windowsum yavaş..

KuR_SaD
08-01-2010, 19:58   |  #1  
KuR_SaD avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
770 mesaj

windowsum yavaş..arkadaşlar merhaba Windows 7 RTM kullanıyorum ama nedense programları açarken çok yavaş.

sistemim:AMD phenom 2 955 BE
             Zotac GtX 275
             4 GB corsair ram
             700 watt Nvıdıa edition cooler master kasa

kirpikral123
08-01-2010, 20:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

aynı sorun bendede var çözümünü bulabilmiş değilim.Bana yeni aldığım laptopta kurulu geldi sanırım bazı parçalar vistadaki gibi oldu uyumsuzluk göstreriyor windows 7 kullanırken.

IceManF1
08-01-2010, 22:45   |  #3  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,546 mesaj

Sisteminiz gayet iyi.Windows 7 orijinal mi?
Ekran kartınızın sürücüsünü güncelleyin, Windows 7'yi güncelleyin.
Eğer donanım uyumsuzluğu varsa bunu aşağıdan kontrol edin.
http://winqual.microsoft.com/hcl/

558memoli
08-01-2010, 22:55   |  #4  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

o sistemle takılması çok garip bir durum benim sistem daha kötü olmasına rağmen vistadan bile hızlı çalıştırdı sanırım sistem kurulumunda bir hata var korsan ise içeriklerini değiştiriyorlar bu yüzden takılabilir

KuR_SaD
08-01-2010, 22:58   |  #5  
KuR_SaD avatarı
OP Yıllanmış Üye
770 mesaj

yo deneme sürümü..korsan değil..oyunlarda performans düşüşü yok ama windows açılırken çok belli olyor yavaşlık

IceManF1
08-01-2010, 23:01   |  #6  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,546 mesaj

Bir virüs falan da bulaşmış olabilir.Hang antivirüsü kullanıyorsunuz?
Programı güncelleyin, sistemi taratın.
Denetim masasından sisteim performansını denetler.
Bir de CCleaner programını indirip, sistemi temizleyin.
http://download.chip.eu/tr/CCleaner_132258.html

558memoli
08-01-2010, 23:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

ben orjinal windows 7 ultimate 32 bitlik kullanıyorum bilgisayarımın açılış süresi 15 saniye giriş ekranı dahil ve sistemim
core2duo 1.8 ghz
3gb 667mhz ram
palit gts250 512 ekran kartı

yukarıda sistemden düşük

KuR_SaD
08-01-2010, 23:04   |  #8  
KuR_SaD avatarı
OP Yıllanmış Üye
770 mesaj
Alıntı: IceManF1  
Sisteminiz gayet iyi.Windows 7 orijinal mi?
Ekran kartınızın sürücüsünü güncelleyin, Windows 7'yi güncelleyin.
Eğer donanım uyumsuzluğu varsa bunu aşağıdan kontrol edin.
http://winqual.microsoft.com/hcl/

tam olark nasıl kullanacam?

IceManF1
08-01-2010, 23:08   |  #9  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,546 mesaj

Varsayılan ayarları değiştirmeden start logosuna tıklayın.
Bu arada işletim sisteminiz kaç bit?
Ona göre seçin.

KuR_SaD
08-01-2010, 23:19   |  #10  
KuR_SaD avatarı
OP Yıllanmış Üye
770 mesaj

64 bit

IceManF1
09-01-2010, 09:09   |  #11  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,546 mesaj

Aslında bunu yapmamıza gerek yok.Senin sistem zaten süper.
Arkadaşlar donanım uyumsuzluğu dedikleri için yazdım.
Şimdi yapağın şey:
1- Ekran kartının sürücüsü güncelle.
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
2- Bir de CCleaner programını indirip, sistemi temizleyin.
http://download.chip.eu/tr/CCleaner_132258.html
3- Sistemi antivirüs programıyla tarat.
4- Gereksiz oyun-prgoramları falan kaldır.
5- Windows 7'nin Disk Birleştirme ve Disk Temizleme araçlarını kullan.
Başlat sekmesine tıkla(Microsoft logosu), prgoramlar ve dosyaları ara, bölümüne ''disk'' yaz, bulursun.

black_flood
09-01-2010, 09:56   |  #12  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

yine 64 bit . arkadaşlar 64 bit sistemlerin hantallığı donanımlar ile tamamen alakasız bir durum. wow 64 ile alakalı bir sıkıntı durumu. biliyorsunuzki 64 bit windowslarda emulatör var 32 bit yazılımları çalıştırabilmesi için. ne varki işte sorun bu noktada başlıyor kullanılan 32 bit program ve programcık ların sayısı arttıkça 64 bit kullanılamaz bir hal alıyor. bu sebepten dolayı ilk açılışta en az 2 dk bekletiyor sabit eğer bir işlem yapmaya kalkarsanız 2 dk lık süre içinde takılmalar donmalar hatta bazen çok büyük uyumsuzluk sorunu olan 32 bit programlar yüzünden reset' e kadar gidiyor yada 10 dk lık bir sonsuz döngüdeki xp gibi sürekli düşünüyor sistem.
şuan için normal kullanıcılar için kullanılabilecek bir yazılım değil win7 64 bit.
sp1 gelene kadar 32 bit ile yola devam belki bir ihtimal sp1 ile şu emulatörde iyileştirmeler yapılabilir.

IceManF1
09-01-2010, 10:22   |  #13  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,546 mesaj

64 bit, zaten profesyonel sistemler içindir.
Ve 4 GB belleğiniz yoksa önerilmez.
Ama arkadaşın PC özellikleri için 64 bit uygun.

