Windows'tan sonra Linux'u vuran problem!

CHIP Online
12-02-2011, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Son zamanlarda Windows'u zor durumda bırakan problem, meğer Linux'ta da varmış!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... -problem_25216.html

Resimlerle: Ubuntu 10.04 - Yeni tasarım

Bir güvenlik araştırmacısı 'otomatik çalıştır' türü saldırıların düşük güvenlik seviyesine sahip Linux PC'leri nasıl etkileyebileceğini ortaya çıkardı.

Conflicker ve Stuxnet gibi Windows solucanlarının USB belleklerden ağlara yayıldığı biliniyor. Bu tabi ki otomatik çalıştır özelliği etkin olduğunda meydana geliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Microsoft, eski Windows sürümlerindeki otomatik çalıştırma özelliğini devre dışı bırakan bir yama yayınlamıştı.

IBM'in X-Force güvenlik bölümünden Jon Larimer tarafından yapılan araştırmada, otomatik çalıştırmanın Linux PC'lerini de etkileyebildiği ortaya çıktı. Larimer, yaptığı sunumda bir özel bir kod içeren USB bellek ile bir ekran koruyucusundan şifre girmeden nasıl kurtulduğunu gösterdi.

Larimer'in de belirttiği gibi tanıtım, Ocak ayında yaması sunulan GNOME Evince belge görüntüleyicisindeki bir açığı kullanıyor ve makinede entegre 'açık azaltma' özelliği devre dışı bırakılmış. Araştırmadan çıkan sonuç ise şu: Bir Linux cihazında otomatik çalıştırma işlevi farklı ve kötü amaçlar için kullanılabilir...

Tüm konu: Windows'tan sonra Linux'u vuran problem!

İzleyin: iPhone'da Linux devri

Resimlerle: Ubuntu 10.04 - Yeni tasarım

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Otomatik çalıştır özelliğine sizce nasıl bir çözüm bulunmalı?

sosyalik
13-02-2011, 13:05   |  #2  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Usb Disk Security kullanıyorum.Herkese tavsiye ederim.

M.G.G
13-02-2011, 13:30   |  #3  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Usb Disk Security bi yere kadar...Çünkü autorun.exe içinde olan bir gizlemiş conficker wormunu algılayamıyor ;)(Yada zor algılıyor tabii şansınız varsa)
Linux ve Microsoft bir araya gelip birbirlerinin açıklarını kapatmalılar böylece daha az açıklı Pclere sahip oluruz :)
Benim bildiğim conficker Macleri de etkiliyor.