windows donanımlara zarar mı veriyor?

dervipasa
21-04-2011, 23:56   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
650 mesaj

merhaba arkadaşlar;
önceki forum konumda laptopta arızam olduğunu söylemiş ve çözüm aramıştım ancak bir arkadaşım bana pardus kurmamı windows donanımları bozdugunu söyledi. bizzat gördüm tüm driverlere ragmen çalışmayan touchpad pardus kurunca tekrar çalıştı.. wündows tekrar kurduk oda çalıştırdı bu sefer
mavi ekran hataları donanım kaynaklı imiş donanım da degişiklik yaparsak mavi ekran olabilrmiş ama durupdururken olursa ne demek oluyor
bende pardus kurdum biraz zorlandık kurarken ama tıkır tıkır çalışan laptop oldu
windowsun donanım destegi olan olmayan diye ayırması bana bu fikri destekler gibi geldi
siz ne diyorsunuz bu konuda
kasıtlı yada kasıtsız böyle bir şey olabilirmi yoksa komplo teorisi mi kuruyorum

Jubei76
22-04-2011, 03:38   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Bence söylediğin son söz geçerli,Komplo Teorisi kuruyorsun :)

Kapalı Hesap (154666)
22-04-2011, 07:00   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Windows donanımları bozmaz. Ancak donanım driverlerin bozulmuş ve bir şekilde kaydedilmiş olabilir.  (Virüs mirüs) Sonradan üzerine driver kursan bile ilk bozulma sistemde kayıtlı olduğu için doanım çalışmayabilir. linux ta driverler sistem kurulumunda tanıtıldığı için sorun olmaz.

dervipasa
24-04-2011, 13:17   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
650 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Windows donanımları bozmaz. Ancak donanım driverlerin bozulmuş ve bir şekilde kaydedilmiş olabilir.  (Virüs mirüs) Sonradan üzerine driver kursan bile ilk bozulma sistemde kayıtlı olduğu için doanım çalışmayabilir. linux ta driverler sistem kurulumunda tanıtıldığı için sorun olmaz.

evet ama hocam ben biostan kurarken hata alıyorum donanım hatası var diyor format atıyorum durum degişmiyor hiç bişeyi degiştimeden pardus kurdum tıkır tıkır çalışıyor :)
bunun bir açıklaması varmı driver yokken nasıl bozulur?**

Kapalı Hesap (154666)
24-04-2011, 14:26   |  #5  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: dervipasa  

evet ama hocam ben biostan kurarken hata alıyorum donanım hatası var diyor format atıyorum durum degişmiyor hiç bişeyi degiştimeden pardus kurdum tıkır tıkır çalışıyor :)
bunun bir açıklaması varmı driver yokken nasıl bozulur?**
Sistem yapılandırılması bios içerisine yazılır. Hangi donanımın nerde olduğu hangi adreslerden yüklenildiği ve nerelerde adreslendiği gibi. Eğer bu adreslemelerde bir hata olursa çoğunlukla biostan hemen sonra mavi ekran hatası ile karşılaşılır. Daha önce bir donanım ile ilgili hatalı bir kurulum ya da pushing (Zorlama) olsa bile bu bilgiler biosa girer. IRQ denilen kesme denetleyicileri herbir donanımın adres bilgilerini gösterir. ve bu bilgiler bios içerisinde kayıtlıdır. format atsan bile bu bilgiler bios içerisinde bulunur ve bu yönergeler doğrultusunda adreslendiği için donanımı bozuk olarak gösterebilir.
Eğer pardus kurmadan bios bilgilerini sıfırlasaydın (clear-cmos) windows altında bile donanımların yeniden sağlıklı çalışırdı. Ancak laptoplarda bios sıfırlamak biraz bilgi gerektirmekte diye biliyorum.

dervipasa
24-04-2011, 16:02   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
650 mesaj

evet sorun da bu zaten bios sıfırlama yapmadım ki hiç bişey yapmadım bir arkadaşın böyle bir tezi  vardı ben de denemeye deger yapacak bişey yok dedim pardus kurduk hatasız çalıştı arkdaşda şaşırdı ben de
tekrar win7 kurduk oda çalışıtı ancak arkadaş oyun oynamıyorum nasılsa diye lisanslı olan win7 yi bıraktı onu kullanmaya başladı yeni pc de bende windows olamyan bir laptop alıp pardus ile kullanacagım

Kapalı Hesap (154666)
25-04-2011, 00:14   |  #7  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: dervipasa  
evet sorun da bu zaten bios sıfırlama yapmadım ki hiç bişey yapmadım bir arkadaşın böyle bir tezi  vardı ben de denemeye deger yapacak bişey yok dedim pardus kurduk hatasız çalıştı arkdaşda şaşırdı ben de
tekrar win7 kurduk oda çalışıtı ancak arkadaş oyun oynamıyorum nasılsa diye lisanslı olan win7 yi bıraktı onu kullanmaya başladı yeni pc de bende windows olamyan bir laptop alıp pardus ile kullanacagım

Eğer oyun amaçlı kullanmıyorsan linux sürümlerini elbette tavsiye ederim.

n9forever
27-04-2011, 21:47   |  #8  
n9forever avatarı
Üye
66 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Eğer oyun amaçlı kullanmıyorsan linux sürümlerini elbette tavsiye ederim.

Oyun oynamak istiyorsa Windows'u sanal olarak kurabilir