windows tan tamamen kurtulup linuxe gecmek istiyor

cellat_erdem
25-02-2010, 21:45   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
126 mesaj

merhaba arkadaslar ben windowstan tamamen kurtulmak istiyorum yani sadece isletim sistemi olarak pardusun son surumlerinden birini kullanmak istiyorum  fakat bazi sorularim var

1.pardusta torrent icin uygun bir yazilim varmi performansi nasil
2.rapidshare kullaniyorum dolayisiyla internet download manager kalitesinde bir indirme yoneticisine ihtiyacim var acaba oyle birsey varmi
3.cok fazla film indirip izliyorum acaba codec bulmada sorun yasarmiyim
4.windows xp ye gore kararlilikta ve hizda farklar varmi
  cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim

adem-t
25-02-2010, 22:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
793 mesaj

pardüsü hiç tavsiye etmem kardeşim tasarım vs kötü her programı çalıştırmıyor ve hızı bazen çok düşük bazen çok hızlı bazen normal hızda olabiliyor

cellat_erdem
25-02-2010, 22:36   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

hangi surumu onerirsin dostum ayrica yine yukarida sordugum soruda gecerli onerilerin varsa cok sevinirim iyi aksamlar

Kapalı Hesap (101323)
25-02-2010, 22:36   |  #4  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

chrome  os  çıkınca  onu yükle  bence

cellat_erdem
25-02-2010, 22:39   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

dostum sanirim chrome os daha cikmaz baya zaman ayrica bence kesin bazi noktalarda geri kalacak ilk surumker icin hangi linux  surumunu onerirsin acaba

Nicoll
25-02-2010, 23:52   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: cellat_erdem  
merhaba arkadaslar ben windowstan tamamen kurtulmak istiyorum yani sadece isletim sistemi olarak pardusun son surumlerinden birini kullanmak istiyorum  fakat bazi sorularim var

2.rapidshare kullaniyorum dolayisiyla internet download manager kalitesinde bir indirme yoneticisine ihtiyacim var acaba oyle birsey varmi
  cevaplariniz icin simdiden tesekkur

https://www.chip.com.tr/forum/han ... 856_wp1.html#835673

Üstteki linke bak. Ubuntu öneririm.

1- Download Statusbar (ve buraya bak + paket yöneticisinde birsürü alternatifi var)

2- SkipScreen (bununda paket yöneticisinde/depolarda çok alternatifi var)

3- VLC player + Restricted Extras (ikisi de depolarda mevcut)

4- Windows 7 yanında b... yemiş...

cellat_erdem
26-02-2010, 04:02   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

karar verdim ubuntuya gecicem fakat bir sorum olacak windows xp den tamamen kurtulmak istiyorum nasil silebilirim tamamen harddiskimden

metaroth
26-02-2010, 11:11   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj

merhaba

bende bir zamanlar senin gibi vindoz dan bıkıp linux a geçmeyi düşündüm uzun zamanlar çırpındım ama sonunda yine tek çare olarak vindows a döndüm neden mi?

pardus gerçekten çok kötü.linux çökmez hiç diyorlardı ama kde sürekli çöküyor.nvidia kartın varsa sürücüsünü yükleyince kesin çökecek.depolarında adam gibi yazılım yok rapid için download manager bile yeni çıktı.jdownloader tipi birşey arıyorsan rüyanda görürsün.torrent kafasına göre takılıyor.bir arıza çıkınca teknik destek sittin sene alamazsın kimse yardım etmiyor windows için gel chip e yaz yarım saat sonra cevap hazır:Dhalbu ki vindoz da hem teknik destek hep program sıkıntısı kesinlikle yok.ben ubuntu hiç kullanmadım ama onda da sorunlar var donanım sürücüleri özellikle büyük dert bir güncelleme yapıyorsun bakıyorsun modem in çalışmıyor artık falan hödük hödük şeyler.
windows dan kurtulmak için windowsun olduğu sürücüye ubuntu kurman yeterli tamamen siler o sürücüyü

cellat_erdem
26-02-2010, 12:30   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

ikileme dusurdun beni dostum acaba hdd  imde biraz yer acip windowsun yaninami kursam.onerilerin icin tesekkur

Alıntı: metaroth  
merhaba

bende bir zamanlar senin gibi vindoz dan bıkıp linux a geçmeyi düşündüm uzun zamanlar çırpındım ama sonunda yine tek çare olarak vindows a döndüm neden mi?

