winxp 32bit işletim sistemleri maksimum k..

sah1n
10-04-2008, 10:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Arkadaşlar windows xp sp2 32 bit işletim sistemleri en son kaç gb Hdd görür bilginiz varmı ?

Son Düzenleme: sah1n ~ 10 Nisan 2008 13:30
Borga-x
10-04-2008, 10:35   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Oyle bır sınırlamamı var? Varsa yenı duymuş olacağım bende...

sah1n
10-04-2008, 10:58   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Bende yok diye biliyorumda geçenlerde bir yerde bir yazı okumuştum 32ve64 bit arasındaki farklar yazıyordu şimdi o sayfayı bulamıyorum.Orada yanlış hatırlamıyorsam 32 bitler maksimum 500gb görüyor 64 lerdede sınır yok diye okumuştum ama yanlış ama doğru benimde kafam karıştı şimdi

Alibaba
10-04-2008, 12:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
427 mesaj

geçen gün de yazdım galiba burada herkes soru soruyor ama cevaplarla ilgilenmiyor. ya da cevap yazan herkesi amatör çoluk çocuk sanıyor. işlemcinin disk kapasitesiyle ilgisi YOK! 32 bit işlemciler 64 bitlik disk IO yapabilir.
(64 bit işlemci 128 bit IO ya da müsaittir, ama pratikte 64 biti bile doldurmak şu an imkansız) tıpkı 16 bitken 32 bitlik IO yapabilmeleri ama 32 bitin 4GB ile sınırlı olması gibi. yani kısıtlama 32 bitle ilgili değil, 32 bitlik işlemcilerin takıldığı bordlardaki BIOS kodlarında ve disk kontrol ünitelerinde olabilir, bu da ürüne göre değişebilir.
burada olay işlemcinin integer sayı işlem gücüdür. x86 tabanlı işlemciler kaç bitlikse o kadar bit integer sayıyı işleyebildiği için öyledir. yani machine word kapasitesi. aynı zamanda işlemciler özel bir dahili imkanla double word işleme imkanına da sahiptir o yüzden 32 bitlik bir işlemcinin wordu 32 bit olsa da, 64 bit integer işlem gücü de vardır. işlemci sadece işlem yapar. diskin kapasitesi onun farkında oldugu birşey değildir. diskin kapasitesi anakartın, BIOSun ve işletim sisteminin, kullanıcınn bir sorunudur.

Alibaba
10-04-2008, 12:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

anakartınız ve BIOSunuz izin veriyorsa bilgisayarınız 32 bitlik bile olsa NTFS ile 64 bitlik IO yapıp kullanabilir.
win32-NT de NTFS kullanır ve 90lardan beri 64 bit IO yapar.
ama kullandığınız uygulama 32 bitlik eski IO sistemine göre yazılmışsa, 2 veya 4 GB üstünde dosyayı aşamaz, dosya pointeri overflow nedeniyle dosyanın başına dönecektir. 64 biti az bulacak sazan tipler de çıkacaktır. oysa 64 bitin ulaşılması imkansız büyüklüğünü 4 işlemi bilen en düşük zeka seviyesine sahip insanlar bile farkedebilir.

Alibaba
10-04-2008, 13:11   |  #6  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

BIOS sistemlerinde uzun yıllar önce dar görüşlülük ve günü kurtarma amaçlı olarak disklerler ilgili katı sınırlar konmuştur. bir diskin kaç silindir, kaç sektör, kaç kafa olacağı gibi bilgileri tutan bitler 90 ların başında dolmuş ve uyumluluğu bozmamak için LBA gibi indirect yollar bulunmuştur. LBA logical block adressing işlemidir. bu işlem de üreticinin BIOS yazılımına, kullandığı sürücü chiplerin kapasitesine bağlı olarak değişir. BIOS daki disk silindir kafa parametreleri formaliteye dönüşmüştür. neredeyse hepimiz tek kafalı disk kullanmamıza rağmen kafa sayısına ayrılan alan son sınırda kullanılır. 80li yıllarda bu parametreler gerçekti ve çok ciddiydi.  
yani bu sorun aslında işletim sisteminin ya da işlemcinin sorunu değil, ona bilgi ve parametreleri veren anakart sisteminin bir sorunudur. ama microsoftun kendisi de dönem dönem bu sınırları dikkate alarak windows sisteminin içine sınırlar koyup muhtemel taşma hatalarını azaltmaya çalışmıştır. şu an işletim sistemleri donanım kapasiteleriyle sınırlıdır.

sah1n
10-04-2008, 13:29   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

İşlemci nerden çıktı yaw yanlış yazmışım işletim sistemleri diyecektim.Kusura bakmayın düzeltiyorum hemen.

indulgence
22-09-2008, 15:28   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

ewt bu sorunun cevabına benimde cok ihtiyacım var.32 bit işletim sisteminde en fazla kullanılan ram miktarı max 4 gb kadar ewt ama bunun nedeni nedir?burası önemli.örneğin 64 bitteki sınırsız ama 32 bitteki niçin sınırlı?bu soruya özellikle ali bey yardımcı olursa sevinirim teşk.(en geç perşembeye kadar cwp aabilirsem çok sevinicem gerçekten önemli çünkü)