Windows Update dikkat trojan!

Blackinred
20-05-2008, 22:33   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

Öncelikle herkese merhaba... Bugün öğlen saatlerinde windows güncelleme işareti tray kısmında belirdi, ilk başta ayın bu zamanı ne güncellemesi dedim ve sonra güncellemelere bakarım zaten deyip boşverdim. Bir kaç dakika sonra spyware doctor Trojan-Spy.pophot.Wx adlı bir trojan ın rundll32 sistem dosyasına kendini yamamaya çalışmasını engellediğini söyledi, aradan 1-2 dk geçmeden tekrardan böyle bir uyarı geldi ve bende hemen geniş çaplı bir tarama yaptım ve 1 trojanın 6 sistem dosyasına bulaşmış olduğunu buldum. Bunlardan diğerleri de new connection wizard, network setup wizard(2x) ve microsoft update di. Tabii sonra sildim ve sonra bu trojanı google da arattım ve ilk defa bi trojan hakkında sadece 8 sonuç buldum. Bunun sebebiyse bu trojanın bugün çıkması olduğunu farkettim. Bu arada bütün bu trojan saldırısı sırasında çok güvendiğim ve yok ötesi dediğim kaspersky internet security dünyadan bi haber orada öylece herşeyden habersiz duruyordu. Bunu da dip-not olarak eklemek istedim. Bunları anlatmamım(sanırım biraz uzattım) sebebi de bugün windows update yaptıysa bilgisayarınızda aynısı başınıza gelmiş olabilir diye düşünmem. Umarım gelmemiştir..

panda34
20-05-2008, 23:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj

Sakat sitelerde fazla dolaşırsanız , yepyeni virüsler bulaşır maalesef .
Adamlar hergün yeni virüs yazıyor .
Zararlı sitelere girmek için doğru yol Linux sürümleridir .
Linux'tan ne indireceksiniz indirin , Windows'ta kullanın .
İki sistem aynı anda yüklü olabiliyor nasıl olsa ...

viking20
21-05-2008, 01:52   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

:)
ben temelli oto.güncelleştirmeye kapattım.Şu sıralar çok yoğun saldırı var.

Son Düzenleme: viking20 ~ 22 Mayıs 2008 17:46
karaseymen
22-05-2008, 11:29   |  #4  
karaseymen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
135 mesaj

Ben de Viking20 gibi yaptım.Hatta çok daha önce,tamamen kapattım.