pardus gerçekten çok kötü.linux çökmez hiç diyorlardı ama kde sürekli çöküyor.nvidia kartın varsa sürücüsünü yükleyince kesin çökecek.depolarında adam gibi yazılım yok rapid için download manager bile yeni çıktı.jdownloader tipi birşey arıyorsan rüyanda görürsün.torrent kafasına göre takılıyor.bir arıza çıkınca teknik destek sittin sene alamazsın kimse yardım etmiyor windows için gel chip e yaz yarım saat sonra cevap hazır:Dhalbu ki vindoz da hem teknik destek hep program sıkıntısı kesinlikle yok.ben ubuntu hiç kullanmadım ama onda da sorunlar var donanım sürücüleri özellikle büyük dert bir güncelleme yapıyorsun bakıyorsun modem in çalışmıyor artık falan hödük hödük şeyler.
windows dan kurtulmak için windowsun olduğu sürücüye ubuntu kurman yeterli tamamen siler o sürücüyü

linuxpld
26-02-2010, 14:52   |  #10  
Yeni Üye
24 mesaj

Eğer yeni bir linux kullanıcısıysanız kullanıcağınız dağıtımın çok büyük bir önemi vardır. Kullandığınız dağıtım sizi linux düşmanıda yapa bilir linux dostuda . Ben size son kullanıcıya yönelik çıkan Linux Mint tavsiye ederim

massas
26-02-2010, 15:01   |  #11  
Yıllanmış Üye
681 mesaj

en iyisi mac os x denemen windowstan daha iyi....
ARaştır pc de çalışan mac indirip kur.

metaroth
26-02-2010, 15:15   |  #12  
Yıllanmış Üye
251 mesaj
ikileme dusurdun beni dostum acaba hdd  imde biraz yer acip windowsun yaninami kursam.onerilerin icin tesekkur
ne demek arkadaşım önemli değil.hdd de 7 gb açsan rahatlıkla kullanırsın ama pardus da grub diye bir zımbırtı var hani vindowz da xp üzerine vista kurunca hangisini sececeksin tarzında bir ekran çıkıyorya onu yönetiyor işte memnunkalmayıp parduslu bölümü silince windowslu bölüme grub silindiği için ulaşamıyorsun ya windowslu yeride formatlayacaksın yada mbr denen sistem önyükleme bölümünü tamir edeceksin forumda bununla alakalı bir kaç konu gördüm insanlar silmiş sonra windowsu açamamış bir bak araştır  sonra kötü süprizlerle karşılaşma.

metaroth
26-02-2010, 15:22   |  #13  
Yıllanmış Üye
251 mesaj
Alıntı: massas  
en iyisi mac os x denemen windowstan daha iyi....
ARaştır pc de çalışan mac indirip kur.
mesleğim gereği mac  ile çalışıyorum fotoşop falan. iyi bir işletim sistemi .linuxdan daha iyidir bence ama denemen lazım.sana uyarmı uymazmı bilgisayar bilgin ne kadar sabrın ne kadar bilmiyoruz tabi :) artık her pc de çalışıyor warez den bakman lazım.bende bir cd si var ama kurmadım açıkcası.net 1024 olmasa upload ederdim ama linkini bakayım da yollarım.türkçe bir forumu var programlarla ilgili destek veriyorlar ama ben hani öyle program kur kaldır fln uğraşmadım.

metaroth
26-02-2010, 15:37   |  #14  
Yıllanmış Üye
251 mesaj

linkleri yolladım cellat bakarsın araştırısın.

linuxpld
26-02-2010, 17:30   |  #15  
Yeni Üye
24 mesaj
1 linuxaltında çalışan torrent programları var. Hatta isterseniz wine ile uttorrent kurabilirsiniz.
2 . Jdownloader programı linux altındada çalışıyor kurulumu için
     kurlumu http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,143.msg371.html#msg371
3. Codeklerde hiç bir sıkındı yaşamazsınız ve kurlumu çok kolaydır
    Kurulumu http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,134.0.html
4. Windows xp den çok daha performasnlıdır. Kurulumu düzgün bir şekilde tamamlarsanız performansından fazlasıyla mennun kalıcaksınız

Buna benzer bir çok programın ya Linux versiyonu vardır yada Aynı işi yapan başka programlar bulabilirsiniz. Örnek olarak msn linuxta çalışmaz ama altarnativ olarka amsn kullanabilirsiniz.

