XP AÇILMIYOR

Forbidden
27-03-2009, 12:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar.

Bilgisayarımda 3 adet HDD takılı, bunlardan 1 tanesi SATA ve XP bu SATA HDD üzerinde kurulu. diğer HDD ler ide kablosu ile bağlı. ide kablosuna bağlı HDD leri söktüğümde XP açılmıor ve DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER. uyarısını veriyor ve sistem açılmıyor. Diğer HDD ler bağlı iken bu sorun olmuyor.

XP kurulu olmayan HDD lerden birinde NTLDR, boot.ini gibi dosyalar var, fakat SATA olan ve XP kurulu olan HDD de bu dosyalar yok.

Bu dosyaları SATA HDD ye kopyaladım fakat yine sorun çözülmedi.

XP yi yeniden kurmadan bu sorunu çözme şansım varmı?

Banned
27-03-2009, 12:24   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Öncelikle boot.ini dosyasını C diskine kopyalayın,sonra işimize  yarayabilir. Sistem açıkken Bilgisayarım simgesini sağ tıklayıp yönet, disk yönetimi seçeneğinden xp nin kurulu olduğu partitionu sağ tıklayıp (yanlış partitiona yapmayın sakın) brimi aktif olarak işaretle seçeneğini seçin, uyarıya evet deyip geçin. Bu işlemden sonra bilgisayarı kapatıp IDE diskleri sökün, sadece xp nin olduğu sata disk kalsın. Sistemii açın. Eğer sistem normal olarak açılmadıysa boot.ini dosyası işe yaramamış demektir, yenisini yazmamız gerekecek. Bunun için xp cd si ni boot edip sıfırdan kurulum yapıyormuş gibi şimdi kur ekranınan gelin ve bu ekranda ( Windows xp yi şimdi kurmak için entere, Kuratma konsolunu kullanarak mevcut xp ...vs. yazan ekran) R tuşuna basarak komut satırına geçin. (İşletim sistemi seçimi için 1 e ve entere , varsa parolanız yazıp yoksa direk enter basarak  komut satırına geçin) ve sırası ile aynen aşağıdaki komutları verin.

bootcfg /rebuild

e

windows xp pro

fastdetect

İşlem sorunsuz tamamlanmışsa

exit

cd yi çıkartıp sistemi açın, sorunsuz açılacaktır.

Tuncay_Sukan
27-03-2009, 12:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

Biosdan  açılış sırasına bakdın mı master hangi  hdd'de

Forbidden
27-03-2009, 13:18   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj
khramn
Öncelikle boot.ini dosyasını C diskine kopyalayın,sonra işimize  yarayabilir. Sistem açıkken Bilgisayarım simgesini sağ tıklayıp yönet, disk yönetimi seçeneğinden xp nin kurulu olduğu partitionu sağ tıklayıp (yanlış partitiona yapmayın sakın) brimi aktif olarak işaretle seçeneğini seçin, uyarıya evet deyip geçin. Bu işlemden sonra bilgisayarı kapatıp IDE diskleri sökün, sadece xp nin olduğu sata disk kalsın. Sistemii açın. Eğer sistem normal olarak açılmadıysa boot.ini dosyası işe yaramamış demektir, yenisini yazmamız gerekecek. Bunun için xp cd si ni boot edip sıfırdan kurulum yapıyormuş gibi şimdi kur ekranınan gelin ve bu ekranda ( Windows xp yi şimdi kurmak için entere, Kuratma konsolunu kullanarak mevcut xp ...vs. yazan ekran) R tuşuna basarak komut satırına geçin. (İşletim sistemi seçimi için 1 e ve entere , varsa parolanız yazıp yoksa direk enter basarak  komut satırına geçin) ve sırası ile aynen aşağıdaki komutları verin.

bootcfg /rebuild

e

windows xp pro

fastdetect

İşlem sorunsuz tamamlanmışsa

exit

cd yi çıkartıp sistemi açın, sorunsuz açılacaktır.

khramn öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. söylediklerini yaptım, boot.ini dosyasını kopyaladım ve ide hdd leri söktüm, sistemi açtığımda NTLDR eksik ctrl+ald+del uyarısı çıktı, xp cd si ile boot ederek kurtarma konsoluna girdim, bootcfg /rebuild komutunu yazıp bekledim, bunun sonucunda da şu uyarıyı verdi; başarılı olarak tamamlanamadı, bootcfg nin başarılı tarama yapmasına engel olan bozuk dosya sisteminden kaynaklanıyor olabilir.

