yada dvd sürücüde bir problemmi var diye aklımdan geçidim ilk anda.Meğer basbayağı dvd yi dvd sürücüye takamamışlar.Göbeğinden bastırıp dvd yi tırnaklara oturtman gerekiyor ya bunu zarar veririrz korkusundan denememişler Gülümseme uzun lafın kısası böyle insanlarda var ve bilen bilmeyene yardımcı olacak olayın özü bu

selamlar

bildem23
01-03-2010, 19:18   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Güzel bir açıklama olmuş.Kendi açımdan keşke kurulumun son basamağını görseydim.Kurulum yaptım fakat masaüstü açılacakken mavi ekran hatası verdi. Önerin var mı?

ali140
01-03-2010, 19:26   |  #8  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj

bence win7 bölümüne sabitlenmeli siz ne dersiniz arkadaşlar

nonpasaran
01-03-2010, 19:56   |  #9  
nonpasaran avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: bildem23  
Güzel bir açıklama olmuş.Kendi açımdan keşke kurulumun son basamağını görseydim.Kurulum yaptım fakat masaüstü açılacakken mavi ekran hatası verdi. Önerin var mı?
eğer 2 gb tan fazla ram in varsa fazlasını çıkart kurduktan sonra takkarsın yine

bilgicep
02-10-2016, 02:12   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

Eline sağlık etkinleştirme işlemi