Windows 7 Ultimate x86 x64 bit

mahmutdemir
16-01-2011, 01:37   |  #1  
mahmutdemir avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
497 mesaj

merhaba arkadaşlar windows 7 ultimate 64 bit kullanıyorum .bir program kurduğımda program dosyaları x86 kasörüne kuruyor bide progrom files in içine kuruyor. bilgisayarda 2 ayrı programmış gib ikisinide ayrı ayrı çalıştırıyor . Program filesdeki dosyayı silsem bişey olurmu ?

coskunkolik
16-01-2011, 01:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
382 mesaj

64 bit lik Windowslar aynı zamanda 32 bitlik yazılımlarıda çalıştırdıkları için iki adet Program Files klasörü olur. Kurduğun program 32 bit ise X86 klasörüne kurar. 64 bit ise direk Program Files a kurar. Silme olayına gelince anlamadığın yerleri kurcalama başına iş alırsın.

Yetenek
16-01-2011, 09:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Arkadaşım sen programı kurarken 2 defa üst üste kurdun ve ya başka bir şekilde programın 32 bit - 64 bit sürümlerinden bir tanesi bilgisayarında mevcuttu tahminimce... ama sanırım 32 bit sürümünü bilgisayarından kaldırırsan bir sıkıntı olmaz ayrıca program ekle kaldırdan bir bak iki ayrı sürümmü görünüyor onuda bir yaz neğer iki ayrı sürüm görünüyorsa direk kaldır 32 bit olanı ama tek bir sürüm görünüyorsa birtek benim dememle olmaz belki programın çalışma mantığıu öyledir yani silerken bunlara dikkat et ayrıca programın ismini yazarsan bir sakıncası yoksa ona göre bir araştırma yapıp söyleyeyim

infoman
16-01-2011, 09:48   |  #4  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj
Alıntı: tombfan  
64 bit lik Windowslar aynı zamanda 32 bitlik yazılımlarıda çalıştırdıkları için iki adet Program Files klasörü olur. Kurduğun program 32 bit ise X86 klasörüne kurar. 64 bit ise direk Program Files a kurar. Silme olayına gelince anlamadığın yerleri kurcalama başına iş alırsın.
Arkadaş doğru ve yeterli bir şekilde anlatmış. Zaten silmene izin vermez, İzin verse bile silmemelisin. Bütün programların o klasörlerin içinde

mahmutdemir
16-01-2011, 11:58   |  #5  
mahmutdemir avatarı
OP Yıllanmış Üye
497 mesaj
Alıntı: Yetenek  
Arkadaşım sen programı kurarken 2 defa üst üste kurdun ve ya başka bir şekilde programın 32 bit - 64 bit sürümlerinden bir tanesi bilgisayarında mevcuttu tahminimce... ama sanırım 32 bit sürümünü bilgisayarından kaldırırsan bir sıkıntı olmaz ayrıca program ekle kaldırdan bir bak iki ayrı sürümmü görünüyor onuda bir yaz neğer iki ayrı sürüm görünüyorsa direk kaldır 32 bit olanı ama tek bir sürüm görünüyorsa birtek benim dememle olmaz belki programın çalışma mantığıu öyledir yani silerken bunlara dikkat et ayrıca programın ismini yazarsan bir sakıncası yoksa ona göre bir araştırma yapıp sö
Programları X86 ve program files in içine kuruyor . Benim dikkatimi çekti Program filesdeki dosyalar daha az oluyor .Denetim masasında tek program olarak görünüyor . Progrmalar ; Windows Live Messenger , Adobe photoshop

Kapalı Hesap (87147)
17-01-2011, 00:00   |  #6  
Kapalı Hesap
154 mesaj

iki tane program files klasörünün olması normal çünkü bazı programlar hala 64 bit seçeneği bulunmuyor ki çokda gerek yok.kafaya takılacak bir şey görmüyorum, denetim masasında gözükmesinde için ise 64 bit yani program files klasöründe olması da gayet doğal çünkü sistem 64 bit.. bu arada bende yeni fark ettim hani ulen bu windows türkçeydi "program files" ne :D

Ezl_07
17-01-2011, 00:29   |  #7  
Üye
70 mesaj

64 bit sisteme 32 bitlik programlar kuruluyormu yaa bende 32 bitlik programlarım çok diye 64 bit kurmuyordum tüh daha yeni format attım....xd

wise
17-01-2011, 02:41   |  #8  
Üye
59 mesaj

Kardeşim bence bunlara kafanı takma. Sistemin iyi çalışıyorsa, bu falan sorun değil. Kaldı ki, tüm 64bit işletim sistemleri windowslarda x86 dosyası olur vista da da var. 64biti program filese kurar, 32bit sistemleri de x86 dosyasına kurar.
       Eğer kafan daha çok karıştıysa denetim masasına bak. Orada 32bit programlar diye ayrı bir bölüm var. Gir oraya. 32bitte x86 çalışan sistemler görünür.