Kapalı Hesap (38093)
26-02-2010, 17:51   |  #16  
Kapalı Hesap
441 mesaj

arkadaşlar parça parça da olsa çözümler yazmış ben de bunlara artı olarak
eğer bilgisayarınızın donanım seviyesi iyiyse (1-2 gb ram hızlı bir işlemci) bilgisayarınıza ubuntu kurup ubuntunun depolarından virtualbox adlı yazılımı kurup sanal olarak windows xp veya başka bir işletim sistemi çalıştırabilirsiniz virtualbox kullanımı aşağıda veriyorum
http://forum.ubuntu-tr.org/index.php/topic,202.0.html

cellat_erdem
26-02-2010, 22:25   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj
Alıntı: linuxpld  
1 linuxaltında çalışan torrent programları var. Hatta isterseniz wine ile uttorrent kurabilirsiniz.
2 . Jdownloader programı linux altındada çalışıyor kurulumu için
     kurlumu http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,143.msg371.html#msg371
3. Codeklerde hiç bir sıkındı yaşamazsınız ve kurlumu çok kolaydır
    Kurulumu http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,134.0.html
4. Windows xp den çok daha performasnlıdır. Kurulumu düzgün bir şekilde tamamlarsanız performansından fazlasıyla mennun kalıcaksınız

Buna benzer bir çok programın ya Linux versiyonu vardır yada Aynı işi yapan başka programlar bulabilirsiniz. Örnek olarak msn linuxta çalışmaz ama altarnativ olarka amsn kullanabilirsiniz.

tesekkurler dostum cok guzel aciklamissin her konuyu

Nicoll
26-02-2010, 22:33   |  #18  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: metaroth  
merhaba

Yanlış bir dağıtım seçmiş ve talihsiz bir deneyim yaşamışsınız.

Linux ile yeni tanışanlara öncelikle çeşitli dağıtımların çalışan CD veya DVD lerini denemelerini öneriyorum. (USB bellekten bile çalıştırabilirsiniz)

Burada bir Microsoft çalışanının: Linux hakkındaki görüşleri var... + Burada...

+ + +

"Keith Curtis tam 11 yıl Microsoft'un araştırma departmanında çalıştı ve Windows işletim sistemleri ve Office için kod yazdı. İlk defa 2004 yılında Linux yüklü bir bilgisayarın başına oturdu ve şu anda Linux'tan vazgeçemiyor."

+ + +

[url=http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php][/url]

thunderbird17
01-03-2010, 18:09   |  #19  
Taze Üye
15 mesaj

Bir tavsiyede de ben bulunmak istiyorum Linux sonuçta oldukça görecili bir yazılımdır bende Linux kullanırım Fedora 12 Constantine yüklü bende de ama ilk başlarda ben bir bebek misali yürümeyi öğrenmek zorundayım

Ubuntu gibi daha türkçe basit ve kullanışlı bir Linux seçtim ipi sapı belli olmayan destek alamazlar diye cevaplar okudum sanırım bu sadece kişinin kendi desteği nerde bulamayacağindan da olabilir.Çünkü ben bir kaç siteye üyeyim Linux'un her sürümü için ayrı ayro olan forumları vardı ve birde ana bir forum var çok kullanışlı idi ben sabrettim sordum araştirdim benim yaşadığım sorunları yaşayanlar senin bu sorduklarının aynısı soranlar çok oldu cevaplar aslında sadece googleye yazacağimiz bir kaç kelime ile cevapları gelir ama mesele bu cevapları uygulamak tabikide senin kullandığın sürüme göre değişiyor sonuçta mesela örnek vermek gerekirse Ubuntu ilk kurulumdan sonra sudo kodu ile download eder ama bir fedora kullanıcısı genellikle diyim su yazarak root(Windowsdaki admin) şifresi yazip  yum kodu ile indirceği programı ismini yazar ama tabi bu bütün programlar var demek değil onun kendi listesinden olan ama sen istersen bu listeni genişletebilir daha kapsamlı sonuçlar elde edersin . 

