windows 7 - tuhaf bir hata alıyorum -

alpagun
02-09-2009, 13:36   |  #26  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
492 mesaj
Alıntı: faithful.fc  
Merhaba arkadaşlar
Windows 7 (x32) Ultimate final sürümünü kullanıyorum yaklaşık 20 gündür. 2 gün önce bir sorunla karşılaştım ve ne yaptıysam halledemedim aynen devam ediyor. Mozilla ve Explorer olmak üzere 2 tarayıcı kullanıyorum ve ikisinde de tıklama yaparken bazen yanıt vermiyor hatası alıyorum ancak saniyelik bir olay. Örneğin bir konuya tıklıyorum okumak için ancak görev çubuğunda bir internet sayfası daha görünüp yanında yanıt vermiyor yazıyor ve saliseler içinde kayboluyor ve eski haline dönüyor. Bu aralar çok sık olmaya başladı. Sitede bir bağlantıya girerken bazen 4-5 defa tıklamak zorunda kalıyorum. Hem mozillada hem explorerda aynı problemi yaşıyorum. Biraz önce Vuze torrent programını kullanırken ve başka zaman da spider solitaire oynarken aynı şeyi yaşadım. Hatta şu an bu yazıyı yazarken, mouse ile tıklamaya gerek olmadığını klavye kullanırken bile olduğunu farkettim =)) yani sadece tarayıcılarda problem olduğunu sanmıyorum sistemle ilgili birşey olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim...
Benzer bir sorunla ben de karşılaştım. İnternet'e ilk bağlandığımda bağlantı hatası gösterirken , 'Yeniden dene' butonuna tıklayınca sayfa açılıyordu. O zamanlar Microsft Update'ten dil paketi indirip yüklediğimde bazı Türkçeleştirme sorunları ile karşılaştığım için, kısa sürede PC ye ikinci bir format attım. İlkinde rastladığım sıkıntı ikincisinde kayboldu. Ben sorun düzeldiği için üzerinde durmadım. Fakat şimdi sizin yazınızı görünce aklıma geldi.

Windows 7 ile ilk formatlamada anakartıma ait Ethernet sürücü yazılımını yüklemiştim. Bahse konu sorunu bu durumda yaşadım. İkinci format atışımda, Win 7 nin sürücüleri kendisinin yüklediğini öğrendiğim için Ethernet driver'i yüklemedim. Windows'un kendi yüklediği ile internet'e bağlandım. Şimdi bu sorun görünmüyor.

Sözün özü, eğer elinizdeki ana karta ait Ethernet driver'i yükledi iseniz, onu kaldırıp Windows'u yeniden başlatın.

furgan
02-09-2009, 13:47   |  #27  
furgan avatarı
Yıllanmış Üye
227 mesaj

Aynı yavaşlama ve arama motorlarının yavaşlaması ve hatta kilitlenmeye kadar giden problemin bir değişik olanı benim başımda da var.Ben de 3 tane arama motoru var.Virüs programım da Eset smart security4 anlam veremediğim can sıkıcı yavaşlamalar oluyor.Ben bu yavaşlamanın 2 sebebi olduğunu düşünüyorum 1. si Virüs ki bu ağırlık basan ihtimal, 2. si de program uyumsuzluğu.Win 7 en son teknoloji  daha doğrusu microsoftun  en son programlarıyla donatılmış.Virüs sorununu combofixi kullanarak gidermeyi planladım ama olmadı.Dedimya uyumsuzluk insanın zihin karmaşası yaşamasına sebep oluyor.Kurcaladıkça da bozuluyor ki bu işin ehli değilsek.

Ben bir şey soracaktım Kayıt Defteri temizleyen bakım yapan ve WİN 7 de çalışan bir program ismi verebilirmisiniz

alpagun
02-09-2009, 14:15   |  #28  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: furgan  
Dedimya uyumsuzluk insanın zihin karmaşası yaşamasına sebep oluyor.Kurcaladıkça da bozuluyor ki bu işin ehli değilsek.

Ben bir şey soracaktım Kayıt Defteri temizleyen bakım yapan ve WİN 7 de çalışan bir program ismi

'Bu işin ehli' değilim. Fakat bizzat kullandığım ve gayet memnun kaldığım bir program ismi önerebilirim.

