Windows7 yi DOS üzerine kurmak

suhaacar
13-08-2010, 11:58   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Arkadaşlar,
Yeni aldiğim laptop üzerinde DOS işletim sistemi var,bunun üzerine windows 7 kurmak istiyorum.
Nail yapacağımı bilmediğimden yardım ederseniz sevinirim.
Selamlar

Tuğsan
13-08-2010, 12:54   |  #2  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Elinde bir windows dvd var ise , sadece bios dan boot secenegini primary   cd-dvd rom olacak sekilde ayarla. Cd yi tak ve makinayi reboot et.

black_flood
13-08-2010, 13:13   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

sanırım sen 10 yıl öncesi geçmişinden boyutlar arası geçiş yaptın ms dos kalkalı 5 sene oldu hala msdos diyor inanılmayacak kadar garip.

msdos desteği kalktığı içinde ne win 7 nede win vista kuramasıın dos ortamında sistemi açıpta.

cbilgen13
13-08-2010, 13:23   |  #4  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,442 mesaj

tuğsan yapman gereken işlemi zaten yazmış...ama black_flood'un dediği gibi dos henüz kalkmış bir işletim sistemi değil...sadece kullanılmıyor... xp-vista-win7 fark etmez bütün işletim sistemlerinin temeli hala ms-dos'a bağlıdır... windows7'yi dos'tan kurabilirsin ama direk boot edilebilir bir DVD ile kurmak daha pratik olacaktır..diğer türlü tüm windows dosyalarını h.disk'e atmalısın sistem disketi ile sistemi açmalısın falan fistan uğraştırır bayağı...

yunus1476
13-08-2010, 18:21   |  #5  
yunus1476 avatarı
Üye
97 mesaj
Alıntı: black_flood  
sanırım sen 10 yıl öncesi geçmişinden boyutlar arası geçiş yaptın ms dos kalkalı 5 sene oldu hala msdos diyor inanılmayacak kadar garip.

msdos desteği kalktığı içinde ne win 7 nede win vista kuramasıın dos ortamında sistemi açıpta.
sen sakamısın arkadaşım ahkam kesmişsinde pc lerin fabrika cıkısı dos olarak cıktıını işletim sisteminn sonradan yüklendiğini bilmiomusun bazı firmalar fiyatı asaa cekmek için free dos sistem satyıp sonradan işletim sistemi secimini alıcıya bırakır bence ahkam kesmeden önce bi bak bi kaç siteye

black_flood
13-08-2010, 23:53   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: yunus1476  
sen sakamısın arkadaşım ahkam kesmişsinde pc lerin fabrika cıkısı dos olarak cıktıını işletim sisteminn sonradan yüklendiğini bilmiomusun bazı firmalar fiyatı asaa cekmek için free dos sistem satyıp sonradan işletim sistemi secimini alıcıya bırakır bence ahkam kesmeden önce bi bak bi kaç

msdosta açıpta çalıştırabileceğin bir tane dosya söylesene bana vista yada windows 7 için 0 adet hiç yok pclerin fabrika çıkışı dos demişsin dos 3.1 free versiyon dediğin daha versiyonunu bilmiyorsun windows 98 ilk sürümünde kullanılan bir yazılımdı. xp msdos desteği yok sadece emulatör kullanıyor vista ve win7 de aynı.

3.1 kullanırım diyorsan sorun yok birzahmet msdos ortamında sistemine başlangıç vererek windows vista yada 7 kursana xp gibi görelim maharetlerini.

xp ilk çıktığında dolaylı olarak içindeki kodlar izin veriyordu dos ortamından kurulum başlatmaya ama yok artık kafana sok fabrika çıkışı ms dos falan geldiği yok kaç sene çalıştın imalathanede acaba daha ms dos dediğin şeyin ne versiyonunu nede hangi zamanda kullanıldığını bilmiyorsun türkçe karekter desteği bile yok daha o dediğin ms-dos' un.

madem kurmayı bilen çok bir videosunu koysada görsek ne denli gerçek dos ortamından kurulum başlatmak.

HK-G3
14-08-2010, 01:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

ms-dos değildir o freedos tur ve pclerin fabrika çıkışı dos olmaz ki :D bomboş harddisk dos u nerden bilsin hiç birşey bilmez, windows 7 kurmanınsa normal formattan hiç bir farkı yok.Oraya o dos sistemleride kullanmak için koymıyorlar ki üstüne korsan windows kuralım diye koyuyorlar :)

mcafee23 ayrılmıştır
14-08-2010, 01:42   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

dos üzerine kurulum diye birşey yoktur ve bugüne kadar olmamıştır da.win98 bile dos üzerine değil,dos yardımı ile kurulmaktaydı
Freedos'u silip win7'yi kuracaksınız.Win7 zaten altyapısında ihtiyaç duyulacak ms_dos sistemini bulundurur.

