Windows 7 nin kötü yanlarını bulmam gerek

ufuk_35
03-11-2009, 11:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
800 mesaj

Derste işletim sistemlerini anlatıyoruz. Bana kala kala Windows 7 nin kötü yanları kaldı. birkaç not toplayabildim. Aşağıdaki hatalar, eklemek istedikleriniz; kısacası her türlü yardıma açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Windows 7 genel anlamda büyük bir başarı olsa da detaylarda bazı sorunlar mevcut. İşte birkaçı:
                -Windows 7’nin çoğunlukta olan iyi yönlerinin yanında şüphesiz bazı hataları da var. Örneğin geç yayınlanarak tepki çeken Türkçe dil desteğinde bazı çeviri ve küçük-büyük harf hataları arayüzü olumsuz etkiliyor.
-Artan sürücü desteğine rağmen webcamler ile yaşanan sorunlar gerçekten çok can sıkıcı. Dizüstü bilgisayarlarda bu sorun pek yaşanmasa da çoğu masaüstünde sürücü sorunsuz yüklendiği halde kamerayı açtığınız anda karşınıza çıkan mavi ekran hatası oldukça kötü bir durum.
-Windows 7 ile eski programlara artan destek ve olası hatalarda kullanılabilecek XP Mode gibi bir seçeneğe rağmen eski 1024’e 768 çözünürlük ile oynanan oyunların tam ekran oynanamaması da can sıkıcı bir durum.
-Avrupa Birliği, 2,5 milyar dolar gibi bir ceza ile yaptığı baskı sonucunda Microsoft, Windows ile birlikte gelen tarayıcı seçimini kullanıcıya bırakma kararına vardı ve kullanıcı Firefox, Opera, Chrome ve Internet Explorer arasında seçim yapabilecekti ancak bu konudaki tek gelişme Internet Explorer’ın Windows 7’den isteğe bağlı olarak kaldırılabilmesi oldu. Ve Windows 7 kuran herkes hani benim tarayıcı seçim ekranım dediğiyle kaldı.
-Satış sürecinde oldukça uygun fiyatı ile oldukça ilgi gören Vista’dan 7’ye online yükseltme imkanının çoğu zaman makineyi sonu gelmeyen yeniden başlatma sürecine sokması Windows’un başını oldukça derde soktu.
-Vista gibi bir hatanın üzerine “Vista’nın tamamlanmış hali” şeklinde bir tanımlama ile piyasaya çıkan Windows 7’nin Vista kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıtılmamış olması tepki gören maddeler arasında.
-Windows 7 ile artan taşınabilir bilgisayar desteği ile Microsoft pil süresinde artış olacağı şeklinde açıklamalarda bulunmuştu ancak bütün Windows 7 kullanıcılarının ortak görüşü pil süresinin XP’ ye göre azaldığı yönünde.
-Çoklu dokunmatik ekran desteğine rağmen dokunarak tıklanılması zor yerlerin sistemde fazlası ile mevcut olması dokunmatik ekranları yine ikinci plana attı.
-İlk Windows sürümlerinden bu yana efsane haline gelen ve birçok kullanıcının vazgeçemediği klasik başlat menüsü 7’de tamamen kaldırıldı.
-Eski ve düşük özellikli bilgisayarlara olan desteğine rağmen çoğu donanım üreticisinin eski donanımlar için uygun Windows 7 sürücüsü çıkarmaması ve insanları yeni bilgisayar almaya yönlendirme çabaları da eski makine kullanıcılarını Windows 7’den soğutmuş durumda.
-Beta sürecinin halka açık yaşanması iyi bir şeymiş gibi dursa da daha işletim sistemi çıkmadan virüslerin çıkması normal kullanıcıları oldukça zor durumda bıraktı.
-Benim çok rahatsız olduğum bir konu ise Pin to taskbar özelliğinin getirdiği yeniliklere rağmen Bilgisayarım veya herhangi bir klasör adresinin görev çubuğuna normal yollardan tutturulamaması. Araç çubuğu olarak eklenebilmesine rağmen her Windows sürümünde yaşanan gezginin çökmesi durumunda araç çubuğu ayarlarının sıfırlanması benim için kullanım zorluğuna yol açıyor.
-Güç seçeneklerinde iki seçenek olması ve Dengeli seçeneğinin sürekli kalması kullanıcıları ya “Güç tasarrufu ya da Yüksek performans” seçimine zorluyor ve Dengeli seçeneğinin kullanımı konusunda baskı yapıyor.

