Windows 7 Kurulumunda Dinamik Disk Hatası

oXideX
26-09-2009, 20:43   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Merhabalar;

Öncelikle soracağım soru hakkında arama yaptım fakat buna benzer konu bulamadım, varsa benzeri şimdiden kusura bakmayın.
Windows 7 kurma ekranında, işletim sistemini kurmamızı istediği disk kısmında, önceden kurmak için ayırdığım bölünmüş disk alanına windows 7 yi kuramıyorum, bana bu diskin kurulum için doğru türde olmadığını söylüyor. Şuan bilgisayarımda toplam 4 hdd ve 8 bölümlenmiş kısım var. Bunların 4 ü basic (layout:partition , type:basic) 4 ü de dynamic (layout: simple, type:dynamic) olarak bölümledirilmiş (bunları ben seçmedim hepsini kendi yapmış), windows 7 kurma ekranında ise kurmak istediğim bölüm dinamik, oraya kurmama izin vermiyor, ancak basic olan bölümlerden birini seçince kurabilme seçeneği çıkıyor, diğer diskler başka verilerle dolu olduğu için windows 7 yi oralara kurmam mümkün değil, bu iş için yeni hdd aldım, onuda bölümlendirince hep dinamik yapıyor, bunu nasıl çözebilirim, sanırım yapmam gereken hdd deki bölümün türünü değiştirmek, ancak bölümü silip tekrar oluşturduğumda gelen menüde simple dan başka seçenek seçemiyorum, bunu nasıl halledebilirim, hdd nin bölümünü dinamik dışında başka türe nasıl dönüştürebilirim?

Teşekkürler...

melen
26-09-2009, 21:51   |  #2  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

En sağlıklısı tek diski bölümleyip kurmak.Gülümseme

oXideX
26-09-2009, 23:22   |  #3  
OP Üye
63 mesaj

Olayı farklı bir açıdan düşünüp denedim ve oldu. Eğer diski xp içerisinde bölümlersek (ben öyle yapmıştım az evvel) dinamik yapıyor ama gidipte xp cd ile mavi ekranda bölümlere ayırırsak (7 dvd si içindede olurdu muhtemelen ama orada dinamik haldeyken hdd işlem yapmama izin vermedi 7 yükleme sihirbazı) o zaman o bölüme windows 7 kurabilecek hale getiriyor. Neyse ki sorunu halledip windows 7 yi kurabildim.

Robinson_Crusoe
07-12-2010, 11:49   |  #4  
Taze Üye
19 mesaj

Sorunu nasıl çözdün üstadım biraz daha aç konuyu benim pc de sadece 1 disk var onda da bu hatayı veriyor kurulum yapamıyorum bir türlü xp cd ile başlatıp pc yi onun üzerinden mi biçimlendirdin diski,