Windows 7'nin en son özellikleri

CHIP Online
14-05-2008, 11:51   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

CHIP Online merakla beklenen Windows 7'nin en son özelliklerini görüntüleri ve videosuyla gösteriyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Wind ... ellikleri_6879.html

Resimlerle: Windows 7: Vista takipçisinden son görüntüler

Windows'a yeni bir soluk. Windows Vista'dan hemen sonra çıkacak Windows sürümü olan Windows 7 hakkında, daha ortada beta aşamasında bile olmayan bir işletim sistemi olmasına rağmen bir çok spekülasyon yapılıyor. CHIP Online bu spekülasyonlara dur diyor ve Windows 7 ile ilgili en son özellikleri ve ekran görüntülerini sizlerle paylaşıyor:

Yeni dosya gezgini: Artık Tab'lı
Windows dosya yönetim sisteminin kalbi olan Windows gezgini uzun zamandır tüm Windows kullanıcıları tarafından eleştiriliyordu. Windows Explorer 7 bu kısır döngüyü yıkacak gibi görünüyor. Yeni dosya gezgini aynen Mozilla Firefox  veya Internet Explorer gibi tab'lı gezinmeye izin veriyor. FTP erişimi için de tab açabiliyorsunuz. Kısayolllar atamak da mümkün.

Ekran yakalama
Artık sadece Printscreen tuşu yok. Yeni Windows'da hem ekran yakalama hem de ekranı video olarak kaydedip yayımlama imkanı bulunuyor. Yani bir şeyin nasıl yapıldığını göstermek son derece kolay hale geliyor. Alanı belirle, videoyu kaydet, gönder...

Disk analiz aracı ve görev yöneticisi
Windows Disk Analyzer sayesinde Windows 7 sisteminizdeki disklerin kullanımını, hangi programın ya da klasörün daha çok yer kapladığını görsel olarak olarak sergileyebiliyor. Görev yöneticisi çalışmakta olan uygulamaların sadece CPU yükünü değil diğer sistem kaynaklarını da nasıl kullanmakta olduğunu gösterebiliyor. Internet Port izlemesi de yapılabiliyor.

Tüm konu: Windows 7'nin en son özellikleri

İzleyin: Windows 7

Resimlerle: Windows 7: Vista takipçisinden son görüntüler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Windows 7 gerçekten bir devrim niteliğinde mi olacak?

Banned
14-05-2008, 13:10   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Devrim mi olacak? Hayır! Devrim niteliğinde köklü değişiklik olursa windows olmaktan çıkacaktır.Ancak geliştirme ve iyileştirme mutlaka olacaktır.Olmazsa zaten yenilik olmaz, kabul görmez.Windows 7 de vistadan çok daha üstün özellikler olmalı ancak sistem olarak daha önceki windows kullanıcıları ilk açılışta dahi sorunsuz kullanabilmeli, yenilikleri zamanla keşfetmeli.Ne sistemi açınca apışıp kalmalıyız nede fark nerede diye sorgulama yapmamalıyız.Biz windowsun kullanımından şikayet etmiyor sadece kendi hantallığının ve eksiklilerinin üzerine 3. part programlar kullanmak zorunda kalmakta şikayet ediyoruz.Windows sistem güvenliği, donanım sistem uyuzmazlığı, sistem geliştitirme veya sisteme ek özellik için kullandığımız tüm programların kullanım alanları windowsun eksikleridir.Çünkü ben onun eksiklerini kapatmak için ayrıca program kullanıyorum.Arkadaşın bir tanesi sormuş; disk birleştirmesi için ne tavsiye edersiniz! Tabiki program tavsiye edeceğim çünkü kullandığım sistemdeki vista diskimi hallaç pamuğuna çevirmekte zorlanmamasına ragmen birleştirmede tek yaptığı sisteme eziyet etmek.Birdiğeri windows defender şimdiye kadar herhengi bir zararlıyı yakaladığını gören varmı? Ne yazıkki yok.Hadi bakalım microsoft herkesin gördüğünü sende görebilekmisin yoksa vistada yaptığın gibi tüh  buda olmadı hemen yenisini çıkarayım mı diyeceksin? Merakla bekliyoruz!

msaatci
14-05-2008, 14:09   |  #3  
msaatci avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
475 mesaj