xxömür
03-11-2009, 11:40   |  #2  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

buradakilerin hepsini okudum ve yarısı asılsız hatta daha fazlası :))) bu dersten kaldın

mancukya
03-11-2009, 14:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

1 Microsoft hic bir firmaya drivers yazmak zorunda degildir eger drivers sorunun varsa aldigin ürünü satan firmanin hatasi ve sorumlulugudur.
2 Microsoft donanim olarak kapali bir firma olmadigindan ve her türlü firma donanimlarina acik oldugu icin bazi sorunlarin yasanmasi daha eskiden beri genelde 100 de 60 hatali ve kötü optimize edilmis driversler yüzünedir.
3 Yeni cikmis bir sistemin oturmasi icin en azindan 6 ay gereklidir hic bir firma betaymis rtm falan bilmem ne icin ugrasmaz grafik karti ve islemci firmalari harici.
4 Vista sp2 ile seven kadar hizli sayilir gecte olsa sistemi adamlar gerektigi gibi hale getirdiler ayrica enden vista alana seven verecekleri.
98 alana 98 se sonrasinda me alana 2000 verdilermi yada 2000 sonrai arada 9 10 gibi sürede cikan xp icin win2000 yerine size xp verelimmi denildi.
Adamlarin tek mecburiyeti  5 sene güvenlik yamalari ve destek sunmasidir onun harici bir sorumluluklari yok. Dün aldigin cep teli 1 ay sonra sana yeni cikanla degistiriyorlarmi ?
Ticarette dün yoktur bugun vardir belirli garanti olaylari haricide gecerliligide yok yani.
Microsoft kazik satiyor seveni ok kabul ama bazi noktalardada abrtmamakda gerekli

Son Düzenleme: mancukya ~ 03 Kasım 2009 14:02
u-mit
03-11-2009, 14:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
108 mesaj

en büyük handikapı bazı kişilerin gözü kapalı savunması ya da kötülemesi bence :)

kul yapımı hiçbir şeyin mükemmel olamayacağını bir türlü öğrenemedik gitti.

Recep Baltaş
03-11-2009, 14:45   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Derste işletim sistemlerini anlatıyoruz. Bana kala kala Windows 7 nin kötü yanları kaldı. birkaç not toplayabildim. Aşağıdaki hatalar, eklemek istedikleriniz; kısacası her türlü yardıma açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Windows 7 genel anlamda büyük bir başarı olsa da detaylarda bazı sorunlar mevcut. İşte birkaçı:
                -Windows 7’nin çoğunlukta olan iyi yönlerinin yanında şüphesiz bazı hataları da var. Örneğin geç yayınlanarak tepki çeken Türkçe dil desteğinde bazı çeviri ve küçük-büyük harf hataları arayüzü olumsuz etkiliyor.

Türkçe desteği geç gelmedi ama hatalar olabilir.

-Artan sürücü desteğine rağmen webcamler ile yaşanan sorunlar gerçekten çok can sıkıcı. Dizüstü bilgisayarlarda bu sorun pek yaşanmasa da çoğu masaüstünde sürücü sorunsuz yüklendiği halde kamerayı açtığınız anda karşınıza çıkan mavi ekran hatası oldukça kötü bir durum.

Kullancılar satın alırken kafayı biraz daha çalıştırıp 5 TL daha fazla verip çin mallarını tercih etmezse böyle bir sorun olmaaycak. Bu sorun kullanıc hatasıdır. ÇİN MALLARI ALMAYIN! Microsoft hiç kimse için sürüc yazmak zorunda değil. Sürücler üretici sitesinden inidirlir.

-Windows 7 ile eski programlara artan destek ve olası hatalarda kullanılabilecek XP Mode gibi bir seçeneğe rağmen eski 1024’e 768 çözünürlük ile oynanan oyunların tam ekran oynanamaması da can sıkıcı bir durum.

