xp açılınca mavi ekran çıkıp bilg kapanıyor

talihsizpc
26-02-2008, 22:02   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
198 mesaj

önceki bilgisayarıma yüklediğim xp cd sini, yeni bilgisayarıma yükledim. ancak belirli bir süre sonra, bilgisayarda normal bir şekilde çalışırken birden  bir mavi ekran çıkımaya başladı. mavi ekran çıkıp bilg kendini resetliyor tekrar açıldığında hemen mavi ekran çıkıp reset atmaya devam ediyordu. bir iki kez format attım( başka xp cd lerinden.) ama aynı sorun devam etti. bunun üzerine aynı bilgisayara vista kurdum. vistada mavi ekran sorunu olmadı ama boş cdyi görmeme flas bellekleri okumama gibi sorunlar yaşıyorum. özetle vistayı pek verimli kulanamıyorum. bu yüzden xp ye dönmek istiyorum. mavi ekran çıkması neden olur donanımsalmı yoksa yazılımsalmı yardımcı olur ve bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

not: mavi ekran çıktığında bilgisayar bir sorunla karşılaştı kapatılması gerek gibi uzunca şeyler yazıyordu ama çok kısa zamanda geçtiği için okuyamadım

omer_6134
26-02-2008, 22:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Bu sorunun tam cevabını bilmiyorum çünkü bende de bu sorun olduğu zaman her getirdiğimiz servis başka bir parçanın bozuk olduğunu söyledi.Sorun DONANIMSAL ama hangi parçadan bilmiyorum.

İlk servis Ekran kartı dedi.(Emin olmak için başka servise getirdiğimizde sorun olmadığını söyledi)
İkinci servis HDD dedi.  (HDD'yi değiştirdim.Ayriyetten 120 GB'dan 160 GB'a çıkardım)
Üçüncü servis Anakart dedi.(Gigabyte marka anakart aldım)
Dördüncü serviste Ram dedi.(512 MB'dan 1GB'a çıkardım.)

Şimdi ise sorunum yok.Gülümseme
Kasam yepisyeni.Dil çıkarıyor

Banned
26-02-2008, 22:48   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
talihsizpc
önceki bilgisayarıma yüklediğim xp cd sini, yeni bilgisayarıma yükledim. ancak belirli bir süre sonra, bilgisayarda normal bir şekilde çalışırken birden  bir mavi ekran çıkımaya başladı. mavi ekran çıkıp bilg kendini resetliyor tekrar açıldığında hemen mavi ekran çıkıp reset atmaya devam ediyordu. bir iki kez format attım( başka xp cd lerinden.) ama aynı sorun devam etti. bunun üzerine aynı bilgisayara vista kurdum. vistada mavi ekran sorunu olmadı ama boş cdyi görmeme flas bellekleri okumama gibi sorunlar yaşıyorum. özetle vistayı pek verimli kulanamıyorum. bu yüzden xp ye dönmek istiyorum. mavi ekran çıkması neden olur donanımsalmı yoksa yazılımsalmı yardımcı olur ve bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

not: mavi ekran çıktığında bilgisayar bir sorunla karşılaştı kapatılması gerek gibi uzunca şeyler yazıyordu ama çok kısa zamanda geçtiği için okuyamadı

1. hdd den şüphelenin. Vista bootloderi sildikten sonra vistayı formatlayın.Xp kurulumunda hdd yiyi iki parça olarak biçimlendirin(hızlı biçimlendir seçeneğini kullanmayın) , Kurulumu ikinci parçaya yapın.Örneğin 160 gb lık diskiniz varsa 60-100 olacak şekilde iki parçaya ayırın kurulumu ikinci parçaya (100 gb) yapın. Sistem diskleri genelde disk başlangıcından itibaren olduğu ve çok kullanıldığı için genelde burada ileri kısımlara nazaran daha fazla ölü sektörler meydana gelir. Benim düşüncem hdd de bazuk sektörler olduğu yönünde.

