Windows 7- RC -TR-Microsoft Paylaşmadı.Sebep(ler)

Turkish Developer
05-05-2009, 08:42   |  #1  
Turkish Developer avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Merhaba.

Bir Çoklarınız, Şu An Yabancı Bir Takım Forumlarda ''Where is The Windows 7 Rc - TR ? '' Diye Söylemler'le Gezintiye Çıktığınızı Tahmin Ediyoruz,Fakat Aydınlatacak Küçük Bir Datayları Burada yer Vermeye Çalışacağım.

Microsoft Halka Açılacak Paylaşımda Sunucusunda Ne Türkçe Sürümün Paylaşımda Olacağı, Nede Konulmayacağına İlişkin Net Bir Açıklamaya Yer  Vermedi. İhtimaller ve Kullanıcıların Beklentilerden Yazılımcı Firmanın Haberdar Olduğu Kesin. Peki RC de Yer Alan Türkçe Sürümün Niçin Paylaşılmadığı Konusu,Hakkında Nasıl Bir Tatmin ve  Geç Kalınmış Cevap Olabilir,O Ayrı Bir Konu.  :)

Microsoft, Geçtiğimiz Günlerde (30 Nisan'da) - MSDN - TechNet - Microsoft St. Partnerlerine Windows 7 RC Sürümünü, Kendi Sunucularından Abonelerine Dağıtmaya  Başlamıştı.

Bu Paylaşım Esnasında, Microsoft un Hizmet Verdiği Sunucular Zaman Zaman Sorunlarla karşılaştı. Sebep Olarak; Bir Anda Ciddi Bir Yoğunluk Meydana Geldiği, ve Beklenmedik şekilde Hemen Hemen Tüm Aboneleri Bu Paylaşıma Yoğunlaşmış Olduğundan Sıkıntılar Yaşandığı Belirtildi.

Bu Konu Hakkında , Bu Gece Henüz paylaşımlara Düşmeden Chip Forumda Yer Vermeye Çalışmıştım, Bu Gece Bir Yazılım Mühendisine Bir Konu Hakkında Mesajlaşırken,Sinyalini Verdiğinide O Esnada Hissetmem Gerekirdi, Fakat Müneccim Olamadığımızdan , Ancak tahmin Bu kadar Olmuştu;

Turkish Developer
.....
Belirtmekte Yarar Görüyorum, Sanırım Bu Konuyada Kimse Değinmemiş ,ve Bir Çok Arkadaşımızın Bilgisi Yok,Burada Yer Vermek Daha Sağlıklı Olacaktır;

Microsoft 30 Nisanda TechNet-MSDN Microsoft Partnerlerine Sunduğu Resmi Windows 7 RC Sürümünün Sunucuları Sınırlı Kullanıcıya Hizmet vermesi Durumunda Dahi, Bir Anda Anı Yoğunluk ve Büyük İlgi ile Karşı karşıya Kalmış ve Sunucular Belirli Aralıklarda Hizmet Gerçekleştiremez Hale Gelmiştir.

Bu Nedenle , Public Olarak İlk Esnada Açılmasıyla Birlikte Ciddi Bir Yoğunluk Meydana Gelecektir, ve Kısmen Kullanıcılar Çeşitli Sorunlarla Karşı Karşıya Kalabilirler.Microsoft Yoğunluk Yaşanmaması İçin Farklı Alternatif Yaratabilir.  Bu Nedenle Kendinizi Bu Tedirginliğe ve Olası Problemler İçinde Hazırlıklı ve Sabırlı Bulundurmayı Unutmayınız.Belkide Kötü Sürprizlere de :)
.....

Bir Çok Kullanıcı, Abonelere Dağıtılan İlgili Tarihten  Önce Olduğu Gibi, Mayıs'ın İlk Günlerinde de Torrent Sitelerine Hucum Etti.

Özellikle Windows Ürün ve İşletim Sistemleri tarihinde İlk Defa Bir RC Sürümü Türkçe Olarak Çıkacak,ve Paylaşımla Birlikte Yer Alması Bekleniyordu. Fakat Geçtiğimiz Bir İki Saat Önce ,  Paylaşıma Başlanan Windows 7 RC de Türkçe Sürümün Yer Almaması, Sabırsızlıkla Bekleyen Kullanıcılarımızı Hayal Kırıklığına Uğratmıştır.

Muhtemel Olarak, Sunuculara Bir Anda Yoğunlaşmaların Gerçekleştirilmesi Oldukça Sıkıntı Meydana Getirileceği Düşünülmüş Olabilir, Varolan Standart İndirme Hizmetleri Uygun Görülmüş Olabilir. veya ilerliyen Saatlerde Farklı Bir Yol ve Yöntem ile Diğer Dil Sürümler İçinde Çalışma Başlatılabilir.

