Windows 7 OEM sürümleri çok ucuz...

CHIP Online
01-10-2009, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows 7'nin OEM fiyatları da nihayet açıklandı: Yeni Windows'u yarı fiyatına almak hayal değil...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... cok-ucuz_15564.html

Resimlerle: İşte Windows 7'nin satış standları...

Popüler online satıcılardan biri Microsoft Windows 7'nin OEM sürümü için fiyatları yayınladı.

Windows 7'yi OEM lisansıyla satın almak isteyenler için iyi bir haberimiz var. Windows 7 OEM lisansı, Windows Vista'dakinden daha ucuz olacak. Online satıcı Newegg'in açıkladığı Windows 7 Home Premium fiyatı sadece 99.99 dolar. OEM olmayan Home Premium ise 199 dolara satılıyor. Windows 7 Professional OEM'in fiyatı 134.99 dolar; oysa perakende satılan aynı sürüm 299.99 dolar! Bu da Vista Professional OEM'den 5 dolar da olsa daha ucuz. Ultimate sürümün fiyatı ise 174.99 dolar. OEM almak burada 145 dolarlık bir tasarruf sağlıyor.

OEM sürüm ne demek? "Original equipment manufacturer" yani orijinal donanım üreticileri için çıkartılan ambalajsız ve çok daha ucuz sürümlere OEM deniliyor. Elbette OEM sürümün tek farkı ambalaj değil, bazı kısıtlamalar da var. Donanım üreticileri için hazırlandığı için sadece temiz kurulum seçeneği mevcut. Eskiden sadece donanım üreticilerinin satın aldığı bu lisanslar, zaman geçtikçe tüketiciler tarafından perakende de edilinir oldu. Günümüzde online satış sayesinde artık herkes tarafından yaygın bir şekilde satın alınabiliyor.

Tüm konu: Windows 7 OEM sürümleri çok ucuz...

İzleyin: Aero Shake

Resimlerle: İşte Windows 7'nin satış standları...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Kutulu mu? OEM mi?

PcMaKeR
01-10-2009, 20:10   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

oem.

vista ultimate yi de oem almıştım bunuda öle alacam. haha :D

AkyüzCan
01-10-2009, 20:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
278 mesaj

Bence de OEM ;ambalaja para verecek değiliz Gülümseme

emre__
02-10-2009, 09:07   |  #4  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

hehehehe bende vistayı bırakmam diyodum ama bu gidişle alacam bi 64bit home :D öyle gözüküyo yanında ne ile almam lazım oem olunca çoğu sitede fare felan satıyolar :D ucuz 1 liralık :D burası türkiye uydururuz :D

AkyüzCan
04-10-2009, 14:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
278 mesaj
Alıntı: emre__  
hehehehe bende vistayı bırakmam diyodum ama bu gidişle alacam bi 64bit home :D öyle gözüküyo yanında ne ile almam lazım oem olunca çoğu sitede fare felan satıyolar :D ucuz 1 liralık :D burası türkiye uydururuz :
   Kola ile iyi gidiyor tavsiye ederim.Gülümseme 
Şaka tabii emre şakaya şaka dediğin gibi "burası türkiye" anlayana çok güzel bir söz...

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 04 Ekim 2009 14:28
melen
16-10-2009, 22:53   |  #6  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

OEM.

YouR3nD
24-10-2009, 16:33   |  #7  
Taze Üye
6 mesaj

Bu oem sürümleri nerden alabiliriz ?

Ligaya
26-10-2009, 19:05   |  #8  
Yeni Üye
33 mesaj

Peki biraz tartışalım o zaman...
Pek değinilmemiş ama retail ile oem'in farkı, sadece kutusu değil.Oem, bilgisayar firmalarının bilgisayar satarken işletim sistemi kurup satma kolaylığı açısından sağlanmış bir kolaylık olarak başladı.Firmalar böylece işletim sistemi kurulu bilgisayarlar satmaya başladılar.Retail'den farkı, sadece temiz kurulum özelliğinin olması ve tek bilgisayara lisanslı olması, retailde ise birden çok bilgisayara kurabiliyorsunuz
ve tek dvd'de hem 64 hem de 32 bit geliyor, oem de ise ya 32 ya 64 bit.Microsoft'un yeni bilgisayar politikası ana kart'ın değişmesine göre belirleniyor, eğer anakart değişmişse Oem o bilgisayara lisanslı olduğundan microsoft'u arayıp durumu anlatıyorsunuz, çoğunlukla da durumu izah ettikten sonra zorluk çıkarmıyorlarmış fazla...Ekran kartı, ram gibi upgradelerde, ya da format atıp aynı bilgisayara kurmakta bir sorun yok ama misal laptopunuza kuramıyorsunuz, denemedim ama sanırım anakarttan anlaşılan bir detay...
Retail'de ise birden çok bilgisayara kurulabilme özelliği var.Ama win 7 aldığım sitenin elemanı böyle bir şey olmadığını retailin de sadece tek bilgisayara kurulabileceğini söylüyor.O zaman 100 milyon fiyat farkı neden.Sadece cicili bicili kutu mu?

Bir de oem'de microsoft desteği alamıyorsunuz, ürünü aldığınız firma destek vermek zorundaymış, neyin desteği ki bu.Oem ile retail arasında hiç bir fark yok, ne gibi bir sorun çıkarabilir, eğer benim gibi ileriye dönük 4-5 yıl gidecek bir Pc aldıysanız ve anakartınızı değiştirmeyi düşünmüyorsanız Oem almak en mantıklısı bence, şu ana kadar hiç Ms'den destek almadım, şu ana kadar yaptıklarının en iyisinde de ihtiyaç olmaz sanırım

Son Düzenleme: Ligaya ~ 26 Ekim 2009 19:10
Kapalı Hesap (105531)
03-11-2009, 13:17   |  #9  
Kapalı Hesap
5 mesaj

"Retail'de ise birden çok bilgisayara kurulabilme özelliği var.Ama win 7 aldığım sitenin elemanı böyle bir şey olmadığını retailin de sadece tek bilgisayara kurulabileceğini söylüyor.O zaman 100 milyon fiyat farkı neden.Sadece cicili bicili kutu mu?"

O sitenin elemanı yanlış biliyormuş, retail sürümü aynı anda sadece 1 PC ye kurulu olabilir, belki bunu kastetmiştir,  o PC den kaldırırsanız başka bir PC ye kurabilirsiniz

eolos
03-11-2009, 18:45   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

ben kutulu kullanıyorum şayet ama oem de iyidir

wrtf1
03-11-2009, 19:57   |  #11  
Yeni Üye
40 mesaj

yıllardır oem kullanıyoruz sorun yok neden yuzde 30 fazla verelım ki OEM DE yenı pc de kullanılır dıyor  dıye
yenı pc olması gerekmez aslında wındovs boyle bı uygulamadan vazgeçse daha ıyı olur