Halil Mollaoğlu
09-01-2010, 12:40   |  #14  
CHIP Online
373 mesaj

64-bit sistemlerle ilgili hiçbir sıkıntı yok arkadaşlar. Nefesinizi yormayın. WOW64'de de bir problem yok, XP x64 Edition  zamanından beri mükemmel bir şekilde çalışan bir sistem. 32-bit programlar arttıkça yavaşlıyor da ne demek? Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun. Birkaç yerde gördüğünüz yavaşlama örnekleriyle suçu topluca WOW64 yapısına atmayın!

WOW64 emülatörünün 32-bit programları hiçbir performans kaybı olmadan çalıştırabildiği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu Microsoft'un yeni geliştirdiği bir teknoloji de değildir, senelerden beri kullanılıyor. İster 2 GB ile kullanın ister 16 GB ile, 64-bit sistem 32-bit sisteme göre asla performansta düşüklük yaşatmaz. Performans düşüklüğü yaşatanlar: Kullandığınız bir donanımın sürücüsü, çok eski programlar ve bilinçsiz kullanımdır. Çözüm bulamadığınız soruna "64 bit'ten kaynaklanıyor" deyip geçmeyin.

32 bit program sayısı arttıkça şişen WOW64'ü de ilk kez duyuyorum. Daha neler...

black_flood
09-01-2010, 13:16   |  #15  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

çok hatalı bir anlatım yapmışım ama esas sorunun 32 bit yazılımlardan kaynaklandığını anlatabilmekti örneğin acronis true image yazılımı,adobe ben bunlar kadar 64 bit win7 ortamında başlangıcı zorlayan yazılım görmedim. acronisin yavaşlatma sebebi network tabanlı image dosyalarını kurabilme ve alabilmek için kurduğu network driver' ı sebep network desteğini komple devre dışı bırakınca bir sorun yok adobe ise oda aynı şekilde sıkıntılı msconfigten kapatınca pek bir sıkıntı yok. hp nin bir modeli var aklıma gelmiyor ondada nasıl bir hata bilmiyorum ama benim anlatımdaki yanlış yönlendirmeye % 100 uyuyor windowsun fabrika image üzerinden kurmak tam tamına 2 saat 48 dakika sürüyor ve açıldığında 32 bit uygulamalar hep hata veriyor program yanıt vermeyi kesti vs. vs. ama 64 bit için özel olarak kodlanmış yazılımlarda sıkıntı yaşatmıyor sadece 32 bit programlarda. açılış süresi 3 dk sistemin.
4 gb ram core2 duo yeni yeni işlemcilerden var.

sıfır oem 64 bit windows 7 dvd üzerinden kurulum yaptığımda hiçbir sıkıntı olmadığıda bariz belli sistemde windows kurulum süresi 30 dk sürüyor windows açılışı 35 sn sürüyor hata verme sayısı ise 0.

acaba bu durumda windowsun kurulumundan kaynaklı hata var ise orjinal üzerinde gelende 64 bit programlardada sorun çıkartması lazım değilmi. bir anlam veremedim olaya.

mancukya
09-01-2010, 14:36   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

• Black_flood birde o programlar acaba tam 100 % 100 Win 7 uyumlumu aonlarin uyumlu yazmasi bir sey ifade etmiyor.
    Ben imgburn 64 bit sürümünü win 7 beta ile denedigimde masaüstünde ne var ne yok silindigini gördüm baska yazilimlarin ise ses yada baska seyleri bozdugunu gördüm.
    Ama bu noktada hatanin baslangicindan önce ne yaptigimizi bilirsek sorunu gidermekte kolay oluyor.
    32 bit programlarda betadan bu yana hic bir sorun görmedim tek gördügüm sorun bazi programlarin regedit ayarlarini bozabildigi.
    Her ne kadar Vista ile temel ayni gözüksede bazi farklar mevcut seven icinde.
    Ayni sekilde Hp, Acer, Sony vs vs acaba kendi yükledikleri programlar win 7 icin uyarlimi kesinlikle hayir hafif bir optimize ile o programlari dayiyorlar lisansli aldiginda gelen program sayisi ve gereksiz programlarla Chipde yayinlanmisti Windowsu 1.5 gb kadar sisirme yapan sirketler vardi bunlarin icinde cogunun programlarida Vista icin dizayn edilmis üstelikde.
    Ayrica donanim konusu icinde gecerli her ne kadar Vista uyumlu denilsede sorun yaratma sansi 100 % 5 gibi var bazi sirketlerde 7 icin uyumlu drivers olayini hala aksatiyor ugrasmak istemiyor özellikle geriye dönük destekde bunu yapan okadar cok firma varki.
    Gelelim Acronis olayina Seven icinde gelismis geri yükleme ve backup olayi varken o programin cakisma yaratma sansi oldukca yüksek ve kesinlikle uyumsuzluk yaptigina eminim.
    Cevremde 10 kisiden fazla windows 7 kullanan var agirlasma oldugunu söyliyen yada bu tarz sorunlari hic duymadim herkezde mennun ama bazi programlarin sorun yarattigini görerek hala israr eden sizin gibi kullancilar mennun degil.
    Acronis yada baska bir yazilim sorun yaratiyorsa bunun sorumlusu Microsoft degil o yazilimi yazan sirkettir.
    Vistada calisiyor diye onayli bir programi gerekli test yapmadan Win 7 calisir göstermek cok kolaydir ama sorun yapmamasi demek degildir.
    Neticede win 7 tam oturmasi icin resmi cikis tarihi 3 ay olan bir yazilim oldugunuda düsünürsek 5 6 ay gibi zamanda gerekli.

Son Düzenleme: mancukya ~ 09 Ocak 2010 14:39