Word2003 de satır sonları

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mehir
03-03-2005, 04:11   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

Word2003 de satır sonlarının bir çizgiye dayanmış gibi bir hizada nasıl yapabiliyoruz? (-)hece bölme işaretiyle uğraşmadan.
  Benim 80 sahifelik e-book um var.Bunu otomatik olarak satır sonları aynı hizada bitecek şekle getirebilirmiyim? Selamlar...

Eyüp Korkusuz
03-03-2005, 14:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Yukarıda kenar boşuğu sekmesinden mi bahsediyorsun genelde orada yapılır ama ben ne demek istediğini tam anlamış değilim. Birde sayffa yapısından kenar boşlukları die hatırlıyorum ama dediğim gibi yanlış bilgi vermek istemem biraz daha sorununu açık yazarsan daha sağlıklı olur...

İyi çalışmalar..

mehir
03-03-2005, 17:13   |  #3  
OP Üye
58 mesaj

Satır sonları bir kelimenin tamamıyla bitiyor yani.Son kelime (-)işaretiyle hece bölünüp aşağı satıra atlamıyor.Bu da her satırda kelimeler arası boşluklar yeterli ayarlanarak sağlanıyor.Bu olayın paragrafın dolayısıyla yazının tamamında böyle olmasını istiyorum.
   Sekme zaten var ama kelime oraya sığmazsa olduğu gibi aşağı atıyor.O zamanda yukardaki satırda bir boşluk oluyor.Ben satır sonlarında boşluk olmasın ve kelimenin tamamıyla bitmesini istiyorum.(Bak benim yazdıklarımda da oldu satır sonları aynı hizada değil)
Örnek bir resim var ama ekleyemedim..

Son Düzenleme: mehir ~ 03 Mart 2005 17:28
mehir
03-03-2005, 18:41   |  #4  
OP Üye
58 mesaj
Eyüp Korkusuz
04-03-2005, 10:38   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

walla benim başıma hiç böyle birşey gelmedi mehir onun için biraz araştırmam lazım bulursam yazarım sana...

Banned
04-03-2005, 12:21   |  #6  
Banlandı
548 mesaj

El ile satır sonu, geçerli satırı sona erdirir ve metin yeni bir satırdan devam eder. Örneğin, paragraf stilinizin her paragraftan önce fazla boşluk içerdiğini varsayalım. Metindeki kısa satırların (adres bloklarındaki veya şiirlerdeki gibi) arasından bu fazla boşluğu kaldırmak için her satır sonunda ENTER tuşuna basmak yerine el ile satır sonu ekleyin.

Metin satırını kesmek istediğiniz yeri tıklatın.
ÜST KARAKTER+ENTER tuşlarına basın.

2. bir olasılık:Ekleme noktasını satır sonu denetimi eklemek istediğiniz paragrafa yerleştirin.
Biçim menüsünden Paragraf'ı tıklatın, sonra da Asya Tipografisi sekmesini tıklatın.
Satır sonu altında İlk ve son karakterlerin denetimi için Asya kurallarını kullan onay kutusunu seçin. Veya başka bir seçenek..

3. olasılık:Bölüm sonu (bölüm sonu: Bir bölümün bitişini göstermek için eklediğiniz işaret. Bölüm sonu, kenar boşlukları, sayfa yönelimi, üstbilgi ve altbilgiler ve sayfa numaralarının sırası gibi biçimlendirme öğelerini depolar.) eklemek istediğiniz yeri tıklatın.
Ekle menüsünden Kes'i tıklatın.
Bölüm sonu türleri altında yeni bölümü (bölüm: Belgenin belirli sayfa biçimlendirmesi seçeneklerini belirlediğiniz bölümü. Satır numaralandırması, sütun sayısı veya üstbilgi ve altbilgiler gibi özellikleri değiştirmek istediğinizde yeni bir bölüm oluşturursunuz.) başlatmak istediğiniz yeri tanımlayan seçeneği tıklatın.

4. Olasılık:

mehir
07-03-2005, 00:21   |  #7  
OP Üye
58 mesaj

ilgine teşekkürler..
Fakat hiçbirini uygulayamadım.Benim istediğim gibi değil
Ben 80 shf lik bir e-book u yukarıdaki örnekteki gibi olmasının mümkünü yokmudur?Vardır tabi o örnek 50 shf den bir alıntı.Bunu nasıl yapmışlar,yani satır başı ve satır sonları yazının tamamında hep aynı hizada.
Ben yazımın tamamını seçip otomatik olarak bu şekle(örnekteki gibi)gelmesini istiyorum.Selamlar...

Not: 2.olasılık ekleme noktası ne demek,nerde yani? Birde bendeki Word2003 te paragraf/Asya tipografisi diye bir sekme yok..)

Banned
07-03-2005, 06:52   |  #8  
Banlandı
548 mesaj

Arkadaşım bunu adam bilerek yapmamış ki seninde gördüğüm gibi heceler hiç bölünmemiş çünkü böyle bir seçenek yok yada ben bilmiyorum bu seçeneği..

mert25
16-03-2005, 21:46   |  #9  
Taze Üye
10 mesaj

Merhaba, bi de şöyle deneyin (ben denedim sizin istediğiniz gibi oldu), belgenin tamamını seçip Hizalama seçeneklerinden Yasla' yı seçin. O zaman tüm satır sonları aynı hizada olacaktır.

mehir
17-03-2005, 03:52   |  #10  
OP Üye
58 mesaj

Yasla olayını ilk denemiştim.Şimdi yine denedim.Yine olmadı.Hafif bişeyler oluyor sağa sola. Ama örnekteki gibi, yine düzgün olmuyor.

mert25
17-03-2005, 06:41   |  #11  
Taze Üye
10 mesaj

Merhaba, ekteki belgemde yasla seçeneğini kullandım ve hiç bir problemle karşılaşmadım.

DRAGOT1966
18-03-2005, 04:27   |  #12  
Yeni Üye
24 mesaj

Araçlar/Dil/Heceleme komutu ile önce hecelemeyi aktif hale getir. Sonra iki yana yasla seçeneğini tüm sayfaya uygula.
Eğer wordde yazılan yazı word kriterlerinden ayrı (tabiri caizse dandik) formatta rastgele yazıldıysa sapıtabilir. Sırf senin için yeniden denedim. Normal yazılmış bir sayfada hiç bir problem olmadan gayet güzel uyguluyor. Örneğin forumlardan falan alınmış rasgele düzende yazılmış karışık formattaki yazılarda biraz düzenleme ihtiyacı oluyor.

mehir
19-03-2005, 02:18   |  #13  
OP Üye
58 mesaj

Yardımın için teşekkürler..
  Yazı zaten tabirindeki gibi çok uzun ve dandik yazılmıştı.Ben o maksatla soruyu sordum.Ama yine otomatik düzenlemesini isterdim(Yani öyle bir seçenek olsaydı) Anlaşılan ben yine çok uğraşıcam.
  Bir deneme yaptım.Hece bölünen satırlarda son kelime önüne tıklanıp ara tuşuna gerektiği kadar basıyorum.Birsüre sonra hece bölme işareti kalkıyor.kelime ve satır tam yaslanıyor.Tabi satırdaki kelimeler arası eşit aralar olarak otm. oluşuyor.Bu çalışmayıda deneyerek öğrendim.İlgilenenlere benden katkı olsun..