Oyunlar ile ilgili desteği oyunu geliştirici firma sunmak zorundadır ve bu yasal bir zorululuktur. Windows ile uzaktan yakından alakası yok. Bir diğer sorunda ekran kartı üreticlerininn düzgün sürücü yazmamasından kaynaklanıyor.

-Avrupa Birliği, 2,5 milyar dolar gibi bir ceza ile yaptığı baskı sonucunda Microsoft, Windows ile birlikte gelen tarayıcı seçimini kullanıcıya bırakma kararına vardı ve kullanıcı Firefox, Opera, Chrome ve Internet Explorer arasında seçim yapabilecekti ancak bu konudaki tek gelişme Internet Explorer’ın Windows 7’den isteğe bağlı olarak kaldırılabilmesi oldu. Ve Windows 7 kuran herkes hani benim tarayıcı seçim ekranım dediğiyle kaldı.

VolksWagen'den araba alırken ben arabada Blaupunk ses sistemi istemiyorum diyebiliyor musunuz? Diyemiyorsunuz. MacOS ile Safari geliyor mu? Geliyor. Linux ile FireFox geliyor mu? Başka söze gerek yok sanırım.

-Satış sürecinde oldukça uygun fiyatı ile oldukça ilgi gören Vista’dan 7’ye online yükseltme imkanının çoğu zaman makineyi sonu gelmeyen yeniden başlatma sürecine sokması Windows’un başını oldukça derde soktu.

Kabul edilebilir tek hata :). Yükseltmeden önce yükleme güncelleştirmelerini alırsanız bu sorun kalkacaktır yakın zamanda.

-Vista gibi bir hatanın üzerine “Vista’nın tamamlanmış hali” şeklinde bir tanımlama ile piyasaya çıkan Windows 7’nin Vista kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıtılmamış olması tepki gören maddeler arasında.

Microsoft ticari bir firma ve Windows 7 Vista'dan çok farklı ve yeni özelliklere sahip. Snow Leopard bedava mı?

-Windows 7 ile artan taşınabilir bilgisayar desteği ile Microsoft pil süresinde artış olacağı şeklinde açıklamalarda bulunmuştu ancak bütün Windows 7 kullanıcılarının ortak görüşü pil süresinin XP’ ye göre azaldığı yönünde.

Çünkü kullanıcılar düzgün sürücleri kurmuyorlar. Bu konuda ben hiç bir test görmedim ayrıca. Gören var mı?

-Çoklu dokunmatik ekran desteğine rağmen dokunarak tıklanılması zor yerlerin sistemde fazlası ile mevcut olması dokunmatik ekranları yine ikinci plana attı.

Kabul edilebilir. SP1 ile düzeltilebilir...

-İlk Windows sürümlerinden bu yana efsane haline gelen ve birçok kullanıcının vazgeçemediği klasik başlat menüsü 7’de tamamen kaldırıldı.

Taş devrinde mi yaşıyoruz ?.

-Eski ve düşük özellikli bilgisayarlara olan desteğine rağmen çoğu donanım üreticisinin eski donanımlar için uygun Windows 7 sürücüsü çıkarmaması ve insanları yeni bilgisayar almaya yönlendirme çabaları da eski makine kullanıcılarını Windows 7’den soğutmuş durumda.

Ne kadar eski? Eski sistemlerde sorunsuz çalışıyor Windows 7 ve sürücleri kendi kuruyor.

-Beta sürecinin halka açık yaşanması iyi bir şeymiş gibi dursa da daha işletim sistemi çıkmadan virüslerin çıkması normal kullanıcıları oldukça zor durumda bıraktı.

Microsoft sırf bu saf kullanıclar için Microsoft Security Essentials'ı çıkardı. Kurmak çok mu zor? Virüsler her zaman yazılacaktır. Bunda MS'in hiç suçu yok ve bu çok saçma bir madde olmuş.

