windows xp yeniden yükleme sorunu

HPQ-User
15-06-2008, 12:25   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ahmet sormuş:
bilgisayarıma format atmak için windows cd sini taktım,daha sonra c yi silmek istedim(hard disc bölünmemiş) fakat "işlem yapılamıyor,seçtiğiniz bölüm kur için gerekli geçici dosyaları içeriyor" diye  bir hata verdi.Devam dedim,bu sefer de "bilgisayarınızda yüklü bir windows dosyası hala var,bunu silmek ve devam etmek için l ye basın" dedi,l ye bastim,önce eski windows dosyalarını kaldırdı,daha sonra yeni windows dosyalarını cd den kopyalarken %57 ye geldiğinde bir dosya adı yazdı ve "kopyalanamıyor" dedi,tekrar dene dedim,2 kere enter abastım fakat kopyalayamadı,ve ardından bilgisayar kendiliğinden kapandı. Bilgisayarı tekrar açtım,aynı işlemleri tekrarladım,bu sefer de yeni dosya yüklemesi sırasında daha %0 iken "megasas.cat kopyalanamıyor"dedi,tekrar dene dedim,olmadı,esc ye basıp bu dosyayı atla dedim,arkasından başka bir dosya adıyla yine aynı hatayı verdi,bir kaç kere daha esc ye bastım,ama h,ç bir dosyayı kopyalayamadı.. Akşamdan beri bu işlemleri yaklaşık 20 kere tekrarlamama rağmen değişen hiçbirşey yok,windows tekrar kurulamıyor..
Bana acele yardım ederseniz çok sevinirim,iyi çalışmalar!!

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
IBM T 20 model laptop 56000 MB ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322)

Batıkan Doğan
15-06-2008, 12:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Kuruluma başka bir Windows XP CD'siyle denedin mi? Disk bölümleme ekranında Windows kurulu olduğu sürücünün üzerinde [Enter]'a bas ve "Dosya sistemini olduğu gibi bırak" de ondan sonra formatlasın ve dosya kopyalamaya geçsin. Birde böyle dene bakalım.

Reborn91
15-06-2008, 13:00   |  #3  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

selamlar..

Sanırım cdde hata var. CD çizik olabilir bence. Üzerini kontrol et eğer çizik varsa ( yoksada yap ) klasik diş macunu tekniğini yapabilirsin..

Diş macunu tekniği : Yumuşak ve temiz bir bez alın. cdnizin okunan yüzeyine bir miktar diş macunu sıkın. daha sonra bunu içten dışa doğru yuvarlak şeklinde cila yaparmış gibi sürün , Bir süre sonra zaten hertarafı dişmacunu olacak. cilalamaya devam edin . 5 dk kadar cilalayın daha sonra cdyi musluk altında bir güzel yıkayın. Havlu ile kupkuru yaptıktan sonra eğer cd çizikse büyük ihtimalle sorun devam etmeyecektir.

ahmetfatma
15-06-2008, 17:01   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

yüklemeyi tamamladım,fakat şimdi bilgisayar açılmıyor,açıldığında "windows yazılımdaki bir hata nedeniyle başlatılamadı,çekirdek dll leri gerekli" deyip kendi kendine kapanıyor.başka bid windows cd si de taktım,ondan tekrar yükleyeyim diye,ama o cd yi görmüyor,bilgisayarı açtığımda hep o hata yazısı çıkıyor,napmam lazım çok acil yardım!!!

ahmetfatma
15-06-2008, 17:06   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

yani şimdi ne o atlatarak yükleme yaptığım cd yi ne de başka bir cd yi görmüyor,sadece hep "windows yazılımdaki bir hata nedeniyle başlatılamadı,yükleme için çekirdek dll leri gerekli" diyo.. napçam :(

SaGoPa KaJMeR.
15-06-2008, 17:07   |  #6  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj

Bide Bu yöntemi dene Sisteminde dll. Hatası olabilir.

windows Xp cdni takıp. çalıştıra şunu yaz sfc /scannow ve işlemin bitmesini bekle. eksik ve bozuk .dll leri kopyalar,onarır

Ondan sonra Format atmayı Dene (%90 Garanti Veriyorum. )

Son Düzenleme: SaGoPa KaJMeR. ~ 15 Haziran 2008 17:09
ahmetfatma
15-06-2008, 17:18   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşım bilgisayar açılsa zaten sorun bi şekilde hallolucak yani bu dedğini yapabilirim ama sorunum şu: ben format attıktan sonra tekrar yüklerken hata werdi  bir sürü dosya adı yazıp kopyalanamıyor dedi,ben onları  esc ye basarak atlattım,bir şekilde yükledim,ama bundan sonra bilgisayar açıldığında-içiinde kur cd si olmöasına rağmen bilgisayar cd yi görmüyor,eranda sadece hata raporu weriyor,şu an bilgisayarla hiçbirşey yapamıyorum,kafayı yemek üzereyim :((

SaGoPa KaJMeR.
15-06-2008, 18:15   |  #8  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj
ahmetfatma
arkadaşım bilgisayar açılsa zaten sorun bi şekilde hallolucak yani bu dedğini yapabilirim ama sorunum şu: ben format attıktan sonra tekrar yüklerken hata werdi  bir sürü dosya adı yazıp kopyalanamıyor dedi,ben onları  esc ye basarak atlattım,bir şekilde yükledim,ama bundan sonra bilgisayar açıldığında-içiinde kur cd si olmöasına rağmen bilgisayar cd yi görmüyor,eranda sadece hata raporu weriyor,şu an bilgisayarla hiçbirşey yapamıyorum,kafayı yemek üzereyim :((
Arkadaşım ozman Yep yeni Tertemiz Bi Xp Format Cd' al. Ve tekrar yüklemeyi dene Yüklerkenki hatalar Cd'kaynaklanıyor :(