Üstteki Gerekçe ''Muhtemelen'' dir. Çünkü;
Microsoft Şu Ana Kadar , Merak Uyanrımayacak Konuda,  Hiç Bir Açıklamada Bulunmadı.
Gelişme Gün İçinde Gerekçesini Ortaya Koyması Beklenebilir, O Ayrı.

Paylaşıma Başlanan Windows 7 RC İçin Windows (7) Team Blog '' http://windowsteamblog.com/blogs/windows7/default.aspx '' Sayfasında, Detaylı Bir  Duyuru Yer Alması Zaten Bekleniyor,Bu Konu Hakkında Az Önce Bir Yetkili Mühendis ile İletişime Geçtim, Net Bir Gerekçe Şu An İçin Yetersiz.

Bakalım İndirilenlerin Dışında, İndirilmeyen Diğer Diller ile İlgili Bazı Gerekçeler yer Alacakmı,Yoksa Bir Çok Kullanıcımız,Microsoft un Uyarılarını Hiçe Alıp. Bir Anda,Tehlikeleri Göz Ardı Edip. Torrentlere Yönelecekmi...
Belkide Ayrıcalık Yaşatıp, Bir Dil (Türkçe) Paketi de Bonus Olacaktır.:)

Windows 7 RC - Paylaşımları, ve Takibini  Aşağıdaki Linkler Üzerinden İzleyebilirsiniz.

Turkish Developer
CHİP

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 05 Mayıs 2009 09:42
man on the moon
05-05-2009, 09:58   |  #2  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Microsoftta torrent kullansa hiçbir sorun kalmayacak!

Turkish Developer
05-05-2009, 10:12   |  #3  
Turkish Developer avatarı
OP Yıllanmış Üye
671 mesaj
e-eyup
Microsoftta torrent kullansa hiçbir sorun kalmayacak!
Torrent'ler Büyük Çoğunluğu Erkenden Yaymayı Başarmış Olsada, Şu An İçin Pöpüler Resmi Sitesi :)

İlk İndirme Hızlarıyla, Şu Anki İndirme Hızlarında Ciddi Fark Gözlemlenmekte Kullanıcılarda... Her Geçen Dakika da Yoğunluk Artacak. Hiç İstemeyiz, Fakat ; Bir Kaç Duraklama Yaşanabilir Diye Tahminede Yer Verelim. Bakalım Yolun Yarısında Kimseler Kalacakmı. :)

Banned
05-05-2009, 10:18   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

30 nisanda banada indirme linkleri gönderildi, tabiki türkçe seçenği olmadan. Şu an paylaşılan indirme linkleri aynı linkler. Sanırım sözü edilen asıl halka açık paylaşım mevcut bu paylaşımlar olmayacak. İçerisinde Türkçe seçeneğide olan indirme linkleri gün içerisinde açılacaktır. Aceleci olmamakta fayda var diye düşünüyorum.

Bu arada  ne kadar süre ile geçerli bilmiyorum ama microsot yeni keyler dağıtmakta.

Son Düzenleme: khramn ~ 05 Mayıs 2009 10:22
Sevdimsadece
05-05-2009, 12:02   |  #5  
Yıllanmış Üye
172 mesaj

vallahi her olasılıga karşın ben ingsini indirdim resmi siteden  zaten pack yapılıyor :D tr çıakrsa onuda resmi siteden indiririm

Mustafa Can
05-05-2009, 12:26   |  #6  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
khramn
30 nisanda banada indirme linkleri gönderildi, tabiki türkçe seçenği olmadan. Şu an paylaşılan indirme linkleri aynı linkler. Sanırım sözü edilen asıl halka açık paylaşım mevcut bu paylaşımlar olmayacak. İçerisinde Türkçe seçeneğide olan indirme linkleri gün içerisinde açılacaktır. Aceleci olmamakta fayda var diye düşünüyorum.

Bu arada  ne kadar süre ile geçerli bilmiyorum ama microsot yeni keyler dağıtmakta.

şimdi şeytan diyoki parayı bul bas partner ol Ağzı kulaklarına varıyor

mk1
05-05-2009, 15:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
481 mesaj

para olsa zaten...

gokhan38
05-05-2009, 19:04   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

yaktın bızı mıcrosoft :)

mesut_illegal
07-05-2009, 09:42   |  #9  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
810 mesaj

bekleriz bizde bilgiler için teşekkürler.

TechTr
07-05-2009, 21:15   |  #10  
Yeni Üye
25 mesaj

Bilgi için teşekkürler.

İşletim sistemlerini hep İngilizce kullandığım için benim açımdan sorun yok :)