Advanced System Care 3

Ferhat CAN
02-09-2009, 15:05   |  #29  
OP Yıllanmış Üye
136 mesaj
Alıntı: alpagun  
Benzer bir sorunla ben de karşılaştım.İnternet'e ilk bağlandığımda bağlantı hatası gösterirken , 'Yenidendene' butonuna tıklayınca sayfa açılıyordu. O zamanlar MicrosftUpdate'ten dil paketi indirip yüklediğimde bazı Türkçeleştirmesorunları ile karşılaştığım için, kısa sürede PC ye ikinci bir formatattım. İlkinde rastladığım sıkıntı ikincisinde kayboldu. Ben sorundüzeldiği için üzerinde durmadım. Fakat şimdi sizin yazınızı görünceaklıma geldi.

Windows 7 ile ilk formatlamada anakartıma aitEthernet sürücü yazılımını yüklemiştim. Bahse konu sorunu bu durumdayaşadım. İkinci format atışımda, Win 7 nin sürücüleri kendisininyüklediğini öğrendiğim için Ethernet driver'i yüklemedim. Windows'unkendi yüklediği ile internet'e bağlandım. Şimdi bu sorun görünmüyor.

Sözün özü, eğer elinizdeki ana karta ait Ethernet driver'i yükledi iseniz, onu kaldırıp Windows'u yeniden başlatın.

vallaben wireless ile internete bağlanıyorum ancak söylediğiniz şeylermantıklı geldi çünkü ethernet driverı yüklemiştim bende kendim..Her nekadar kullanmasamda belki bundan kaynaklanabilir, denemekte fayda var.Format attığım zaman hiç driver yüklememeyi deneyeceğim bakalım tekraryaşayacak mıyım bu problemi..

alpagun
02-09-2009, 15:18   |  #30  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj
vallaben wireless ile internete bağlanıyorum ancak söylediğiniz şeylermantıklı geldi çünkü ethernet driverı yüklemiştim bende kendim..Her nekadar kullanmasamda belki bundan kaynaklanabilir, denemekte fayda var.Format attığım zaman hiç driver yüklememeyi deneyeceğim bakalım tekraryaşayacak mıyım bu problemi..
Bunun için tekrar format atmanıza gerek yok. Alıntıladığınız mesaj da belirtmiştim. Bu defa açıklayayım.

Masa üstünde 'Bilgisayarım' ikonuna maus ile sağ tıkla. Açılan pencerenin sol üst kısmında bulunan 'Aygıt yöneticisi' ne tıkla. 'Ağ bağdaştırıcısı' yanında bulunan işarete maus ile tıkla. Yeni bir satır karşına çıkacak. Bu satır üzerinde maus'u sağ tıkla ve açılan pencereden 'Kaldır'ı seç. Yüklediğin Ethernet driver kaldırılacaktır. Daha sonra bilgisayarı tekrar başlat. Bu restart esnasında Windows 7 kendisiyle uyumlu ethernet driver'i yükleyecektir.

Ben bu seçeneği bir ihtimâl olarak önerdim. Denemekle bir şey kaybetmezsin. Eğer bu işe yaramıyorsa bir 'uyum sorunu' endişesi devre dışı kalacaktır. Başka ihtimâller üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

Kolay gelsin.

Son Düzenleme: alpagun ~ 02 Eylül 2009 15:21
Ferhat CAN
02-09-2009, 15:35   |  #31  
OP Yıllanmış Üye
136 mesaj
Alıntı: alpagun  
Bunun için tekrar format atmanıza gerek yok. Alıntıladığınız mesaj da belirtmiştim. Bu defa açıklayayım.

Masa üstünde 'Bilgisayarım' ikonuna maus ile sağ tıkla. Açılan pencerenin sol üst kısmında bulunan 'Aygıt yöneticisi' ne tıkla. 'Ağ bağdaştırıcısı' yanında bulunan işarete maus ile tıkla. Yeni bir satır karşına çıkacak. Bu satır üzerinde maus'u sağ tıkla ve açılan pencereden 'Kaldır'ı seç. Yüklediğin Ethernet driver kaldırılacaktır. Daha sonra bilgisayarı tekrar başlat. Bu restart esnasında Windows 7 kendisiyle uyumlu ethernet driver'i yükleyecektir.

