Windows 7 x64 home basic aşırı hdd aktivitesi

kirpikral123
08-01-2010, 12:24   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
772 mesaj

merhaba x64 windows 7 home basic kullanıcısım.İşletim sistemini bir kutu içersinde almadım.Hp recovery var ordan istersem bir sorun çıkarsa kuruyorum.Bilgisayarımda (laptop) 2gb ram var bu ram 64bit için yeterli olmadığından dolayımı bu kadar hdd aktivitessi yaşıyorum?Yardım edebilirmisiniz?

Süleyman.
08-01-2010, 15:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Sisteme yüklenen uygulamalar kullanıyorsanız olabilir. Windows arka planda disk birleştirme gibi işlemler de yapıyor olabilir format sonrası. Ama açıkçası buradan yardım edilebilecek birşey gibi durmuyor, 64-bit işletim sistemi kullanacaksanız sizin cihazınıza yardım ederek rem takviyesi yapmanız gerekiyor.

Halil Mollaoğlu
08-01-2010, 15:47   |  #3  
CHIP Online
373 mesaj

2 GB RAM her Windows 7 sürümü için yeterlidir. Sabit disk aktivitesinin RAM ile alaksı yok. Tabi bu durum için konuşuyorum sadece. 

Sistem ilk açıldığında yaklaşık 5 dakka boyunca sabit disk sürekli aktif halde olabilir. İndeks hizmeti, superfetch belleğinin devreye girmesi gib birkaç hizmet diski meşgul eder. Ama bunların hepsi Win7'nin verimi için önemlidir. Yani korkacak bişi yok.  

Bunun dışında sistemi bir süreliğine boş bıraktığınızda disk birleştirme ve yukarıda saydığım hzimetler yine devreye girebilir ve disk meşgulmüş gibi gözükür. Fakat fareyi hareket ettirdiğiniz anda bu meşguliyet biter ve sistem kaynakları size devredilir. Bu da Windows 7'nin akıllıca taktiklerinden biridir. Siz sistemi kullanırken değil, boştayken optimize eder.  

Eğer sürekli bir meşguliyet varsa bunun sebebi kullandığınız programlar yahut sisteminize bulaşmış bir zararlı olabilir. İyi bir antivirüs ile sisteminizi taratın. Bu kadar! 

kirpikral123
08-01-2010, 16:28   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
772 mesaj

Evet açılışta 5 dakkika kadar disk aktivitesi yapıyor bu normal demişsiniz ok.Fakat ben mousemu oynattığımda ise bilgisayar yuzde doksan donuyor ve deli gibi bir ses çıkarıyor inleme gibi.eğer açılışta ellemezsem herşey normale donuyor.Çift çekirdek 2ghz işlemcim var.İnt explorerı tıklıyorum kullanılan işlemci gucu yuzde 80i buluyor biraz gezindikçe bu yuzde yuz oluyor sonra ellemez isem kendiliğinden yeniden sıfıra geliyor.Ne açarsam açayım biraz beklemem gerekiyor işlemci harcamasının bitmesi için yoksa kasıyor ve donmalar oluyor.

Halil Mollaoğlu
08-01-2010, 17:54   |  #5  
CHIP Online
373 mesaj

O zaman dediğim gibi zararlı veya kullandığınız programlardan birinin oluşturduğu bir çakışma söz konusu olabilir.

Zararlı alternatifini elemek için sisteminiz çevrimdışıyken, yani Windows devreye girmeden önce taramanızı tavsiye ederim. Bu iş için Avira'nın sunduğu bir kurtarma cd'si var. İmajın linkini verecem. İndirip CD'ye basın, sisteminizi bu CD ile boot edin ve taratın. En azından zararlı ihtimalini elemiş olalım.

Mustafa@PC
08-01-2010, 18:01   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Bende 2 GB ram ile 64-bit Windows 7 kullanıyorum, dediğin gibi bir sorun yok, yani sorun 2 GB ram ile 64 bit kullanman ile ilgli değil. Halil Mollaoğlu'nun dediği gibi ya kullandığın ve kendini Windows başlangıcına ayarlamış bir program(Msconfig'ten bir kontrol edebilirsin) yada zararlı bir yazılım buna sebep oluyor.

Sana tavsiyem bilgisayar açılınca ilk olarak ; Görev Yöneticisi > Performans > Kaynak İzleyicisi'ne tıklatıp, ardından disk, cpu ve bellek gibi bileşenlerin kullanım oranlarına vede nelerin bunları kullanndığına bakman.

kirpikral123
08-01-2010, 19:32   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
772 mesaj

1)http://www.resimupload.com/ds989791768_Adsız.html bu bilgisayarımın masaustu göruntusu
2)http://www.resimupload.com/ds278300597_aAdsız.html
3)http://www.resimupload.com/ds926016518_aaaAdsız.html buda kaynak izleyicisi
4)http://www.resimupload.com/ds408347781_Assdsız.html buda işletim sistemi göruntum
Kusuruma bakmayın windows 7 benim için çok yeni x64 te öle ne yapmam gerekiyor bilmiyorum bu yuzden kaynak izleyicisini ve tum çalışan programların (kasma sık olan) resimlerini çekip koydum.Şimdi ne yapmalıyım yardım edermisiniz.Kaynak izleyicisinde bir programın bilgisayarımı cıddı biçimde yorduğunu nasıl ve nerden anlayabilirim?
 Linklerin sonlarında html yazıyor onları alarak kopyala yapıştır yapılmadığı takdirte fotolar açılmıyor.

Son Düzenleme: kirpikral123 ~ 08 Ocak 2010 19:38
Mustafa@PC
08-01-2010, 20:39   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Kaynak izleyicisi anlık olara normal gözüküyor, siz takip etmelisiniz(eğer aşırı kasma oluyorsa tabi) 

Zaten gayet açık bir şekilde neyin neyi ne kadar kullandığı gözüküyor kaynak izleyicisinde. Sistemin en çok yorulduğu anda açıp bakın...

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 08 Ocak 2010 20:41
black_flood
08-01-2010, 22:15   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bunun sebebi çok çeşitli olabiliyor sürücüler ile alakası olabilir kullanılan antivirüs bios ile uyumsuzluk yaşayabiliyor çözümü antivirüsün güncel sürümünü temin etmek yada başka bir antivirüs kullanmak. kurduğun programlar % 90 64 bit windows ile uyumsuz bu sebepten dolayıda syswow bu kodları dönüştümr esnasında kasabilirde donmalara sebebiyette verebilir rahat bu işlem 3 ila 5 dk sürebiliyor genelde mecburen ya 5 dk bekleyeceksin yada altındaki coa etiketindeki key ile windows 7 32 bit kurup rahatına bakacaksın.
en büyük şuanda kadar standart gördüğüm adobe ürünlerinden acrobat deli gibi kasıyor açılışı % 0 uyumlu windows 64 serisi ile msconfigten kapatınca düzeliyor acrobat arkaplanda çalışan dosyaları.