windows vista

HPQ-User
19-05-2009, 11:09   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

can sormuş:
ben yeni bir toplama bilgisayar  yaptırıyorum yanlız şimdiki bilgisayarım vista lısanslı eski bilgisayarımdan kaldırıp yeni bilgisayarıma kursam lisass acısından bir sakıncası olurmu birde service pack 2 ne zaman cıkar yakın bir tarih varmı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
p4 2,40 ghz 1,50rem

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.0; Trident/4.0; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.30618; .NET CLR 3.5.30729)

Süleyman.
19-05-2009, 11:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Eğer eski bilgisayarınızın üzerinde Windows etiketi yapıştırılmış değilse ve mevcut lisanslı Vista'nızı sadece bir bilgisayarda kullanırsanız yasal olarak sorun olmaz. İkinci servis paketi ay sonuna doğru çıkacak gibi gözüküyor...

panda34
19-05-2009, 11:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj

Anakart , İşlemci , Harddisk .. bu üç parçadan birden fazlası 1 seferde , kısa bir sürede
değişirse , Windows lisansı yanıyor , aktive edemezsiniz .
Bu demek oluyorki Windows lisansını başka bilgisayara taşımak mümkün değil ,
heleki OEM lisans ise , Mevcut lisansıda yakarsınız denemeyin bile ;)

Süleyman.
19-05-2009, 11:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
mengu88
Anakart , İşlemci , Harddisk .. bu üç parçadan birden fazlası 1 seferde , kısa bir sürede
OEM olmayanında hiçbir sorun olmaz. İstediği bilgisayarda kullanabilir. O bilgisayarda da OEM olacağını hiç sanmıyorum. O bilgisayar çıktığında Vista yoktu.

nonpasaran
19-05-2009, 11:58   |  #5  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
mengu88
tam konuya hakim değilim ama ms un sitesinde bu tip durumlar için telefonla tekrar lisansı aktifleştirmeyi öneriyorlar sonuçta sen işletim sistemi alıyorsun bunu ben şu pc de kullanacam diye bir taahhüdün yok bu gün birinde kullanırsın yarın siler başka pc de kullanırsın bunun engellenmesi zaten tüketici haklarına aykırı her halükarda aynı anda iki sisteme yüklemediğin sürece senin bi sürü para verdiğin lisansı pc in eskidi değiştirdin diye yakmaya herhalde kimsenin hakkı yok

panda34
19-05-2009, 14:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj
nonpasaran
senin bi sürü para verdiğin lisansı pc in eskidi değiştirdin diye yakmaya herhalde kimsenin hakkı
OEM lisansların üzerinde , Yalnızca yeni bir PC ile satılır yazmıyormu ?
lisans yeni alınan PC'nin üzerine kaydolur , bilgisayar parçalarında
büyük değişiklikler yapılırsa lisans bozulur .