Ben bu seçeneği bir ihtimâl olarak önerdim. Denemekle bir şey kaybetmezsin. Eğer bu işe yaramıyorsa bir 'uyum sorunu' endişesi devre dışı kalacaktır. Başka ihtimâller üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

Kolay gelsin.

ben yüklediğim driverların hepsini hatırlamıyorum bu nedenle format seçeneği üzerinde durdum. Ancak bir ethernetin driverını kaldırıp denerim. Bir çok şey denedim bu sorunu halletmek için ancak hiçbiri de olmadı. Son kez bunu denerim. Olmazsa formatımı atarım artık. Sağol önerilerin için.

Not: Bu arada yazım kurallarına dikkat ettiğini farkettim. "a" lar üzerinde şapka kullanmışsın "ihtimal" yazarken. Benim hatırladığım kadarıyla dilimizde artık şapkalı a kullanımı kalktı. Yanılıyorsam düzelt bende kullanayım bundan sonra ;)

alpagun
02-09-2009, 15:53   |  #32  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj
Not: Bu arada yazım kurallarına dikkat ettiğini farkettim. "a" lar üzerinde şapka kullanmışsın "ihtimal" yazarken. Benim hatırladığım kadarıyla dilimizde artık şapkalı a kullanımı kalktı. Yanılıyorsam düzelt bende kullanayım bundan sonra ;)
Evet, elimden geldiğince dikkât etmeye çalışıyorum. Bizim dil uzmanlarımız oturdukları fildişi kulelerde, kendi kafalarına göre karar alırlar. Eski Osmanlı padişahları bile 'Buyruğumdur' dedikten sonra ökçeleri üzerinde geri dönmezlerdi.

Biz de, her mühim mevzû ile sıkça oynanır. Çok sıradan/basit bir ameliyat için masaya yatan hasta ile doktor bizimkilerin dil ile oynadığı kadar sıkça oynasa, adam ameliyat masasından kalkamaz, ölür. Ama nazar değmesin, tüm müdâhele ve zorlamalara rağmen, eğitim sistemimiz ve dilimiz ayakta kalmak için direniyor.

Bu işâretler mühimdir. Eğer yokmuş gibi davranılırsa, dilimizi yeni öğrenen çocuklar/gençler, 'Kâlp' ile 'Kalp' arasındaki farkı anlatacak biçimde telaffuz becerisinden yoksun kalırlar. (A) harfini nasıl tekaffuz etmeye alışmış iseler öylece devam ederler.

Bu sebeple şiirlere duygulara konu olan, insanın hem sağlığında hem duygusallığında önemli yeri olan 'Kâlp' bir an da 'Kalp=Geçeresiz' oluverir.

Bu işâretlerin artık kullanılmayacağı bilgisine sâhip değilim Bu sebeple de sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Ama ben ısrarla ve inatla kullanmaya devam edeceğim.

Saygılar.

Son Düzenleme: alpagun ~ 02 Eylül 2009 16:03
Ferhat CAN
02-09-2009, 17:04   |  #33  
OP Yıllanmış Üye
136 mesaj

Doğru olduğuna inandığınız şey için ısrarcı olmanız güzel. Ben kaldırıldı diye duymuştum, sorayım dedim. Neyse konu çok farklı yerlere gitmesin şimdi. Teşekkürler bilgiler için.

Saygılar

infoman
02-09-2009, 22:35   |  #34  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Kaspersky yüklü iken bu sorun çok oluyor fakat nod32 de pek karşılaşmadım. Ayrıca flash playerin önceki sürümünde bu sorun oluyordu. Ultimate sürümünü kullandığınızı varsayarak sistem yedeği alıp yeni bir kurulumda tekrar denemenizi tavsiye ediyorum hatta antivirüs, java, flash player yüklemeden deneyin.

