Windows istemeyenler artıyor!

CHIP Online
07-01-2010, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

"Windows kullanmak istemiyorum" diyenlerden, Microsoft'a inanılmaz bir Windows davası...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... -artiyor_17476.html

Resimlerle: Windows 7 için en iyi araçlar...

Bir İtalyan tüketici hakları grubu, Microsoft'a büyük dava hazırlığında.

Bu hafta açmayı planladıkları dava, önceden Windows kurulu PC almak zorunda bırakılan tüketicilerin zararının telafisini istiyor.

ADUC isimli bu tüketici hakları grubu, televizyon, internet ve telefon hizmetleri üzerine yoğunlaşıyor.

Tüketicilerin haklarını bu alanlarda arayan grup, tüketici gruplarının temsil ettikleri insanlar adına toplu ve kapsayıcı dava açabilme yetkisini kazanmasından faydalanacak. Bu hak, yeni bir yasa ile kazanıldı.

Tüm konu: Windows istemeyenler artıyor!

İzleyin: Windows 7'yi çocuklar bile kullanır

Resimlerle: Windows 7 için en iyi araçlar...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu dava haklı mı? Değil mi?

Ahmet Ertuğrul
07-01-2010, 16:29   |  #2  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Haklı. Adam Linux kullanacaksa niye Windows işletim sistemini bilgisayarın parasıyla beraber ödesin?

V E N U S
07-01-2010, 18:17   |  #3  
Üye
93 mesaj

Eğer açılan dava sonucunda mahkeme tarafsız bir karar verebilirse bu kararın Microsoft'un aleyhinde olacağı büyük bir ihtimal. Çünkü Vista'da benzer bir olay daha önce yaşanmış ve Microsoft haksız bulunup para iadesi yapmak zorunda kalmıştı. Ayrıca bunun Win 7 haricindeki Windows işletim sistemlerindeki IE tekeline benzer bir olay olduğu da göz önüne alınırsa Microsoft'un pek şansı yok gibi görünüyor.

fasterdem
07-01-2010, 18:48   |  #4  
fasterdem avatarı
Yıllanmış Üye
404 mesaj

Keşke bizim ülkemizde de buna benzer bi dava açılsada microsoft tekelinden kurtulsak...

uGuR.uK
07-01-2010, 19:42   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

toplama bilgisayar diye birşey var dimi? onu alınca size windows'u zorla mı satıyorlar? beğendiğiniz özellikleri yazarsınız bir kağıda eğer kendi sisteminizi toplayabilcek bilginiz yoksa bunu istiyorum işletim sistemi olmadan dersiniz olur biter.

fasterdem
07-01-2010, 21:06   |  #6  
fasterdem avatarı
Yıllanmış Üye
404 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
toplama bilgisayar diye birşey var dimi? onu alınca size windows'u zorla mı satıyorlar? beğendiğiniz özellikleri yazarsınız bir kağıda eğer kendi sisteminizi toplayabilcek bilginiz yoksa bunu istiyorum işletim sistemi olmadan dersiniz olur biter.

İyi güzel diyosunda kardeşim notebook alırken napcaz?

Ahmet Ertuğrul
07-01-2010, 21:29   |  #7  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
Linux kullanan ille toplama alacak diye bir kural mı var?

metin67
07-01-2010, 23:25   |  #8  
Taze Üye
15 mesaj

yüzde 1 pazar payın varsa bilgisayar üreticileri sana yalvaracaklardı diimi..Microsoft bence (gençliğimde bi Mac efsanesi vardı hala var) her zaman haklı ...toplama bilgisayarın marka bilgisayardan farkı mı var..diğeri adı üstünde "marka" ..casper 1000 tl sony 1000 dolar/avro..Mac 1500 ..microsofta dava aç..yıl 2050 microsoft diye bi şirket yok..yerine göz dikmişlerden hangisi (mac linux vs vs) var..mac pazar payı yüzde 90 olmuş ..ve benzeri ve benzeri

