Windows 7 nin Check Disk i Bi Çuval İnciri Batırdı

Metal_Milita
08-01-2010, 10:44   |  #1  
Metal_Milita avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Windows 7 yi kurduğum günden beri her açılışta chkdsk işlemini yapıyor bazen bu 3-4 saat bile sürüyor tabi bu diskin boyutuna bağlı (bendeki 500 gb) bu birkaç sefer böyle tekrarladı ve son chkdsk olayıda felaket oldu verilerimi yedeklediğim diskte ki tüm programlarımın hepsinin  setup ları bozulmuş hatta  küçük küçük notlar aldığım metin belgelerini dahi bozmuş,  dosyaların boyutunda bi değişme olmamış ama tıkladığımda  bir DOS ekranı gelip gidiyor o kadar yani Win 7 program arşivimi mahvetti. buna bi çözüm bulamadım hehüz böyle bir durumla karşılaşan varsa birikimlerini paylaşsın belki bi yol bulur kurtarırız dosyaları yada bi bardak soğuk su içeriz Ağzı kulaklarına varıyor

Son Düzenleme: Metal_Milita ~ 08 Ocak 2010 14:59
Sefa Adak
08-01-2010, 11:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,824 mesaj

Acılısta Chkdsk siyah ekranla bende karsılastım, birkac defa serbest bıraktım ve tamamladı ama sizdeki gibi bi problem yasamadım.Sistem geri yukleme yapsanız işe yarar mı acaba onu düsünüyorum ?..

Metal_Milita
08-01-2010, 11:51   |  #3  
Metal_Milita avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,011 mesaj

Yaptım pek bi etkisi olmadı en sonunda arayıp müşteri hizmetlerini onlara çemkirecem heralde :D

Süleyman.
08-01-2010, 15:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bunun Windows 7'deki bir hatadan kaynaklandığı ve çok sorunlar yaşayanların olduğuna, mavi ekranlar alındığına dair Chip'te bir haber hatırlıyorum birkaç ay önce.

Halil Mollaoğlu
08-01-2010, 15:39   |  #5  
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 0
373 mesaj

Böyle bir haber çıkmıştı evet, hatta yanlış değilsem ben yazdım bu haberi. Fakat sorunun Windows 7'den değil Intel'in bazı yonga setlerine has sürücülerinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştı. Yalnız haberdeki durum checkdisk elle çalıştırıldığında aşırı derecede bellek tüketmesiydi. Yani arkadaşımızın durumu ile alakası yok.

Arkadaşımızın durumu daha çok ömrü bitmeye yakın bir disk ile alakalı. Sürekli oluşan bozuk sektörlerden dolayı Win7 her açılışta checkdisk'i çalıştırma ihtiyacı duyabilir. Bozuk sektörlerden veri kurtarmak ise neredeyse imkansız olduğu için checkdisk, dosyalarınız bozulmuş olabilir.

http://www.easeus.com/datarecoverywizardpro/

Linkini verdiğim program ile kurtarabildiğiniz kadar veriyi kurtarın. Sonrasında ise en kısa zamanda diskteki verileri harici bir diske aktarın derim. Ne olur ne olmaz.

Mustafa@PC
08-01-2010, 18:02   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

HDtune yazılımı ile sabit diskinizi taratın, göreceksiniz sonuç malasef başarılı olmayacak muhtemelen.

Recep Baltaş
09-01-2010, 01:04   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

https://www.chip.com.tr/blog/rece ... m-veriyor_3647.html

clickonline
09-01-2010, 02:03   |  #8  
clickonline avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
459 mesaj

http://www.ericphelps.com/uncheck/

http://windowsclick.blogspot.com ... lsta-checkdisk.html

black_flood
09-01-2010, 10:03   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

aslında check disk olayında birde xp işletim sisteminden geçme yapılmışsa ne çipset nede başka bir ayrım yapmadan karşılaştığım genel bir sorun diyebilirim. malum xp otamatik olarak dizinleme dosya arşivleme tablolama ve şablonları otamatik kontrol yok ayrıca disk birleştirmeyide bizler dürtmessek asla yapmadan takoz gibi çalışıyor taki diskin ömrü tamamen tükenene kadar.

bu yüzden xpden win 7 ye geçişlerde dosya biçimlendirme ve bölümlendirmeleri sıfırlamakta fayda var. herzaman olmuyor ama oldumuda arkdaşımızın yaşadığı gibi bir facia oluyor bunun birde özel şirket bilgileri içeren bir bilgisayarda yaşandığını düşünün hayatınız kaydırırlar mahkemelerde eğer bilinçli insanlar iseler.