wmv and mpeg1..farkları neler?

karabasan555
22-08-2008, 11:38   |  #1  
karabasan555 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

bir sitede film indirmek istiyorum..bir film için 2 seçenek hakkı var ..seçenekler şöyle:
WMV (188 MB)  MPEG1 (710 MB)

aynı sitede başka bir film:
WMV (340 MB)  MPEG1 (320 MB)

ben görüntü kalitesi iyi olsun diye  ilk filimde 710 mb lık olan mpeg1 indirdim..ama ikincisinde ise wmv aynı mantıkla hareket edersem wmv indirmem gerekecek..

WMV ve MPEG1 arasında ne fark var?..niçin bu şekilde MB farklılıkları oluşuyor?..hangi siyle filimleri indirmem daha mantıklı olur..benim için görüntü kalitesi daha önemli..teşekkürler.

wickerman
22-08-2008, 21:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
644 mesaj

MPEG-1 MPEG grubu tarafından standartları kabul edilmiş ses ve görüntü kodlama biçimidir. MPEG-1 görüntü biçimi VCDler tarafından kullanılır. Görüntü kalitesi VHS kasetlerinin bit oranına yaklaşıktır. MPEG-1 ses katmanı 3 popüler MP3 biçiminin uzun ismidir. Daha ucuz ve güçlü çözücü donanım kartlarının çıkmasıyla MPEG-2 ve MPEG-4 gibi bazı biçimler geliştirildi. Bu yeni biçimler daha karışık ve daha hızlı donanım gerektirmelerine rağmen, daha iyi sıkıştırma ve görüntü kalitesi sağlamaktadırlar.

Kaynak: Vikipedi.

WMV ise Windows Media Video'nun kısaltması. Microsoft'un geliştirdiği video sıkıştırma formatı.

İlk video için MPEG1 ikinicisi içinse WMV daha iyi gibi. Ama diğer özellikleri de belirtseniz (video çözünürlüğü, ses kalitesi gibi) daha iyi olurdu. Mesela VCD'nin ses formatı MP2 ve 224 Kbps kullanılır. WMV'de ise WMA ses olarak kaydediliyor.

karabasan555
24-08-2008, 08:45   |  #3  
karabasan555 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

ben genellikle mb farklılıklarının ses ve çözünürükten kaynaklandığını düşünüyorum.sanırım başka bir ihtimalde olamaz zaten..ben yüksek mb lı olanları indirmeye devam edeceğim o zaman