Windows 7 RC'de Winamp Enhancer 017 sorunu

akay15
10-05-2009, 19:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
105 mesaj

Windows 7 RC (Build 7100) ile birlikte Winamp 5.552 kullanıyorum. Bir de Winamp için Enhancer 017 adlı bir DSP Effect eklentisi kullanıyorum. Daha önce XP ve Vista ile de sorunsuz kullanmıştım. Fakat Windows 7'de her Winamp açışımda eklentinin equalizer ayarlarını tekrar değiştirmek durumunda kalıyorum ve de çok can sıkıcı bir durum. Winamp'ı açtığımda eklentinin penceresi çıkarken "Can't access registry information..." şeklinde bir pencere çıkıyor, Tamam deyip kapatıyorum ve equalizer ayarlarını değiştiriyorum. Bu durum XP ve Vista'nın misafir hesabında da olan bir durum. Yani Windows 7'de de bu eklenti için bana tam yetki vermiyor sonucunu çıkarabiliriz anladığı kadarıyla. Eklentiyi çalıştıran dosya yok ya da ben bilmiyorum, aradım ama bulamadım öyle bir dosya. Olsa uyumluluk modunda çalıştırmayı denerdim, belki de sorun ortadan kalkardı.

Bunun için ne yapmam lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Halil Mollaoğlu
10-05-2009, 19:57   |  #2  
CHIP Online
373 mesaj

Winamp ikonuna sağ tıklayıp "Yönetici Hakları ile Çalıştır" seçeneğine tıkla. UAC penceresini onayla ve eklentini gerektiği gibi yapılandır.

Öyle görünüyor ki, kullandığın eklenti yönetici haklarıyla çalışmak istiyor ve Vista/7 buna doğal olarak izin vermiyor, zira ikisinde de herkes standart kullanıcı haklarıyla çalışır.

Eğer varsa eklentinin daha güncel bir sürümü bul ve kur. Her seferinde yönetici haklarıyla Winamp çalıştırmak istemezsin.

Son Düzenleme: Halil Mollaoğlu ~ 10 Mayıs 2009 19:58
akay15
10-05-2009, 23:53   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
105 mesaj

Teşekkürler dediğiniz gibi yaptım, oldu. Hatta programı sağ tıklayıp özelliklerden "Bu programı yönetici olarak çalıştır" kutucuğunu işaretledim; her seferinde sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" dememek için. Peki bu UAC ayarlarına Winamp'a özel bir ayar yapamaz mıyız? Baktım ama sadece seviyeler var. Bu da tüm sistemi etkiler tabi.

Halil Mollaoğlu
11-05-2009, 00:46   |  #4  
CHIP Online
373 mesaj

Hayır programa özel ayar yok. Böyle bir şeyin olması UAC'nin güvenirliliğini düşürür.

Açıkçası durumun şu: Winamp değil, kullandığın eklenti (ya da eklentinin sürümü) UAC ile uyumlu değil. Zira işlevi sadece sesi optimize etmek. Bunun için de yönetici haklarına ihtiyacı olmamalı. Daha güncel bir sürümü varsa mutlaka onu kur ve UAC onayı gerektirmeden çalışmasını sağla.

Sana söylediğim çözümü geçici bir süre kullan, zira programa her açılışında yönetici hakkı vermiş oluyorsun. Winamp'ta bulunan olası güvenlik açıkları bu şekilde sistemini tehlikeye sokabilir.

Dediğim gibi, eklentinin UAC onayı gerektirmeyen güncel bir sürümünü edin.

akay15
11-05-2009, 12:11   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
105 mesaj

Tamam, teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Bu programı yönetici olarak çalıştır" kutucuğundaki onay işaretini tekrar kaldırıp eski haline getirdim. Eklentinin de daha güncel sürümü yok ya da bulamadım. Artık bu şekilde idare edeceğim, güvenlik için.

Banned
11-05-2009, 12:18   |  #6  
Banlandı
406 mesaj

Yazılım Hakkında sorun yaşayanlar Windows 7 vista Yada xp proğramları şimdilik yüklemeyin yüklersenizde sorunla karşılaşacaksiniz bunu bilin.Windows 7 özel proğramların çıkmasını bekleyin xp mode extra mode falan filan hikaye.

xxömür
30-08-2009, 21:32   |  #7  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

ya bende bu enhancer kuruyoorum ama presetteki eq secenekleri cıkmıyor yardım edebilirmisiniz bide suan kullananlar bana presetten deep bass boost eq sunun ayarlarının fotografını cekip paylasabilirmisiniz