-Benim çok rahatsız olduğum bir konu ise Pin to taskbar özelliğinin getirdiği yeniliklere rağmen Bilgisayarım veya herhangi bir klasör adresinin görev çubuğuna normal yollardan tutturulamaması. Araç çubuğu olarak eklenebilmesine rağmen her Windows sürümünde yaşanan gezginin çökmesi durumunda araç çubuğu ayarlarının sıfırlanması benim için kullanım zorluğuna yol açıyor.

Araç çubuğu ısıfrlanmıyor ki explorer çökünce. Klasörler için de araç çubğu oluşturlabilir.

-Güç seçeneklerinde iki seçenek olması ve Dengeli seçeneğinin sürekli kalması kullanıcıları ya “Güç tasarrufu ya da Yüksek performans” seçimine zorluyor ve Dengeli seçeneğinin kullanımı konusunda baskı yapıyor.

İsteyen istediği ayarı yapabiliyor. Yüksek performans seçeneği gerek görülmediği için kaldırldı.

Bu durumda sadece iki maddenin geçerliliği var:

Kapalı Hesap (90304)
03-11-2009, 17:47   |  #6  
Kapalı Hesap
646 mesaj

bence kötü yön yok ve fazlası ile iyi

OSMAN BAĞÇEVAN
03-11-2009, 18:00   |  #7  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

webcam in sürücüsünün olmaması,oyunlar da ki bazı sorunlar yada
diğer sölediklerinizin windows 7 ile alakası yok..Öğretmen olsam 100 üzerinden 10 :)

artmut piş , ağzıma düş..
Windows 7 zaten bu dediğinizi yapıyor(armut.....) diğer işletim sistemlerine göre..Daha da fazlasını bekliyorsanız , çok beklersiniz..

rasso
03-11-2009, 18:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
149 mesaj

dostum microsoft senin driverlarınla ilgilenmez.aslında microsftu ilgilendirmez.
driver sorunun varsa üreticisine suç atacaksın..microsft tüm driverlara ayak uydurmaya kalkarsa 10 tane daha microsft şirketi kurması gerekir başa çıkmak için

Ligaya
03-11-2009, 20:10   |  #9  
Yeni Üye
33 mesaj

İki tane harici hardiskim var:Western Digital Mybook ve Western Digital Passport.Vista Mybook'u görüyordu ama Passport'u raw olarak görüyordu, nette yapmış olduğum araştırma sonucu bu sorunu başkalarının da yaşadığını öğrendim, çok da çözmeye uğraşmadım, win 7 ikisini de tanıyor ama bu hardiskler de açma kapama düğmesi yok bilgisayar ile açılıp kapanıyor ve takılı iken win 7'nin boot süresi 3 katına çıkıyor, az önce çıkardım ve normal boot etti......

Ve dün hayatımda ne 98 de ne de Xp'de aldığım ilk "Blue Screen Of Death'i de aldım...Firefox ile açtığım google'a bir şeyler yazarken oldu :)

Kernel Power error event id 41 hatası alırsanız yüksek ihtimalle realtek driverlarından kaynaklanıyor,  onlarca kişinin başına gelmiş, eski driverlardan kaynaklanıyor denilmiş ama ben mavi ekranı en yeni driverlarla aldım, ilk işim Creative X-Fi  ses kartı almak Win 7 desteği gelince hiç uğraşamam realtekle...

Son Düzenleme: Ligaya ~ 04 Kasım 2009 00:38
Kapalı Hesap (113439)
04-11-2009, 01:07   |  #10  
Kapalı Hesap
464 mesaj

doğrusu bi kötülüğünü görmedim şimdiye kadar  :) kişiselleştirmede temayı değiştirirken bütün ikonların da değişmesini isterdim .. bi yapmadılar şunu yıllardır, abuk subuk programlarla ikon değiştirmem asla ..
ama bu haliyle de cillop gibi görüntü sözüm yok.. ayrıca şu creative de beni hasta ediyor gerçekten.. ürünlerine yazılım hazırlamada bu kadar noksan olunmaz ya .. ses kartlarını windows 7de full özellikle çalıştırmada problem var, volume panel , ses kontroller gibi.. CMSS-3D özelliği çalışmıyor .. bi soru göndermeye kalktım ne zaman full support vereceksiniz şu audio kartlarınıza diye , bir sürü form doldurtuyor yok kartın üstünde model numarasını gircekmişim yok serial number .. bakalım ne zaman şu işi halledecekler .. konu dışına çıktım biraz sinirlendim kusura bakmayınız

ufuk_35
04-11-2009, 12:46   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
800 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  