Birde KDE çöküyor demişler her linux kullanıcısından kullanıcısa göre değişir bende KDE kullandım ama çöktüğünü bende yaşadım bu sorunları linux bug sistemine yolladım çok kısa sürede ben cevap aldım ve güncellemeler eklenerek hataları azaltiliyor yazımın başında da dediğim gibi Linux kullanıcıya göre görecelidir eğer bir yanlışım varsa düzeltin. Ubuntu başlarda güzeldi ama daha sonra diğer Linux kullanan tanıdıklarımdan Fedora'nın yani Redhat Şirketine ait olan linux'a geçtim bu işin başı o çünkü Redhat Linux kullananlar daha iyi bilir Bu işin üstündedir yani ..  Ama linux'a direk geçiş yaparken tavsiyem çift sistem kur artıları ile eksileri ile karşılaştır hatta Ubuntu'nun format atmadan direk XP'lerindeki HDD'lere kurulabilir versiyonu mevcut silmesi ise çok kolay eğer sevmessen wubi.exe ile tıklayıp kuruluma geçiliyor çok basit kullanışlı Linux'a geçenler için ideal bir deneme olduğunu belirticem. nedir burda amaç XP silmeden format atmadan herhangi bir HDD'de direk kurulum yapmak ama kurduğun HDD'yi göremiyon o ayrı konu tek kusur bu olsun bence gayet güzeldi bende şahsen denedim bir zamanlar şimdi Fedora 12 Constantine ile devam ediyorum ...

Boracalin
02-03-2010, 22:43   |  #20  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Bende Linux Mint 8 öneririm... Ubuntu temellidir ancak ubuntudan daha kullanışlıdır... Ben de sizinle aynı mantıkla linux dağıtımları denedim durdum XP ayarında win7 ayarında (bana göre) tek dağıtım Mint 8... Yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum son kullanıcıyı gerçekten üzmeyen bir dağıtım...
Pardus ile olan bir-iki deneyimimde bir arkadaşın bahsettiği sıkıntıları bende yaşadım. Nvidia sürücüleri güncelleyince çöker , orasını burasını mıncıklayınca çöker v.s....
Eğer illa KDE masaüstü kullanacağım diyorsanız Mandriva öneririm daha stabildir... Ama tavsiyem Gnome'dan yana ve de Linux Mint 8 Helena....
(bu arada notbook'umda Win 7 ultimate'de kurulu ama diğer bir arkadaşın dediği gibi W7 mok yemiş yanında... güncelleme dışında doğru dürüst W7 kullanmıyorum bile...)

linuxpld
03-03-2010, 03:38   |  #21  
Yeni Üye
24 mesaj

Yeni başlıyan birine Linux Mint ve Ubuntudan başka bir dağıtım önermem. Linux Mint in kde versiyonuda ubuntudan çok daha stabil

cellat_erdem
03-03-2010, 13:20   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj
Alıntı: Boracalin  
Bende Linux Mint 8 öneririm... Ubuntu temellidir ancak ubuntudan daha kullanışlıdır... Ben de sizinle aynı mantıkla linux dağıtımları denedim durdum XP ayarında win7 ayarında (bana göre) tek dağıtım Mint 8... Yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum son kullanıcıyı gerçekten üzmeyen bir dağıtım...
Pardus ile olan bir-iki deneyimimde bir arkadaşın bahsettiği sıkıntıları bende yaşadım. Nvidia sürücüleri güncelleyince çöker , orasını burasını mıncıklayınca çöker v.s....
Eğer illa KDE masaüstü kullanacağım diyorsanız Mandriva öneririm daha stabildir... Ama tavsiyem Gnome'dan yana ve de Linux Mint 8 Helena....
(bu arada notbook'umda Win 7 ultimate'de kurulu ama diğer bir arkadaşın dediği gibi W7 mok yemiş yanında... güncelleme dışında doğru dürüst W7 kullanmıyorum bile...)
oneriniz icin tesekkur ederim karar verdim linux mint kullanacagim okudugum bircok yerdede ovguyle bahsediliyor fakat bir  sorum olacakti sizce vista calistiramayan xp yi basarili bir sekilde calistiran bir notbookta basarili olurmu kasarmi

linuxpld
03-03-2010, 18:38   |  #23  
Yeni Üye
24 mesaj

Linux Mint Gnome denersiniz Başarılı olacağını düşünüyorum. Benim pc 1.6 ve 1 gb ram li son derece başarılı çalışıyor.

İndirmek için

Md5sum
06fc2f27f8352a2bac5516b86c020755

Nicoll
04-03-2010, 17:27   |  #24  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Gnome'den daha hızlı olsun istersen Mint/Fluxbox öneririm...

Fluxbox arayüzünü beğenmezsen Xfce... Gnome'ye çok benziyor ama daha hızlı: Xubuntu (şu anda bunu kullanıyorum)

Nicoll bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]