Ferhat CAN
04-09-2009, 08:19   |  #35  
OP Yıllanmış Üye
136 mesaj

Attım formatımı. Hiç vista driverı kurmadım. 3-4 tane tanımadığı donanım vardı. Onlarıda online olarak güncelle dedim ve tanıdı hepsini. Nod32 ve Mozilla'dan da vazgeçtim. Kurdum güzelce KİS 2010 ve Opera'mı. Şimdilik hiç problem yok. Sağolun yinede yardımlarınız için.
Saygılar.

MuS_tAfn
02-10-2009, 16:12   |  #36  
MuS_tAfn avatarı
Taze Üye
11 mesaj

Arkadaşlar web browserlardaki donmaların çoğu bazen tamamen internet sitesinden kaynaklanabiliyor.
Sistemim tamamen düzenli ve virüssüz çalışıyor olmasına rağmen bazı sitelerin aşırı yüklü ve optimize edilmemiş anasayfaları ile bu siteye bağlı birkaç fazladan sekme açtığımda Firefox ya da Explorer her ikiside dayanamıyor donmalar yaparak çökmemek için kasılıp kalıyor ve Ram kullanımı coşmalar yapıyor (:
Her zaman sorunu ayrıntıda aramamak lazım ;)
Example: Mynet anasayfasını açın ve birkaç farklı haberi yeni sekmede okumayı deneyin web browser perişan duruma düşüyor...

Ferhat CAN
02-11-2009, 18:42   |  #37  
OP Yıllanmış Üye
136 mesaj

Doğru şeylerden bahsediyorsun ancak benim zamanında yaşamış olduğum problemin, bahsettiğin şey ile pek bir alakası yoktu. Google ana sayfasında bile bazen o sorunu yaşıyordum. Hatta sistem klasörlerinde bile. Sorunu çözememiştik ancak format attıktan sonra bir daha yaşamadım. Eğer bu sorunu yaşayan biri olursa buradan devam ederiz.. Şimdilik konu kapandı gibi görünüyor.

muratheblack
31-01-2012, 14:52   |  #38  
Taze Üye
3 mesaj

konu kapanali bayagi olmus.fakat ayni problemi yasiyorum suan.oyleki uyeligimi bile telefondan almak zorunda kaldim.tarayicilarim surekli  yanit vermiyor.bu da cihazda kasmalara sebep oluyor.belli bir sure sonra surekli tekrar ediyor.sanki rami zorlayan cok buyuk bir program calisiyormus gibi oluyor.bu durum bircok  programi. da etkiliyor.yanit vermiyor hatasi aliyorum.formattan baska care bilen varsa paylasabolir mi acaba. sorun internete baglanmamla basliyor.internet baglantisi yokken sorunsuz calisiyor cihaz.

mustafa2116
31-01-2012, 21:56   |  #39  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Kasılmaların nedeni uygulamlardan kaynaklanır. Arka planda çalışan programlra dikkatlice bir göz gezdirin. Diskinizi Ram inizi yada işlemcinizi kasan bir uygulama var olduğundan bu tür kasılmalar yaşanır.

muratheblack
31-01-2012, 23:50   |  #40  
Taze Üye
3 mesaj

sorun internet baglantimin araliklarla ani kopmalar yasamasindan kaynaklaniyprmus.farkli bir baglanti denedim ve sorun ortadan kalkti.

mustafa2116
01-02-2012, 10:50   |  #41  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

İnternetiniz Aralıklı  olarak bağlantıdan kopuyorsa internet İP niz Değişiyor demektir Buda 2-5 dklik bir süre kasılması demektir. Siz diğer dosylarda da  kasılıyor  demiştiniz bunun için internet ip değişmesi  yeterli bir  Kanıt değil arka plan hizmetlerinde bir sorun olabilir.

muratheblack
01-02-2012, 22:55   |  #42  
Taze Üye
3 mesaj

bahsettigim program ve dosya acmadaki hatalar internet baglantisini kesince duzeliyor.bunun sebebi ne olabilir acaba

mustafa2116
01-02-2012, 23:05   |  #43  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

programlar internetle alakalı oalrak çalışmakta  Bir tür virüs gibi program açıkken internet  kasılır ve programma pc yi  kasar interenti kestiğinde ise program ağını kaybeder ve hataya uğrar kapanır tekrardan açılabilemke için başlangıca girmek zorunda kalır. Başlangıca girmekte hizmetlerle alakalıdır.