Banned
27-03-2009, 14:58   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Umarım bu işlemlerden önce diski aktif olarak işaretle seçeneğini unutmamuışsınızdır, unuttuysanız öncelikle o işlemi yapmalısınız. Yukardaki cevabımı tekrar okuyun. Eğer işaretleme işini yaptıysanız ve buna ragmen söylediğiniz hatayı aldıysanız yukarda verdiğim komutlardan önce aynı konsolda sırasıyla

fixmbr

e

fixboot

e

komutlarını verip devamıda

bootcfg /rebuild kısmından devam etmelisiniz.

kays
27-03-2009, 15:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

arkadaşımız işin kolayına kaçmadan güzel öneriler sunmuş doğrusu sende bot.ini dosyası eksik faln değil sende ntrl dosyas eksik kurtarma işine girmişsiniz ama pek faydalı olacağını zannetmiyorum siz iyisimi bu seferlik işin kolayına yani 30 dakikanızı alacak bir format işine gidin bence en temiz çare bu saygılarımla

OnlyMann
27-03-2009, 15:13   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

biostan açılış sırasını değiştirmelisiniz. 1. sırada windows yüklü olan SATA disk olmalı.

çıkarttığınızda çalışamaması sıralamada diğer diskler var tüm diskleri sırasıyla tararken açılış bulmayınca satadan açıyordur da ondan. hatta bekletebilir.

Forbidden
27-03-2009, 16:05   |  #8  
OP Taze Üye
3 mesaj

khramn diski aktif olarak işaretleme işlemini yapmıştım, şimdi bu son yazdıklarını deneyeceğim. teşekkür ederim.

Onlyman 1.sırada SATA var, diğer diskleri hiç takmadan açmaya çalışıyorum zaten. Sorun XP nin Sata HDD de kurulu olmasına karşın, boot.ini, NTLDR gibi dosyaların diğer ide HDD de olması. O dosyalarda neden orada anlamış değilim zaten. kopyalama yoluylada denedim fakat yine açmadı.

OnlyMann
27-03-2009, 16:12   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

cd den başlatıp onarmayı deneyin. gerçekten boot.ini ve diğerlerinin IDE de olması başlangıçta IDE disklerde kurulu windows varsa olabilir. çünkü kuraraken diğer windows sürümlerini arar ve bulursa diğerinin bozulmaması için boot içine yeni kurulacak olanın bilgileri yazılır. sizde de muhtemelen bu durum olmuştur.

kays
27-03-2009, 20:06   |  #10  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

yaw düşündüğünüz şeylere bakın bunlar hep zaman kaybı  elinde kaçtane hdd var üç tanemi çıkar ikisini birine bas formatı sonra ikisini  tekrar  tak bak bakalım nasıl çalışıyor ntrl de hatası falan veriyormu butür şeyleri halledin ki zaman nı bilim teknolojiyi daha verimli hale nasıl getiririz onu düşünün diğer ülkeler bize teknolojide far atmış neden mi aha bunun yüzünden  basit bir olayı  çözümü duruken başka çözümler aramak başka fikirler ve daha verimli düşünmeye çalışın bence biliyorum belki bana kızacaksınız ama ne yapayım diğer böyle şeyleri gördün mü dayanmıyorum zaman kaybı yapmayın...

Mustafa@PC
27-03-2009, 22:39   |  #11  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

ideleri çıkarın xp güvenli kip olamdı kurtarma konsoluna girip onarmayı deneyin...