Windows 7 Sürücü Bulma Özelliği Hakkında?

tossup_
08-10-2009, 02:32   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
143 mesaj

Merhaba
Windows 7 sürücü bulma özelliği hakkında bahsedermisiniz? Nasıl birşey ? Nasıl çalışıyor?
Sistemime henüz windows 7 kuramadım.Yani deneme şansım olmadı.Fakat nasıl birşey.Gerçekten güzel bir özellik..2.sorum ise eğer sistemde win7 32bit yüklü ise 32 , 64bit yüklü ise 64 bit donanım sürücüleri otomatik kendisi bulup yüklüyormu?

Örnek:
Diyelimki,
Wİndows 7 + 64bit'ini yükledim.Donanımlarımın 32bit sürücüleri var.Ama Windows 7 +64bit için donanımların sürücüleri'ninde 64bit olması gerekmekte değilmi_?Bu durumda ne yapacağım?64bit driver elimde yoksa windows 7'nin bu şaheser özelliği olan driver bulma özelliğinden mi faydalanacağım? Ve bulabilecekmi tüm donanımların sürücülerini?
Bilgilendirirseniz çok sevinirim...

Son Düzenleme: tossup_ ~ 08 Ekim 2009 02:40
OSMAN BAĞÇEVAN
08-10-2009, 03:12   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

windows 7 işletim sisteminin kurulu olduğu bilgisayara siz joystick,flash disk v.s bu gibi cihazları taktığınızda hiç sürücüleriyle uğraşmanıza gerek yok..otomatik bulacaktır..32 bit de olsa 64bit de olsa otomatik bulacaktır..

diğer sürücülerde
mesela ekran kartı
ekran kartını bulacaktır , yükleyecektir..fakat sizin de yüklemeniz gerekiyor..ekran kartınızın sitesinden işletim sisteminize uygun sürücüyü indirip , kurmakta fayda var..

siz merak etmeyin 32bit, 64bit sorunu falan yaşamazsınız..sorun yaşadığınız yerde chip.com.tr adresine sorabilirsiniz : )
kurun gitsin : )

slhkcy
08-10-2009, 03:21   |  #3  
Yeni Üye
23 mesaj

Evet, aynen dediğiniz gibi. 32 ya da 64 bit Windows 7 kurmanız sürücü yönünden sizi sıkıntıya sokmayacaktır. Eğer Windows 7, kurulumdan sonra donanımınızdan herhengi birine ait sürücüyü otomatik olarak kurmamış ise, sizden internete bağlanarak bu donanım sürücüsünü Windows Update aracılığıyla bilgisayarınıza indirip ardından da yüklemek isteyip istemediğinize dair bir uyarı görüntüler. Bu uyarıyı almasanız/alamasanız dahi, sorunlu donanımın sürücüsüne Denetim Masası'ndaki Windows Update'te sorgulama yaparak veya Aygıt Yöneticisi'nden ilgili donanımın ismine sağ tıklayıp "Sürücüyü Güncelleştir/Yükle" komutuyla sürücünüzü çevrimiçi yükleyebilir/güncelleyebilirsiniz.

Windows 7, seleflerine nazaran geniş bir donanım yelpazesine sahiptir ve bir çok donanımı zahmetsizce tanımaktatır. Ancak 64 bit sürümünde bazı eski yazıcıların sürücülerinde nadiren sorun çıkarmaktadır. Eski donanım bileşenleri ihtiva eden bir bilgisayarınız varsa, windows 7 kurulumundan önce sahip olduğunuz donanımların üreticilerine ait web sitelerinin destek (support), sürücü (driver) ya da indirme (download) sayfalarını ziyaret ederek Windows 7 desteği olup olmadığını kontrol etmeniz, yararınıza olacaktır.

tossup_
08-10-2009, 03:28   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
143 mesaj

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için .
Peki o zaman donanımların içerisinden çıkan Driver-Kurulum Cd'lerini ne yapayım?Nasıl olsa artık windows 7 buluyor.Yada ne olur ne olmaz yedeklerini cd çantamda tutayımmı?

slhkcy
08-10-2009, 03:40   |  #5  
Yeni Üye
23 mesaj

Internet bağlantınızın olmadığı ve önemli işlerinizin olduğu herhangi bir zamanda tekrar Windows kurmanız gerekebilir ve o anda yardımı dokunabilir. Sürücülerinizin CD/DVD'lerini saklamanız elbette uygun olacaktır.

OSMAN BAĞÇEVAN
08-10-2009, 03:41   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj

ben olsam kırıp atarım..siz beğenmezseniz yada başka birşey yüzünden windows 7 den vazgeçerseniz belli olmaz..

