Windows XP'nin Kurulu Olduğu Disk Adı Değişikliği

theblight
11-08-2008, 12:21   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
68 mesaj

Daha önceden parçalara böldüğüm diskimi birleştirmiştim ve yeni bir disk almıştım.Tabii yeni disk diğer disk birleşirken çoktan I harfini almıştı ( çünkü eski bölünmüş diskin bölümlerinden biri C idi) ve windowsu buraya yeni aldığım diske kurmuştum.Şu anda I olan ve windows xp nin kurulu olduğu system etiketli diskimin I olan harf kodunu C yapmak istiyorum sistem buna izin vermiyor.Değiştirmem olanaksız mı yoksa bunun bir çözümü var mı ? Bu konuda bana yardimci olabilirseniz sevinirim.Registryden yapilabilir mi diye dusunuyorum ama bir hata yapip sistemimi karasizlastirmak istemediğim için müdehale edemiyorum.

sercan007
11-08-2008, 13:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
251 mesaj

Bunu yapabilmen için format atman lazım çünkü bütün sistem dosyaları şimdiki ı sürücüsünü algılar onları değiştirmeye kalksan bütün sistem çöker zaten sistem buna izin vermez.cd den format atıp ı diskini sil sonra aynı alanda yeni bölüm oluştur.bunları yapmadan önce o c diskinin harfini değiştirmelisin j-k falan yap.bunu yapmak için bilgisayarım simgesine sağ tıkla yönet seçeneğine tıkla.oradan depolama bölümüne gir ve disk yönetimini aç burada c harfi olan sürücüye sağ tıkla sürücü harfi yada yolu değiştir de ve başka bir harf koy sonra format at ve c yapmak istediğin bölümü sil sonra yeniden oluştur yeni oluşan bölüm zaten direk c harfini alır

Son Düzenleme: sercan007 ~ 11 Ağustos 2008 13:23
theblight
11-08-2008, 13:39   |  #3  
OP Üye
68 mesaj
sercan007
Bunu yapabilmen için format atman lazım çünkü bütün sistem dosyaları şimdiki ı sürücüsünü algılar onları değiştirmeye kalksan bütün sistem çöker zaten sistem buna izin vermez.cd den format atıp ı diskini sil sonra aynı alanda yeni bölüm oluştur.bunları yapmadan önce o c diskinin harfini değiştirmelisin j-k falan yap.bunu yapmak için bilgisayarım simgesine sağ tıkla yönet seçeneğine tıkla.oradan depolama bölümüne gir ve disk yönetimini aç burada c harfi olan sürücüye sağ tıkla sürücü harfi yada yolu değiştir de ve başka bir harf koy sonra format at ve c yapmak istediğin bölümü sil sonra yeniden oluştur yeni oluşan bölüm zaten direk c harfini alı
Tesekkurler ilgin için dostum ama formatsız bunun bir yolu yok mudur ? Ağlıyor

sercan007
11-08-2008, 13:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
251 mesaj

Benim bildiğim yok

Osgn
11-08-2008, 23:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Sistem izin vermiyorsa bir bildiği vardır. Değiştirmeniz format atmadan olanaksız. Partition Magic adlı bir program var bu işleri yapan. Onu denemeyin onunla da imkansız. I'da sistem varsa C yapabilmeniz için format şart.

kursat_akilli
11-08-2008, 23:39   |  #6  
Yıllanmış Üye
187 mesaj

format atmaktan başka çaren yok bence.başıma geldi ordan biliyorum

theblight
12-08-2008, 13:23   |  #7  
OP Üye
68 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar anlaşıldı formatsız bu işin yolu yok gibi ilginiz için teşekkür ederim sistemimin format için biraz daha zamanı var.Vakti gelince C'ye o zaman çevireceğim.

HİPNOZUM
12-08-2008, 13:41   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
870 mesaj

hayır hiç gerek yok format atmana Registry ayarlarındanda yapabilirsin her sürücünün harfi deyişir bu şekilde .  Başlat düğmesi , Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve Yönetimsel Araçlar'ı tıklatıp ardından Bilgisayar Yönetimi'ni çift tıklatarak Bilgisayar Yönetimi'ni açın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

2.  Gezinti bölmesinde Disk Yönetimi'ni tıklatın.

3.  Değiştirmek istediğiniz bölümü veya sürücüyü sağ tıklatın, ardından Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir'i tıklatın.

