windows 7 mi windows xp mi ?

musty1980
04-09-2011, 16:26   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

CPU : DualCore AMD Athlon 64 X2, 3000 MHz (15 x 200) 6000+
Anakart Adı : Gigabyte GA-M61PME-S2 (2 pcI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)
Anakart Çipseti : nVIDIA nForce 6100-430, AMD Hammer
sistem Bellegi : 3584 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM) - kingston
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 9600 GT (512 MB)

ram aslında 4 gb ama xp yüklü oldugu icin sanırım 3.5 gibi gözüküyor.

şu anda Microsoft Windows XP Professional 5.1.2600, 32 bit, SP 3 yüklü. sizce en iyi performansı hangi işletim sisteminde alabilirim bu bilgisayarla? oyunlardan en iyi performansı almak başlıca amacım :)

windows 7 kurmam lazımsa hangi versiyonu?
teşekkürler

faceman
04-09-2011, 16:28   |  #2  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,588 mesaj

windows 7 kurarsan performans için o pc'ye starter veya-basic kurabiliirsin.

Kruis
04-09-2011, 19:25   |  #3  
Kruis avatarı
Yıllanmış Üye
496 mesaj

Windows 7 64 bit Ultimate

csleee
04-09-2011, 21:06   |  #4  
csleee avatarı
Yıllanmış Üye
121 mesaj

Windows 7 Home Premium Kur Ultimate Ağır Çeker Kaldırırda Verim Alamassın Premium Altında Yaparsanda Güzel Olmaz Bence En iyisi Home Premium

bosluk
04-09-2011, 21:09   |  #5  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/win ... s-7-mi_t217863.html

Şurada bir konu daha açılmış, yazdım düşüncemi efendim. Lütfen okuyun. Bu tip çocuk oyuncağı sorunumsularda bile hemen bir bilene danışayım demek yerine kendi kendinizin doktoru olun...

musty1980
05-09-2011, 01:27   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: bosluk  
https://www.chip.com.tr/forum/win ... s-7-mi_t217863.html

Şurada bir konu daha açılmış, yazdım düşüncemi efendim. Lütfen okuyun. Bu tip çocuk oyuncağı sorunumsularda bile hemen bir bilene danışayım demek yerine kendi kendinizin doktoru olun...

bu tavrı anlayamadım??

soru sizi rahatsız ettiyse okumaz geçersiniz zaten başlıktan belli içinde ne olduğu kimse zorla girip cevap yazın demiyor. herkesin bilgisayar konusunda bilgi birikimi aynı olmak zorunda da değil size "çocuk oyuncağı sorunumsu" gelen bir durum başkaları için o denli basit olamayabilir. ben normalde pcme kolay kolay format atmayan mecbur kalmadıkca işletim sistemini yeniden kurmayan biri olarak o kadar kolay kuramıyorum efendim sürücüleri vsyi ve bilen kişilerin fikrini almak istedim ki defalarca onu kur bunu kur uğraşmayayım. 

Forumda araştırdıgım kadarıyla her pcnin özelliklerine göre en iyi performans veren windows versiyonu değişebilmekte o yüzden kendi pcmin özelliklerini yazarak yanıtları görmek istedim. zaten forumun amacı da bu herhalde ??

düzgün cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

bosluk
05-09-2011, 20:27   |  #7  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Şimdi efendim bakın, günde en az 10 konu açılıyor XP mi 7 mi diye. Amacım kimseyi aşağılamak değil. Sadece bir noktada artık yeterli olması lazım verilen cevapların. Sistemden sisteme o kadar da çok değişmiyor XP mi 7 mi hususu. Eğer hafıza miktarı 3 ve fazla, işlemci core duo'nun iyilerinden ya da 2'sinden fazla ise (Amd için de aynı şey geçerli), ekran kartı da miyadı 5 seneyi geçmemişse seçilecek, daha doğrusu donanımların tam randımanda çalışmaları için mecburiyetten geçilecek sistem şu an için Windows 7'dir. Ha, XP kullanılmaz mı, verim alınmaz mı derseniz tabiki kullanılır, verim de alınır. Sadece Directx'in yenisi gelmez, işlemçi çekirdekleri verimli kullanılmaz, ram'in belli miktarına erişilebilinir, çoğu XP uyumsuz program kurulamaz, 7 çekirdek sürücülerini kullanan oyun ya da yazılımlar eksik hızda çalışırlar.

Bunlara rağmen XP, eğer sürücüleri tamsa 7'den hızlı bile çalışabilir. Ancak, donanımlar çok ortadaysa siz ne kadar fikir almaya çalışırsanız çalışın, XP ve 7'yi ayrı ayrı kurup da kendi gözünüzle farkı görmeden forum ya da internetteki KİMSE size %100 şudur yanıtını zaten veremez. Ve dediğim gibi, her iki sistemi de kurmak en fazla 1 akşamını alır insanın. Ben bir doktor olmama rağmen, nöbet çıkışımda bu kadar yazı yazabiliyor, bu kadar zaman harcayabiliyor ve bu kadar ilgilenmeye çalışabiliyorsam, sanmıyorum ülkede daha yoğun saatlerde çalışan bir başka meslek varmıdır 1 akşamını bile ayırmaya fırsatı olmasın. Ve hız farkını görmek için de çekeceğiniz ve ekstradan kuracağınız sürücü sayısı 5-6'yı geçmiyor zaten.

Ayrıca, düzgün yanıt veren arkadaşlarımızın geçmiş yazdıklarına bakın, bir de benimkilere bakın. Kim ne kadar profesyonelce ve ne kadar iş bitirici yanıtlar vermiş bir karşılaştırın isterseniz. Sonra bir arama yapın şu mu bu mu diye forumda. Tüm yazılan mesaj yığını çöplüğünü okumanız 2 günden kısa sürerse daha da hiçbirşey demeyeceğim hiçbir konuda... Saygılarımla...

musty1980
30-09-2011, 14:11   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj

ilk paragrafta verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim. Cekirdek sayısı ve ramler belirleyici diyorsunuz yani. Arkadasımda win 7 var ve onda calısmayan bir takım oyunlar bende calısmakta hatta örnegin empire total war xpde daha stabil calısıyor o kadar basit bir olay degil sanırım bu hala tartısılan karar verilemeyen bir konu. Benim ekran kartım dx11 desteklemiyor, xpde dx9 var en son yani 7ye gecsem bile en cok dx10 kurabilicem 11e gecemicem. dx9, d10 arasında da cok fark olmadıgını okudum..

eski oyunların cogu win7de calısamıyor. oyun için xp hala daha önde gözüküyor..
çöplük demişsiniz de bu forumda moderatörler mevcut degil mi? kendileri gereksiz gördükleri konuları silebilirler bu konu silinmedigine göre en azından çöplük degilmiş o zaman eleştirinizin manası nedir? ben öyle zırt pırt herseye baslık acan anlamsız mesajlarla kalabalık eden bir kullanıcı degilim ve yazmadan önce araştırma yapıyorum gerek gördügüm zaman yazıyorum ki size kendimi savunma geregim de yok dedigim gibi kimse zorla oku demiyor begenmiyorsanız konuyu gecersiniz cocuk oyuncagı vs tarzı lafları kullanma hakkını da kimse vermiyor herkesin kime ne yazdıgını da okuyacak zamanım yok geregi de yok.. umarım daha dikkatli cevaplar verirsiniz insanlara bundan sonra

Son Düzenleme: musty1980 ~ 30 Eylül 2011 14:12