NOT: bütün sürücülerinizi internetten bulabilirsiniz..

tossup_
08-10-2009, 03:44   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
143 mesaj

Peki Anakart Kutusunun içerisinden çıkan driver cd'sini demi atayım :) Süper birşey bu windows7'nin driverları otomatik bulması yaw.Gece gece sevindirdi bu windows 7 :)

OSMAN BAĞÇEVAN
08-10-2009, 03:51   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj

gece gece : )

ben Anakart kutusunun içerisinde ki çıkan driver cd'sini attım..sorun morun çıkmadı..bende çıkmayan sorun , sizde de çıkmayacak diye bir kaide yok...

bir kere windows 7 yi kurun  siz , bakın gerek var mı yok mu diye , sonrasında atacak mısınız , yedekleyecek misini , size kalmış ..

tossup_
08-10-2009, 04:14   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
143 mesaj

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler..

OSMAN BAĞÇEVAN
08-10-2009, 04:46   |  #10  
Denetmen
6,606 mesaj

Rica ederim..

Chip Online...

tossup_
08-10-2009, 05:18   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
143 mesaj

Şöyle birşey yapacağım için tekrar sormak istiyorum,

1-
Anakart-Ses Kartı-Webcam-Joystick Kolu Driver'larının orjinal cd'leri var.
Bunları 1Tb Harici Hdd'me atıp orada bütün hepsini bulundurmak-arşivlemek istiyorum.
Yani lazım olduğunda (daha çok yeni Windows Kurduktan sonra) bulunsun diye ..
Orjinal Cd'lerinide atmayı düşünüyorum.Çünkü Cd patıltısından bıktım..
Sizce doğrumu yapıyorum.? Önerileriniz neler? Ona göre yapacağım..
2-
Anakart olarak ms platinum combo kullanıyorum.Diğer donanımlar hadi neyse ama beni tek düşündüren anakart cd'si.Bunu'da 1tb hdd arşivime atacağım.İçerisinde; Intel INF Update,Realtek Network Ethernet Driver,C-Media Sounds Drivers denilen driver'lar var.Bu Cd'yi kopyalayıp Hdd'me atmamda Herhangi bir sorun olmaz değilmi?Peki anakartın içerisindeki driverları Windows 7 rahatlıkla bulabilirmi?

OSMAN BAĞÇEVAN
08-10-2009, 05:27   |  #12  
Denetmen
6,606 mesaj

1.
bu zamana kadar böle birşey yapmadıysanız ,diyecek birşey yok..
deamon tools programıyla bu cdlerinizi açabilirsiniz..
nero ile de cd/dvdlerin image sini alabilirsiniz..

bende 500 gb taşınabilir hard disk var ve bu yöntemle 2-3 senedir kullanıyorum :)

2.

herhangi bir sorun olmaz..hiçbir sorun olmaz hatta..
arkadaşım sen windows 7 nin otomatik bulmasını ne yapacaksın ki :=)
sen direk kur windows 7 ni , bulmazsa deamon tools la aç cd/dvd ni kur..
bu kadar basit ya : )

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 08 Ekim 2009 05:27
tossup_
08-10-2009, 05:36   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
143 mesaj

Şimdi emin oldum dostum çok çok teşekkürler.Oh be cd-dvd patıltısından artık kurtulacağım.Hatta senin dediğin gibi geç bile kalmışım ben vay be :)

RunDLL.eXe
09-10-2009, 01:08   |  #14  
RunDLL.eXe avatarı
Taze Üye
17 mesaj

Windows 7 işletim sistemini bu durumu kontrol edebilmek için 3 farklı bilgisayarda kurdum.

Tüm bilgisayarlar tüm driverları otomatik olarak tanınmış olarak açıldılar.

3 Bilgisayarın 2'si masaüstü 1'i Laptop. Sadece Laptopta fonksiyon tuşlarını kendim kurmak zorunda kaldım.

Ancak ekran kartınızın Windows 7 ile uyumlu olan versiyonunu indirip kurmanızı öneririm. Ekran kartınızı tanıyor olabilir ancak kartın ince ayarlarını yapabilmeniz için driveri indirip kurmanız gereklidir.

Örnek :

Nvidia kartınız var . Windows 7 tanıyor sorunsuz kullanabiliyorsunuz ancak Nvidia denetim masası özelliklerine sahip olabilmeniz için driverini indirip kurmalısınız.

Aynı durum Ati kullanıcıları içinde geçerli.  Catalyst özelliklerini kullanabilmek için uyumlu driver indirip kurmalılar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Eğer takıldığın bir konu olursa özel mesaj atabilirsin.