Bazı üreticiler fabrika çıkışı freedos yüklerler çünkü bir işletim sistemi yükleme zorunlulukları vardır.Bu linux de olabilir,windows da olabilir veya lugatta işletim sistemi olarak geçen freedos da olabilir.

cbilgen13
14-08-2010, 01:53   |  #9  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,442 mesaj

black_flood windows 7 yada vistada dos altında çalışan bir tane program yazarmısın demişsin... ben yazayım eta ama bunun windows 7 yada vista kurulu bir sistemde dos altında çalıştığını ben değil sen iddia ediyorsun...

yaa bu konuya yazdıkların yanlış;
 eğer eta dan bahsediliyorsa ve lisanslı ise eta 7 versiyonunda exe güncellemesi yapıldıktan sonra sorunsuzca çalışıyor aynı sıkıntı vistalardadamevcut exe güncellemesinden sonra çalışıyor fakat sadece pencere modunda çalışıyor vistalarda.

Devamı için: https://www.chip.com.tr/forum/windows-7-ms-dos-16-bit-yardim-help-help_t143103_wp2.html#ixzz0wWpAbBGj

yada burada yazdıkların yanlış hangi yorumunu dikkate alalım...

eminim herkes çok iyi biliyordur...en basitinden çalıştır komut satırına CMD yazıp enter'layın karşınıza çıkan siyah tanıdık ekranın ne penceresi olduğunu bana yazar mısınız? tamam MS-DOS değil belki ama ama çoğu DOS komutunu çalıştırabildiğiniz gerçeğini göz ardı edemezsiniz...

black_flood
14-08-2010, 13:36   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: cbilgen13  
black_flood windows 7 yada vistada dos altında çalışan bir tane program yazarmısın demişsin... ben yazayım eta ama bunun windows 7 yada vista kurulu bir sistemde dos altında çalıştığını ben değil sen iddia ediyorsun...

yaa bu konuya yazdıkların yanlış;
 eğer eta dan bahsediliyorsa ve lisanslı ise eta 7 versiyonunda exe güncellemesi yapıldıktan sonra sorunsuzca çalışıyor aynı sıkıntı vistalardadamevcut exe güncellemesinden sonra çalışıyor fakat sadece pencere modunda çalışıyor vistalarda.

Devamı için: https://www.chip.com.tr/forum/windows-7-ms-dos-16-bit-yardim-help-help_t143103_wp2.html#ixzz0wWpAbBGj

yada burada yazdıkların yanlış hangi yorumunu dikkate alalım...

eminim herkes çok iyi biliyordur...en basitinden çalıştır komut satırına CMD yazıp enter'layın karşınıza çıkan siyah tanıdık ekranın ne penceresi olduğunu bana yazar mısınız? tamam MS-DOS değil belki ama ama çoğu DOS komutunu çalıştırabildiğiniz gerçeğini göz ardı edemezsiniz...

bence boşa kürek sallıyorsun adam 16 bit msdos uygulama hatasından bahsediyor acaba etayı kaç kere kurup açmayı denedin win7 ortamında hiç belkide denemek bile gelmedi aklına. eski muhasebe programları çalışacağı ortamlarda ms-dos desteği ister ve bu istek karşılanmıyorsa açamazsın alacağın hatada belli.

windows xp nin ne kadar dos açtığı ne kadarda ms dos desteğinin olmadığı belli bilinen birşey win7 asla kuramassın dos ortamından dos ortamından kurunda görelim. herşeye cevap varda hala arkadaşın sorusuna yanıt yok ancak nasıl sıkıştırırım nasıl acaba ezerim var cevabını bende merak ediyorum kurulumu başlat ve çek video ile yayınla mucit arkadaş boşa yarışma kurulumu gerçekleştirmeden önce ve bu kurulumun imkansız olduğunu microsoft bile söylerken sen microsoft yazılımcılarındandamı üstünsünde setup exe ile paralel olarak çalışıp açılan  uzantısı bile olmayan dosyaları açacaksın dos ortamında setup.exe enter diyerek güldürme.

cbilgen13
15-08-2010, 17:36   |  #11  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,442 mesaj

boşa kürek sallayan ben miyim? senin bu konuya yakın bir konu için yazdığın cevaptan alıntı yaptım... eta'nın win7 yada vista altında güncelleme yapıldıktan sonra dos ortamında çalışacağını yazan sensin...yanlışmıyım kardeşim ??