4.  Aşağıdakilerden birini yapın:

• Önceden atanmamışsa bir sürücü harfi atamak için Ekle'yi tıklatın, kullanmak istediğiniz harfi tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın.

• Bir sürücü harfini değiştirmek için Değiştir'i tıklatın, Şu sürücü harfini ata'yı tıklatın, ardından kullanmak istediğiniz harfi ve Tamam'ı tıklatın.

• Bir sürücü harfini kaldırmak için Kaldır'ı tıklatın, ardından kaldırma eylemini onaylamak için Evet'i tıklatın.

Tabi bu ikinci öneri registri yapmak biraz riskli olabilir bunu dene bence yorumunu bekliyorum denedikten sonra

Son Düzenleme: HİPNOZUM ~ 12 Ağustos 2008 13:44
theblight
12-08-2008, 17:27   |  #9  
OP Üye
68 mesaj
HİPNOZUM
hayır hiç gerek yok format atmana Registry ayarlarındanda yapabilirsin her sürücünün harfi deyişir bu şekilde .  Başlat düğmesi , Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve Yönetimsel Araçlar'ı tıklatıp ardından Bilgisayar Yönetimi'ni çift tıklatarak Bilgisayar Yönetimi'ni açın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

2.  Gezinti bölmesinde Disk Yönetimi'ni tıklatın.

3.  Değiştirmek istediğiniz bölümü veya sürücüyü sağ tıklatın, ardından Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir'i tıklatın.

4.  Aşağıdakilerden birini yapın:

• Önceden atanmamışsa bir sürücü harfi atamak için Ekle'yi tıklatın, kullanmak istediğiniz harfi tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın.

• Bir sürücü harfini değiştirmek için Değiştir'i tıklatın, Şu sürücü harfini ata'yı tıklatın, ardından kullanmak istediğiniz harfi ve Tamam'ı tıklatın.

• Bir sürücü harfini kaldırmak için Kaldır'ı tıklatın, ardından kaldırma eylemini onaylamak için Evet'i tıklatın.

Tabi bu ikinci öneri registri yapmak biraz riskli olabilir bunu dene bence yorumunu bekliyorum denedikten

Dostum bu dediğini zaten deneyip sonra buraya konuyu açmıştım.Bunu yaptığım zaman Sistemin kurulu olduğu sürücünün yolu değiştirilemez tarzı bir uyarı veriyor.
Registryden değiştirme yolunu biliyorsan anlatırsan sevinirim . . .

HİPNOZUM
12-08-2008, 17:54   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
870 mesaj
theblight
Dostum bu dediğini zaten deneyip sonra buraya konuyu açmıştım.Bunu yaptığım zaman Sistemin kurulu olduğu sürücünün yolu değiştirilemez tarzı bir uyarı veriyor.
Registryden değiştirme yolunu biliyorsan anlatırsan sevinirim . . .
DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜNDÜR BUYUR KARDEŞ BEN DENEDİM AYARLAR ÇALIŞIYOR

Sistem/Önyükleme Sürücüsü Harfini Değiştirme
Uyarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni veya başka bir yöntemi kullanarak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilir. Microsoft bu sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Kayıt defterini değiştirmek kendi sorumluluğunuzdadır.1. Bilgisayarın ve sistem durumunun tam bir sistem yedeklemesini yapın.
2. Administrator olarak oturum açın.
3. Regedt32.exe'yi başlatın.
4. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarına gidin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
5. MountedDevices öğesini tıklatın.
6. Güvenlik menüsünde, İzinler'i tıklatın.
7. Administrators (Yöneticiler) grubunun tam denetimi olduğunu doğrulayın. Bu adımları tamamladıktan sonra, bunu geri çevirin.
8. Regedt32.exe'den çıkın ve Regedit.exe aracını başlatın.
9. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
10. Değiştirmek istediğiniz (yeni) sürücü harfini bulun. "\DosDevices\C:" öğesini arayın.
11. \DosDevices\C: öğesini sağ tıklatın ve Yeniden Adlandır'ı tıklatın.

