WINDOWS DA ÇALIŞMAYAN DOS DA ÇALIŞAN DİSKET SÜRÜCÜ

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
oorion
01-06-2005, 07:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

selamlar. DAHA ÖNCE GENEL BAŞLIĞI ALTINDA AYNI YAZIYI YAZDIM PEK FAZLA OKUYAN OLMADI CEVAP VEREN HİÇ YOK. O NEDENLE AYNI YAZIYI BU BAŞLIK ALTINDADA YAZMAK İSTEDİM. ilginç bir arızayla karşı karşıyayımda daha önce karşılaşmış olanlar var mı? ban yardım edebilir misiniz.bilgisayarda Win XP yüklü bilgisayar donanımım MSI KT4 Anakart,AMD 2500 İşlemci, 128 MB Ge Force 440 8X Ekran kartı 512 MB RAM,40 GB LG harddisk CD WRT...vs Birde disket sürücü. Belli bir süre önce disket sürücüm arızalandı yada ben öyle sandım Windows da disketleri okuyamamaya başladı. Onun dışında anakartta bir sorun yok Biosdan ayarlarını kontrol ettim herşey normaldi. Çalışmayınca yeni bir disket sürücü ve kablosundan aldım sorun devam etti. Kabloyu yanlış takma ihtimaline karşı farklı şekilde takıp yine denedim. Yine okumadı disket sürücüyü tıklayınca okumaya çalışıyor ve sonunda içinde data olan ve sağlam disket için disketiniz biçimlendirilmemiş biçimlendirmek istermisiniz diyor. Ben evet seçeneğinide seçtim ama formatlayamadı. Sonra Firmayla görüştüm anakartı yenisiyle değiştirdiler. Sevinerek yeni anakartı taktım tüm bağlantıları yaptım. windowsu açtım ama yine aynısı. Bu arada yine kablo bağlantısını yanlış takabilirim diye tekrar başka şekilde denedim yine Aynı. windows da sorun vardır diye başka işletim sistemleri(başka Win XP ve Win 98 dahil) yükleyerek yine denedim. Hemde her seferinde 3 parça olan hard diskin yükleyeceğim kısmını formatlayarak. İşin Garip tarafı Bios set up ayarlarından Disket sürücü 1. boot seçeneginde disket sürücüyü seçip Win 98 başlangıç disketi ile bilgisayarı açtığında disket sürücü çalışıyır ve DOS yükleniyor. yani disketi okuyor. Yapacak birşey kalmadı şaşırdım kaldım. Birde Şunu düşündüm. hiç alakası yok ama Hard disk 3 parça 3. parçasını yedek olarak kullanıyorum . bir virüs mü var, yada hard disk te Bir sorun varda ondan dolayımı çalışmıyor. Bilgisayarı ilk aldığımda Win Xp Çok hızlı açılıyordu. Şimdi ise en az 5 dakika bekliyorum. Ha şunu düşünmeyin aşırı program yüklemeden şişmiştir ondan geç açılır. Win XP yi ilk kez yükledigimde başka hiçbir program yüklemeden dahi çok yavaş açılıyor. Yani harddisk te de sorum olabilir mi diye düşünüyorum. Cevap yazarsanız sevinirim. biraz karış tı Durumu basitçe tekrar anlatayım . Yeni anakart yeni disket sürücü(Başka disket sürücü ve kablolarınıda denedim) Yeni data kablosu Yeni anakart, yeni işletim sistemi. Ama disket sürücü çalışmıyor. Yine ama Dos la bilgisayarı açınca çalışıyor. biraz uzun oldu kusura bakmayın. yardım edebilirseniz sevinirim.

okidoki
01-06-2005, 09:55   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

hocam durumun biraz karışık ama benim aklıma gelen diğer parçaları da teker teker çıkarıp bir de öyle kontrol etsen.