OkanZB
08-01-2010, 02:08   |  #9  
OkanZB avatarı
Üye
82 mesaj

Dünyanın en zengin adamı boşuna olmadı herhalde :)

By_Kert
08-01-2010, 09:55   |  #10  
By_Kert avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

Haklıdır sonuna kadar destekliyorum :)

yelkowan
08-01-2010, 12:04   |  #11  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Bu haberi görünce aklıma hemen intelin yeni işlemcileri geldi grafik GPU'su ile birlikrte piyasaya sürülecek olanlar. Benzer bir durum intelin bu işlemcileri içinde geçerli olabilir.
Tüketici istesede istemesede bu GPUyu da almış olacak seçme şansı yok. Microsoftun başına gelenler inteli de bekliyor mu acaba?

Son Düzenleme: yelkowan ~ 08 Ocak 2010 12:05
Ahmet Ertuğrul
08-01-2010, 14:30   |  #12  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: metin67  
yüzde 1 pazar payın varsa bilgisayar üreticileri sana yalvaracaklardı diimi..Microsoft bence (gençliğimde bi Mac efsanesi vardı hala var) her zaman haklı ...toplama bilgisayarın marka bilgisayardan farkı mı var..diğeri adı üstünde "marka" ..casper 1000 tl sony 1000 dolar/avro..Mac 1500 ..microsofta dava aç..yıl 2050 microsoft diye bi şirket yok..yerine göz dikmişlerden hangisi (mac linux vs vs) var..mac pazar payı yüzde 90 olmuş ..ve benzeri ve
Yalvarmalarına gerek yok. Dava açılınca sonucuna katlanılır.

Sefa Adak
08-01-2010, 15:08   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,824 mesaj

Aslında dava haklı ama ben Microsoft'un yeni PC alırken gelen lisanslı sürümü istemediginiz takdirde para iadesi yapıldıgını okumustum biyerde, ne kadar dogru bilemiyorum.Yalnız bu İsletim Sistemini PC'yi satan firma koymuyo mu dava neden Microsoft'a acılıyo ki ? Sonucta bunu PC'yi satan firma zorluyo bana gore aynı PC'nin farklı OS olan sürümleri koyulabilir Microsoft'a savunmak yanlıs bence gereksiz bi dava..Sonuc ckmaz gibime geliyo...

Sefa Adak
08-01-2010, 16:03   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,824 mesaj

@rootorigin
Evet, haklısın..Farklı acılardan bakmak lazım dogru ama bu ülkede PC'ler Pardus'la yürümez.İnsanların Windows'tan vazgecmesi icin gercekten kayda deger bi isletim sistemi yapılması gerekiyor ve bu da cok zor.Yani Unix kerneliyle yazılmıs Pardus'la olmaz, tüm kullanıcıların ihtiyaclarına karşılık vermesi, donanım/yazılım sorunları cıkarmaması lazım.O yuzden Windows isteyen de istemeyen de daha güzeli cıkana kadar kullanmaya mahkum.Ben Windows 7'mle gayet mutluyum hicbi takıntım yok ama tabi Türklerin güzel bi isletim sistemi yapmasını cok isterim, oyle bisey olursa tabiki onu kullanırız..

iaydin
08-01-2010, 16:14   |  #15  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj
Alıntı: fasterdem  
Keşke bizim ülkemizde de buna benzer bi dava açılsada microsoft tekelinden kurtulsak...
Öyle bir davanın ülkemizde de açılabilmesi için önce bazı şeylerin oluşması, oturması lazım.
Autodesk yazılımlarının Linux sürümleri çıksın windows'u bırakırım. Gülümseme Çok iddialı bir söz belki ama benim için gerçek olan bu. Linux herşeyime yeter, ama işim icabı Autodesk yazılımlarından bazılarını kullanmam gerekiyor. Linux altında wine gibi bir programla kullandığımda performans kaybı olduğu için mecburen windows...
Bu konu daha çok uzar, bekleyip göreceğiz davanın sonucunu...