Not Bu kayıt defteri anahtarını yeniden adlandırmak için Regedt32 yerine Regedit kullanmalısınız.
12. Sürücü harfini "\DosDevices\Z:" gibi kullanılmayan bir sürücü harfi olarak yeniden adlandırın.

Bu, C sürücü harfini boşa çıkarır.
13. Değiştirilmesini istediğiniz sürücü harfini bulun. "\DosDevices\D:" öğesini arayın.
14. \DosDevices\D: öğesini sağ tıklatın ve Yeniden Adlandır'ı tıklatın.
15. Bu öğeyi "\DosDevices\C:" gibi uygun (yeni) sürücü harfiyle yeniden adlandırın
16. \DosDevices\Z: değerini tıklatın, Yeniden Adlandır'ı tıklatın ve değerin adını "\DosDevices\D:" olarak değiştirin.
17. Regedit aracından çıkın ve Regedt32 aracını başlatın.
18. Yönetici izinlerini önceki izin düzeyine (büyük olasılıkla Salt Okunur olmalıdır) döndürün.
19. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  Bunları harfiyen uygula sorun çözülür ama garanti vermiyorum onu söyleyeyim  ben denedim sadece ama olacagından eminim  ..... kolay gelsin

Son Düzenleme: HİPNOZUM ~ 12 Ağustos 2008 17:57
theblight
13-08-2008, 15:29   |  #11  
OP Üye
68 mesaj

Teşekkür ederim deneyeceğim bir sorun olursa sistem geri yükleme yaparım olmazsa da format atarım nasılsa yedek alacağım bir risk yok benim için.

xmaxi
14-08-2008, 11:15   |  #12  
Taze Üye
4 mesaj

( yönetimin dikkatine not: bu mesajdaki büyük harfleri konunun gereği olarak kullandım, bağırmış olmak için değil )
XP HOME kullanıyorum, yaklaşık
C: 15 Gb
D: 60 Gb
Yaklaşık 2 yıl önce C'deki sistemin yedeğini ACRONIS TRUE IMAGE 9.0 programı ile (boot cd'si de yapmıştım onunla, yani cd ile)D'ye aldım (yedek dosyasını dvd'ye yazdım ki, D'de hasarlanırsa diye) ve zama n  içinde en az 25-30 kere bu yedeği C'ye sorunsuz yükledim. Hatta öyle ki 15 Gb'lık C windows sisteminin yedeğini bazen 10 Gb bazen, bazen 20 GB C partition'larına bile sorunsuz olarak yükleyebildim.

HDD'im yaklaşık 5 yıllık ve bad sektor'ler oluşmaya başlayınca, WINDOWS boot CD'si ile HDD'imi yaklaşık
C: 5  Gb
D: 15 Gb
E: 55 Gb
olarak tekrar böldüm.
C'yi 5 Gb yapmamın sebebi burada hep sistem çalıştığindan bad sektor'ler bu bölümde kalsın, temiz D'ye sistemin yedeğini bu ACRONIS ile yükleyeyim dedim, yükledim de...
Windows açılırken DOS ekranına ayrıntısını şimdi hatırlayamayacağım boot hatası uyarısı verdi ve açılmadı.
Tahminim.........
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

Tahminim hatayı buradaki partition(1)'den verdi,
çünkü ben yedğimi, yine tahminim D'ye yani partition(2)'ye kurdum
ŞİMDİ SORUMA GELİYORUM ???!!!???
Bu parantez içindeki o ve 1'ler tahmin ettiğim gibi mi yoksa anlamları tam olarak nedir?
Windows LIVE cd'im bile var, sistemsiz bilgisayarı açıp boot.ini dosyasını değiştirmek mi gerekiyor ???
Bilen birinin yardımcı olmasını rica ederim

Son Düzenleme: xmaxi ~ 14 Ağustos 2008 11:30