windowsu terkedeceğim

HPQ-User
25-08-2008, 12:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

muratrt sormuş:
merhabalar aslında belle başlı soruum yok ben sadece artık windowstan sıkıldım ve linux kullanmak isiyorum çok radikal bi karar ama olsun.pardus a baktım 2008 sürümü çok yer kaplıyor sanırım linux te baya bi yer kaplıyor zaten pardus ta linux bidiğim kadariyle ama sorun nerde diceksiniz  sorun şu hdd de 3 tane bölüm var c,d ve olmak üzere.windows normal olarak c de kurulu d ve E de de diğer bilgilerim kayıtlı şimdi ilkdefa linuz kuracak biricisi d ve E ye zarar vermeden sadece windowsun yerine c ye Linuz ün herhangi bir dağıtımını kuralabilirmi?siz hangisini önerirsiniz?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Linux
Sistem Özellikleri:
512 mb ram 3.00 işlmeci
128 mb ekran kartı
80 gb harddisk
xp sp 2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

flox13n
25-08-2008, 12:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
102 mesaj

Daha önce linux kullandınmı? Eger kullanmadıysan 2 işletim sistemi kullan,şu an zaten windows dan tamamen arınmak münkündegil,sana tavsiyem c:'de windows dursun,d:yada e: ye pardus veya Mc kur.sonkalan boş yeride ortak klasör olarak kullan.

asertas
25-08-2008, 12:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
353 mesaj

ben daha önce mandrake linux kurmuştum hdd'de kendi sistemine göre bölümler falan oluşturmuştu. bölümleri falan kendin ayarlayabiliosun ama c:yi seçip ayarlaman lazım ama riskli dier bölümleri silmen gerekebilir ve verilerini kaybedebilirsin. mümkünse bilgilerini yedekle derim değilse hiç bulaşma linuxe bence.

sonicf
25-08-2008, 12:41   |  #4  
Taze Üye
12 mesaj

Ben hiç uğraşmadım doğrudan Virtual Box ile Pardus 2008 i kurdum büyük ide ram ayrdım onu kullanıyorum. Canım oyun oynamak istediğinde de Windowsu.

VOY
25-08-2008, 12:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
922 mesaj

benim tavsiyem windows dan bıktıysan UNIX'tir. Kolay gelsin. Kahkaha

mirrordido
25-08-2008, 14:23   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

arkadşlar cevaplar için teşekkrler.ama tam aydınlanmadım şimdi diyelim ki opensuse yüklemeye karar verdim indirdim yada cd buldum yeniden başlat dedğmde kuruluma geçmeyecek mi? ve orda bana C ye yani windowsun üstne yazma secenegi vermeyecek mi?kurulumu farklı mı?birde bu linux te disk isimleri nasıl degişşiyor galiba. SDA falan mı oluyor

VOY
25-08-2008, 17:24   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
922 mesaj

şimdi bilgisayarı cd ile başlattığında yüklemeye geçtikten sonra senden harddisk ini biçimlendimeni isteyecek ozaman c:/ veye d:/ diye birşey olamayacak büyükbir ihtimal tek bölümolacak ve bütün bilgilerin gidecek bu yüzden linux yükleme derim illa farklı olmasını istiyorsan VituriaBox  programıla bilgisayarının ayarlarını bozmadan sanal bir pc oluşturup ona deneme  amaçlı yükleyebilirsin kolay gelsin...