Windows XP yazısı çıktıktan sonra reset atıyor

uurockk
09-01-2011, 04:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

İşletim sistemi : XP
Bilgisayarın Markası ve modeli : HP compaq 6715s (eğer biostan kaynaklanan bir sorun olabilirse diye söyleme gereği duydum.)
Ram : 1024 mb
Ekran kartı : ATI Radeon x1250

Arkadaşlar ilk olarak sorunumu anlatayım;
Windows XP başlatılıyor lütfen bekleyiniz (siyah ekranda çıkan yazıdan bahsediyorum) yazısı çıktıktan sonra bilgisayarın ekranı bir anda kararıyor ve bilgisayar kendi kendine reset atıyor. Hiç bir şekilde Masaüstüne giremiyorum. Güvenli kipi denedim, ağ destekli güvenli kipi denedim falan filan hiçbir şekilde masaüstüne giremiyorum. HDD'nin yanmış olmasından korkuyorum. Umarım öyle değildir.

Düşündüğüm kadarıyla format at diyeceksiniz ama XP SP3ü denedim XP SP2yi denedim, format atma ekranına erişemiyorum açıkçası cdyi ilk olarak okumuyor ve hiçbir şekilde format atamıyorum. Biostan baktım '' optical disc drive'' birinci olarak işaretli yani ilk olarak cdromu görüyor diye düşünüyorum. Format atamamamın nedeninide bir türlü anlayamadım. 

Şimdi sorunun nasıl meydana geldiğini anlatayım;
Uzun süredir kullanmadığım bir flash belleği bilgisayarıma taktım. Belleğin içine girdim içinde nero adlı program vardı tam onu açıp kuracaktım ki bi anda ekrandaki herşey hızlanmaya başladı, flash diski çıkartayım dedimi çıkartmaya kalmadı bi anda bilgisayar kendi kendine reset attı daha sonra da bu sorun meydana geldi.

Lütfen yardımcı olun 1 haftadır uğraşıyorum bir türlü çözümün ne olduğunu bulamadım. Kafayı yemek üzereyim.

Herşey için şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: uurockk ~ 09 Ocak 2011 04:44
diegoforlan
09-01-2011, 10:01   |  #2  
Yeni Üye
47 mesaj

Hiren Boot cd si bulup mini xp ile bilgisayarını aç.

oradan açılışı onar vs ile halledeiblirsin ama BOOT edebilmen lazım bu cd ile ..

Yunus Kiper
09-01-2011, 10:02   |  #3  
Yunus Kiper avatarı
Yıllanmış Üye
321 mesaj

Büyük ihtimalle kullanmadığın usb den sağlam bi virus yemişsin. HDD tahminime göre yanmış olamaz çünkü yanmış olsa windows yükleniyo ekranı bile çıkmaması lazım. Format atmayı denerken bios dan birincili cdrom olarak seçtiğini emin misin?

Yavuz Taşcı
09-01-2011, 11:26   |  #4  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

Merhabalar.. Sisteminizin açılmamasının sebebi, flash belleğinizden sisteminize bulaşan virüsten olabilir. Harddiskinizin yanması durumunda ise sisteminizin açılış esnası anında hiçbir işlem yapmaması gerekirdi. Bunun için harddiskinizin yanmış olması ihtimali düşük. Sisteminizi ise, yukarıdaki mesajda ki arkadaşında bahsettiği gibi hiren boot cd ile sisteminizi boot edip işletim sistemini onarmanız olacaktır. Tabiki ilk etapta sisteminizi hiren boot cd üzerinden açılacak şekilde ayarlamanız gerekmekte.

Mustafa_G
09-01-2011, 15:41   |  #5  
Yeni Üye
29 mesaj

Hard diskiniz yanmamış,içiniz rahat olsun. Muhtemelen userinit veya winlogon.exe dosyalarınıza virüs bulaşmış olabilir. veya virüsün sisteninize eklediği zararlı bir driverdan da kaynaklanıyor olabilir bu sorun. Daha detaylı yardımcı olabilmem için size bir soru sormam gerekiyor, sistemi en son açışınızda herhangi bir sürücü güncellemesi veya program kurulumu yaptınız mı? sorunun yanıtını yollayım,ona göre bir cevap vereyim bende :=)

saslove1984
09-01-2011, 19:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
463 mesaj

işlemci sıcaklığını kontrol edermisin fazla yükselince yapabilir.

uurockk
10-01-2011, 15:16   |  #7  
OP Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: diegoforlan  
Hiren Boot cd si bulup mini xp ile bilgisayarını aç.

oradan açılışı onar vs ile halledeiblirsin ama BOOT edebilmen lazım bu cd ile ..

Teşekkür ederim, acaba internetten indiripte cdye çeksem olur mu ? birde eğer olursa hangi versiyonunu indirmemi tavsiye edersiniz ?

Alıntı: Yunus Kiper  
Büyük ihtimalle kullanmadığın usb den sağlam bi virus yemişsin. HDD tahminime göre yanmış olamaz çünkü yanmış olsa windows yükleniyo ekranı bile çıkmaması lazım. Format atmayı denerken bios dan birincili cdrom olarak seçtiğini emin misin?
first olarak ''optical disc drive'' gözüküyor, optical disc drive'ın cdrom olduğunu düşünüyorum ama.

Alıntı: Yavuz Taşcı  
Merhabalar.. Sisteminizin açılmamasının sebebi, flash belleğinizden sisteminize bulaşan virüsten olabilir. Harddiskinizin yanması durumunda ise sisteminizin açılış esnası anında hiçbir işlem yapmaması gerekirdi. Bunun için harddiskinizin yanmış olması ihtimali düşük. Sisteminizi ise, yukarıdaki mesajda ki arkadaşında bahsettiği gibi hiren boot cd ile sisteminizi boot edip işletim sistemini onarmanız olacaktır. Tabiki ilk etapta sisteminizi hiren boot cd üzerinden açılacak şekilde ayarlamanız gerekmekte.

sistemimi hiren boot cd şeklinde nasıl açabilirim acaba ? bilmiyorumda bi yardımcı olurmusunuz

Alıntı: restlesscrank  
Hard diskiniz yanmamış,içiniz rahat olsun. Muhtemelen userinit veya winlogon.exe dosyalarınıza virüs bulaşmış olabilir. veya virüsün sisteninize eklediği zararlı bir driverdan da kaynaklanıyor olabilir bu sorun. Daha detaylı yardımcı olabilmem için size bir soru sormam gerekiyor, sistemi en son açışınızda herhangi bir sürücü güncellemesi veya program kurulumu yaptınız mı? sorunun yanıtını yollayım,ona göre bir cevap vereyim bende :=)
Hayır hiçbir driver yüklemedim, oyun program vs.. şeylerde yüklemedim. Zaten ilk mesajımdada anlattığım gibi bilgisayarı açar açmaz flash diski taktım flash diskin içindeki programı yüklemeye başlatmak için tam çift tıklamıştım ki anlattığım sorun meydana geldi