2. olarak ram lerden olabilir diyeceğim lakin vista sorunsuz çalıştı yazmızşınız yinede  ramlara bir bakım yapın , en azından başka ram takarak sistemi denenyin.

Tabi bu işlemleri yapmadan önce komple bir dodanım bakımı yapmanızda fayda var.

bbestami
26-02-2008, 23:25   |  #4  
Yeni Üye
21 mesaj

Öncelikle sorunu belirlemekten başlamak lazım.
Açılış esnasında Mavi ekrandaki yazıları okuyabilmen için
açılış esnasında F8 tuşuna basarak tam olarak hatırlamayadım simdi Hata oluştugunda Yeniden başlatma secenegini secmelisin.
Böylece o mavi ekrandaki Hata Kodunu görmüş olursun.

Hata Kodunu Google'da arattıgın zaman büyük ölcüde
Microsoftun sitesinde bu hata kodunun hangi donanımdan
kaynaklandığını üç aşagı beş yukarı bulabilirsin.

Zaten genelde bu hatalar RAMden kaynaklanır veya
HDDden ama Vista kurup ta Flash bellekleri okuyamadıgına
göre bana göre okumadan kaynaklanan hata ki bu da Ramdir.

Sana tavsiyem sağlam bir Ram ile bilgisayarını acmayı tekrar dene.

Son Düzenleme: bbestami ~ 29 Şubat 2008 23:49
mary_ank
28-02-2008, 10:26   |  #5  
Taze Üye
14 mesaj

sorun ne biliyomusun ram. Raminde arıza var yedek bi ramla değiştir. O zaman düzelir

japon_japon
05-05-2009, 00:19   |  #6  
Taze Üye
4 mesaj
khramn
1. hdd den şüphelenin. Vista bootloderi sildikten sonra vistayı formatlayın.Xp kurulumunda hdd yiyi iki parça olarak biçimlendirin(hızlı biçimlendir seçeneğini kullanmayın) , Kurulumu ikinci parçaya yapın.Örneğin 160 gb lık diskiniz varsa 60-100 olacak şekilde iki parçaya ayırın kurulumu ikinci parçaya (100 gb) yapın. Sistem diskleri genelde disk başlangıcından itibaren olduğu ve çok kullanıldığı için genelde burada ileri kısımlara nazaran daha fazla ölü sektörler meydana gelir. Benim düşüncem hdd de bazuk sektörler olduğu yönünde.

2. olarak ram lerden olabilir diyeceğim lakin vista sorunsuz çalıştı yazmızşınız yinede  ramlara bir bakım yapın , en azından başka ram takarak sistemi denenyin.

Tabi bu işlemleri yapmadan önce komple bir dodanım bakımı yapmanızda fayda var.

xmenevren
05-05-2009, 00:28   |  #7  
xmenevren avatarı
Yıllanmış Üye
916 mesaj

donanımsal bir sorun yok.çünkü vista yüklemişsin onda olmamış.sisteminnin driverleri ... gibi şeyler xp ile uyuşmuyordur.sen vista yükle.boş cd yi görmeme felenda cd nin lensinde problem vardır

Banned
05-05-2009, 00:36   |  #8  
Banlandı
303 mesaj

acılıstaki mavi ekran hatasını ögrenmek icin olay görüntüleyiciden sistem dosyasını acıp bakabilirsin orda bi dökümü oluyor yazılmıs kaynak ise save dump o sıranın üstünde cift tıkla görürsün

Banned
05-05-2009, 01:07   |  #9  
Banlandı
303 mesaj

japon karıstırmıs isi bizde düsmüsüz keklik gibi :))

arda001
05-05-2009, 08:58   |  #10  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

bios update i denedin mi

talihsizpc
05-05-2009, 09:45   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
198 mesaj

2*1 ddr2 800mhz cl5( dual kit ) ram mevcuttu bilgisayarımda, aynı markanın 2*1 ddr2 800mhz cl6( dual kit ) ramlerini taktım ( aynısını bulamadım 9, format attım ve biosu güncelledim, şuan sorunsuz çalışıyor.  yardımlarınız için çok teşekkür ederim.