windows 7 ultimate laptop ekran kartı problemi

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
atesvesu22
03-07-2010, 13:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

lenovo g550 tipi bir laptop um var,daha önce xp kuruluydu ve pes 2010 oynarken ekran ayarları 512mb olarak görünüyor ve bir sorun yoktu fakat windows 7 ultimate sistemini kurdum ve 800x480 low olarak görüyor ;
toplam kullanılabilir grafik belleği 780 mb
ayrılmış video belleği 32 mb
sistem video belleği 32 mb
paylaşılan sistem belleği  716 mb 

ekran kartı :intel 4 series express chipset
lütfen ekran kartı çok düşük gibi şeyler yazmayın çünkü benim sorunum xpde canavar gibi oynadığım oyunu w. seven ultimation sisteminde neden oynayamıyorum ?

direcxt 11 i yükledim aşşağıdaki resimdede görüldüğü gibi 780 mb 1366 x 768 32 bit 
[/url]

Uploaded with [url=http://imageshack.us]ImageShack.us
fakat pess 2010 oynunun ekran ayarlarında aşağıdaki resimdeki gibi ve malesef directx 11 işimi görmedi :(  sebebini bilen varmı arkadaslar ?

[/url]

Uploaded with [url=http://imageshack.us]ImageShack.us

Son Düzenleme: atesvesu22 ~ 08 Temmuz 2010 21:50
doodLex
03-07-2010, 14:07   |  #2  
doodLex avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
343 mesaj

Bu tür şeyler oluyor. Mesela benim kullandığım laptop xp kurulu olara gelmişti. Vista kurduğum da inanılmaz kasmalar ve problemler çıkarmıştı. Senin yapman gereken xp'ye geri dönmek.

özkan_oktay
03-07-2010, 14:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,355 mesaj

Ne kadar kötü bir öneri sadece bir oyun için birkaç senesi kalmış eski bir işletim sistemine dönüş yapmak delilik olur. Öncelikle Win 7 işletim sisteminin içerisinde bulunan Directx 11 ile daha keyifli oyun oynayabilirsin.
Sistemin eski ise işletim sistemine suç atma bende de aynı sorun var 512 mb olan ekran kartım 256 gözüküyor ama ben kaç mb olduğunu biliyorum o yüzden problem yok.
Senin yapman gereken daha verimli oyun oynamak istiyorsan RAM boyutunu artırman olmalıdır. İşlemcin çok eski ise yenilemen gerekiyor, yeni bir ekran kartı almalısın bence. Eğer bütçen yetmiyorsa bunlar için game booster yükle ve öyle oyna. Faydasını görüceksin. Win 7 en iyisidir.
Bu arada "ultimation" değil "ultimate" ..

atesvesu22
03-07-2010, 14:25   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: özkan_oktay  
Ne kadar kötü bir öneri sadece bir oyun için birkaç senesi kalmış eski bir işletim sistemine dönüş yapmak delilik olur. Öncelikle Win 7 işletim sisteminin içerisinde bulunan Directx 11 ile daha keyifli oyun oynayabilirsin.
Sistemin eski ise işletim sistemine suç atma bende de aynı sorun var 512 mb olan ekran kartım 256 gözüküyor ama ben kaç mb olduğunu biliyorum o yüzden problem yok.
Senin yapman gereken daha verimli oyun oynamak istiyorsan RAM boyutunu artırman olmalıdır. İşlemcin çok eski ise yenilemen gerekiyor, yeni bir ekran kartı almalısın bence. Eğer bütçen yetmiyorsa bunlar için game booster yükle ve öyle oyna. Faydasını görüceksin. Win 7 en iyisidir.
Bu arada "ultimation" değil "ultimate" ..
evet kesinlikle beklediğim cevap bu ve bunun gibi alternatifler xp ye geri dönme gibi niyetim yok dediğin directx 11 i ve  booster i yükleyeceğim bakalım ne olucak yazarım bu konuya birde ultimation nerden çıktı ya :D  çok tşk ederim<

atesvesu22
03-07-2010, 14:37   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: doodLex  
Bu tür şeyler oluyor. Mesela benim kullandığım laptop xp kurulu olara gelmişti. Vista kurduğum da inanılmaz kasmalar ve problemler çıkarmıştı. Senin yapman gereken xp'ye geri dönmek.
ama windows 7 ultimation un performansından çok memnunum xp de hardiski sataye çevirmem gerekiyor buda laptopu gerçek performansıyla kullanılamıyor anlamına geliyor ..bence mutlaka bununla ilgili bir pach veya program vardır yada bir ayar biraz daha bekleyelim ...

Recep Baltaş
03-07-2010, 23:36   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Ekran kartı sürücüsünü de güncelleyin. XP'ye, yani çöplüğe geri dönmeyin :)

turkey2008abc
04-07-2010, 10:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
162 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
işletim sistemlerinde her zaman güncellik yenilik iyidr.Xp için böyle çöplük demeniz hiç hoş değil.hala kullananlar kullanmak zorunda olanlar var.Herkes uyumluluk diyo ama en basitinden age of empires 2 de bile sorunlar oluyo win7 de ki kendisi microsoft oyunudur.Son çıkan haberlere ve sizin şimdiki yorumunuza bakarak tarafsız değil sanki microsoft yanlısı yayın yaptığınız izlenimi doğuyor.Buda kullanıcıları soğutuyo

atesvesu22
04-07-2010, 10:55   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
evet denedim yine sorunu çözmedi

Boracalin
04-07-2010, 12:58   |  #9  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
1,591 mesaj
Alıntı: turkey2008abc  
işletim sistemlerinde her zaman güncellik yenilik iyidr.Xp için böyle çöplük demeniz hiç hoş değil.hala kullananlar kullanmak zorunda olanlar var.Herkes uyumluluk diyo ama en basitinden age of empires 2 de bile sorunlar oluyo win7 de ki kendisi microsoft oyunudur.Son çıkan haberlere ve sizin şimdiki yorumunuza bakarak tarafsız değil sanki microsoft yanlısı yayın yaptığınız izlenimi doğuyor.Buda kullanıcıları soğ
Evet Age of'taki sıkıntıdan bende muzdaribim... Oyuna girerken explorer.exe'yi kapayarak renk sorununu çözüyorduk ama son güncellemelerden sonra oyunun ortasında laptop donuyor resmen. Hiçbirşey yapamıyor ve mecburen power butonundan aç-kapa yapıyorum ve bu durum çok can sıkıcı oluyor :((((

Recep Baltaş
04-07-2010, 14:08   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Age of EMpires II, Wİndows 7'de sorunsuz çalışıyor bende....<

atesvesu22
08-07-2010, 21:53   |  #11  
OP Taze Üye
6 mesaj

evet arkadaşlar yokmu bunun çözümü ? peki windows 7 ultimate de directx 11 i kaldırıp directx 9 u yada 10 nasıl kurabilirim ? belki bu şekilde problem çözülür çünkü windows xp de directx 9 vardı ?

Recep Baltaş
09-07-2010, 02:20   |  #12  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Frame skipping ve Wait for Vsync'i kapatın. DirectX web update aracı ile DirectX'i günclelyin. Ekran kartı sürücü tarihiniz Aygıt yöneticisnden bakıp buraya yazın.