Microsoft işletim sistemleri konusunda kendini tekrar etmeye başladı. Yeni diye çıkarttığı normalde XP üzerine daha sonradan yüklenen entegre edilmiş yazılımlar.
Windoes 7 olarak şu anda lanse edilen (daha sonradan kesinlikle adı değişir) işletim sistemi Vista'dan farklı değil.
Grafik ve görsel olarak değiştiğinde hattalığı daha da artar duruma geliyor.
En iyi ve stabil olarak çalışan XP versiyonuna alternatif bir işletim sistemini çıkarması Win 98 den XP ye geçiş gibi devrim gibi olmalı. Tabi buna devrim demek çok iddialı ama kullanım açısından böyle sayılabilir bence.
Vista ise Win ME gibi bir süre sonra fiyasko olma sürecine doğru ilerleme içerisinde. Ancak Microsoft bu işletim sistemini ayakta tutmak için inanılmaz uğraş içerisinde. Mutlaka bu uğraşlar bir sonuç verecektir. Ancak kesinlikle XP gibi olma şansı şu anda yok.
Kendi adıma söylemem gerekirse Vista'yı yükleyip denediğimde beni işletim sisteminin ne kadar yorduğunu farkettim. Bir süre sonra verdiğiniz her komutu 3 kez sorgulamasından sürekli uyarılara tıklar halde buldum kendimi. E haliyle de XP işletim sistemine geri döndüm.

Banned
14-05-2008, 15:17   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
msaatci
Kendi adıma söylemem gerekirse Vista'yı yükleyip denediğimde beni işletim sisteminin ne kadar yorduğunu farkettim. Bir süre sonra verdiğiniz her komutu 3 kez sorgulamasından sürekli uyarılara tıklar halde buldum kendimi. E haliyle de XP işletim sistemine geri döndüm.
Burayı okuyunca bir yorum daha eklemek istedim.Daha doğrusu vistanın kullanım yönü açısından.Vista standarrt kullanıcı olarak özellikle ev kullanıcıları için yeterli sistemlerdeaoldukça başarılı ve ideal.Hatta benim yaptığım gibi tüm ev kullanıcılarına tavsiye ederim ancak profesyonel kullanım olarak iş ve işyei kullanıcları için oldukça proplem.En ince detayına kadar öğrenilmiş hangi durumda ne gibi proplemlerle karşılaşılacağı neyin nasıl yapılacağı çok iyi bilinen xp ye karşın abuk sabuk ağ ve paylaşım proplemleri veren vista.

gokhan421
15-05-2008, 10:31   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj
msaatci
M

Tabiki vista size çok değişik gelebilir ama bu dediğin özelliklerin hepsinin bir ayarı var ve sana 3 kere sormamasını stiyorsan o ayarları değiştirebilirsin.Vista yeni bir işleim sistemi ve bilmediğimiz bir çok yönüe vardır elbet.Kullanmadan öğrenemeyiz.Bütün ayarlarını değiştirip test etmek gerekir ben şahsen öyle yapıyorum ve yeni yöntemler özellikler öğreniyorum.

TuncaBozkurt
15-05-2008, 10:47   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Bence Windows 7'nin devrim niteliğinde olup olmayacağı, Microsoft'un ne kadar başarılı bir iş çıkaracağına bağlı. Windows 7 ile ilgili ilk duyduğum şey, emektar NT çekirdeğinin yeniden yazılacağı ve kaynak kullanımının düşürüleceği oldu. Sadece bu özellik bile olursa, Windows 7'ye geçerim. Çoğu insanın da geçeceğini sanıyorum. XP'den bile az kaynak kullanacak da ben onu kullanmayacağım. Yok artıkKahkaha
Şaka bir yana bu sağlanırsa Microsoft rekora koşabilir.

msaatci
17-05-2008, 23:00   |  #7  
msaatci avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj
lord_lion
msaatci
M

Tabiki vista size çok değişik gelebilir ama bu dediğin özelliklerin hepsinin bir ayarı var ve sana 3 kere sormamasını stiyorsan o ayarları değiştirebilirsin.Vista yeni bir işleim sistemi ve bilmediğimiz bir çok yönüe vardır elbet.Kullanmadan öğrenemeyiz.Bütün ayarlarını değiştirip test etmek gerekir ben şahsen öyle yapıyorum ve yeni yöntemler özellikler öğreniyorum.
evet kapatılabiliyor ama bunu (uyarı için) kapattığımızda da sistem her acıldığında yeni bir uyarı cıkıyor karsımıza ne yazıkki.
aslında bu uyarı sistemi bu kadar sık olmasa biraz daha ilgimi cekebilirdi gerçekten ama şöyle bir soru daha var kafamda.
gerçekten de benim vistaya ihtiyacım var mı? bu kadar hakim oldugum ve ıcıgını cıcıgını yıllardır öğrendiğim bir sistemi terkedip daha karmaşık bir sisteme hazır değilim belki. ama xp bana fazlasıyla yetiyor gerçekten.