Kullancılar satın alırken kafayı biraz daha çalıştırıp 5 TL daha fazla verip çin mallarını tercih etmezse böyle bir sorun olmaaycak. Bu sorun kullanıc hatasıdır. ÇİN MALLARI ALMAYIN! Microsoft hiç kimse için sürüc yazmak zorunda değil. Sürücler üretici sitesinden inidirlir.

Çoğu kişiden duydum bunu. Hep dizüstümden girerdim internete, masaüstünü açtım, Microsoft un kamerası, Vista için verdiği sürücü, Windows 7 için bulamamıştım, bi açtım msn de kamerayı, mavi ekran. Bunun için yazdım.

Oyunlar ile ilgili desteği oyunu geliştirici firma sunmak zorundadır ve bu yasal bir zorululuktur. Windows ile uzaktan yakından alakası yok. Bir diğer sorunda ekran kartı üreticlerininn düzgün sürücü yazmamasından kaynaklanıyor.

Half Life ve NFS Most Wanted i ne yaptımsa tam ekran açamadım, ondan yazdım bunu, evet Microsoft ile pek ilgisi yok.

VolksWagen'den araba alırken ben arabada Blaupunk ses sistemi istemiyorum diyebiliyor musunuz? Diyemiyorsunuz. MacOS ile Safari geliyor mu? Geliyor. Linux ile FireFox geliyor mu? Başka söze gerek yok sanırım.

Bunu anlatmam gerek. Yoksa konum epey azalacak :D

Çünkü kullanıcılar düzgün sürücleri kurmuyorlar. Bu konuda ben hiç bir test görmedim ayrıca. Gören var mı?

Ben kendim hep az gittiğini gördüm, masaüstüne rainmeter ile sayaç koyuyorum. Bunu da söylemek zorundayım :D

Taş devrinde mi yaşıyoruz ?.

O kadar çok arkadaşım var ki yurtta. Ben kullanmadığım için farkında değildim, bi arkadaşa kurduk 7. "Klasik başlat menüsünü bulamadım açar mısın" dedi, bi baktım kalkmış gerçekten.

Ne kadar eski? Eski sistemlerde sorunsuz çalışıyor Windows 7 ve sürücleri kendi kuruyor.

Ati nin eski bi ekran kartı serisi için Vista sürücüsü kullanın şeklindeki bir açıklamasını Chip te okumuştum, abartılı olmuş, bunu çıkarmam gerek.

Araç çubuğu ısıfrlanmıyor ki explorer çökünce. Klasörler için de araç çubğu oluşturlabilir.

Sorun benim sistemde galiba ama her seferinde orijinal ayarlarına dönüyor eklediğim araç yani metin olarak görünüyor, üç defa format attım toplamda, her seferinde yaşadım bunu.

Burada sildiğim maddelerde Recep abiye katılıyorum ama benim konuyu anlatabileceğim uzunluğa getirmem gerek. Mesela 7100 sürümü içindi galiba dosya kopyalamada yavaş olduğu testini yapmış Chip. Onu da ekleyeceğim, şöyle:

Windows 7 her ne kadar Vista'dan yüksek bir performans gösterse de dosya kopyalama işlemlerinde XP'ye göre epey, Vista'ya göre biraz daha yavaş kalıyor.

Benim bu konuyu anlatabilmem için biraz da abartarak bunları hazırlamam gerekiyor. Hocaya "fazla kötü yanı yok konum 2 dakika" diyemem. :D

Yorum yazan herkese teşekkür ederim.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 12:49   |  #12  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

keşke benim hocamda(larım) sizin gibi bana ödev verseydi....
O hoca yı bilgimle döverim !

melen
04-11-2009, 14:08   |  #13  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Hocam al bu CHIP'teki testleri sok o hocanın gözüne!