XP de format atarken çok ilginç bir yerde donuyor

guldali
10-09-2008, 20:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

arkadaşlar merhaba..arkadaşımın bilgisayarıyla ugraşıyorum 2 gündür. sorun şu;

bilgisayar çalışırken durduk yere gitmiş herzamanki gibi. ben hdd yi başka bilgisayara harici olarak bağladım ve içindekileri kurtardım ama sorun şu ki hdd ye xp cd siyle format atamıyoruz. "cd den önyükleme icin bir tuşa basın" yazıyor, basıyorum yüklüyo bişeyler f2 f6 falan filan, ondan sonra kısa süreliğine bi siyah ekran geliyo da ardından "windowsu kurmak için enter a basın" ekranı geliyo ya, işte bilgisayar o aradaki siyah ekranda takılıyo. ne yaptıysam aşamadım.

-hiren's boot cd yle format attım, antivirüs taraması yaptım,tekrar mbr yazdım,hatalı sektör tarattım...
-bir cok farklı cd yle denedim.
-windows 98 cd sini denedim o da olmadı.
-vista denedim yükledi fakat ram 512 oldugu icin cok yavaş
çalışıyo yani xp yüklemek lazım.
-hdd de hatalı sektör yok.
-hdd biosda görünüyor.
-hdd yi harici olarak bağladım ve format attım

fakat ne yaptıysam o aradaki siyah ekrandan  "windows u yüklemek için enter a basın" ekranına geçmiyor.

sorun ne olabilir arkadaşlar, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

fahri_242
10-09-2008, 21:40   |  #2  
Yeni Üye
25 mesaj

bilgisayarın kasasını açıp bios pilini söküp bir iki dakka bekle sonra pili yerine tak (biosu sıfırlamış oluyoruz) sonrada xp yi kur...

guldali
10-09-2008, 21:43   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

pardon söylemeyi unuttum, bahsettiğim bilgisayar laptop. bios a girip ayarlarını sıfırladım fakat sorun hala devam ediyor.

micnox
10-09-2008, 23:25   |  #4  
Taze Üye
9 mesaj

Slm arkadaşlar bil.. XP format atıyorum ve windows kur mavi ekran çıkıyor ve altta yüklüyo tarıyo falan filan diyo bir süre bekliyorum ve geçiş yapmıyo her seferinde aynı ivedi cevap pşz.. :(

guldali
10-09-2008, 23:27   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj

benimki de aynı sorun işte arkadaşım ilk mavi ekran gectikten sonra 2. yükleme ekranına gecmiyor, siyah ekran takılıp kalıyor...bilen biri varsa lütfen cevap yazın arkadaşlar, ben çıkamadım işin içinden...

micnox
10-09-2008, 23:29   |  #6  
Taze Üye
9 mesaj

kimse yok mu ... ( yada sesimi duyan var mı..! Pee.:)

micnox
10-09-2008, 23:35   |  #7  
Taze Üye
9 mesaj

guldali anlaşıldı sesimizi duyan yok inan bende kendim halletmek için çok uğraştım ve az önce BIOS'un pilini çıkardım ve bekliyorum ama bilgisayar açıkkenmi çıkarcaz yoksa kapalıyken mi akıllı bunu yazmamış bu arada msn varsa ekle micnox@hot..... bekliyom

ozgur11253
11-09-2008, 08:43   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

Ram leri bir kontrol ettir derim dostum.

hsndnz
11-09-2008, 09:27   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

sanırım sorununuz hdd nin sata olması.
sata destekli bir xp cd si işinizi görecektir.
bu arada tavrınız çok yanlış micnox

Fatih_ARMAĞAN
11-09-2008, 09:37   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

sata HDD kullanıyorsanız Notebooklarda xp kurmak için sata options yada sata/disk seçeneklerinde sata modunu İDE olarak yada Compatible olarak değiştirin.  eğer bu işlemler işe yaramazsa büyük ihtimalle diskiniz arızalıdır.
diskin farklı bir pc de harici olarak çalışması diskin bozuk olmadığı anlamına gelmez. bir ihtimal ide katı da bozuk olabilir.

gölge etme
11-09-2008, 10:31   |  #11  
gölge etme avatarı
Yıllanmış Üye
220 mesaj

acilişta hdd de yi görüyosa sorun kuruluma girmeden hdd yi silmeden yüklemeye gecmeden olur.sildikten sonra yuklemeye geçipte sonra hata veriyosa cd okunmuyordur.

vatzen
11-09-2008, 13:43   |  #12  
Taze Üye
6 mesaj

yoksa formatta sıralama hatasımı yapıyorsunuz yoksa   f2 f6 (L)

secfur
11-09-2008, 16:14   |  #13  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

biosta default save exit setup yazan yer vardır onu denedinmi?olmazsa sana vereceğim şu programı kur 30 günlük deneme sürümü var."O&O Defrag 10"  bu program disk tamiri ve birleştiricisi olarak kullanılıyor.başka bir pc ye bağlayıp ta yapabilirsin veya vista kurup yapabilirsin.denemekten ne çıkar

adenis
11-09-2008, 19:48   |  #14  
Yeni Üye
24 mesaj

bazı marka laptoplar sadece kendilerii le gelen orjinal cd ile çalısır.  onun dısında hard diskteki bütün bölümlri silmeni öneririm. eski sistein kurarken olusturdugu 1gb lık görünmeyen gizli bir bölüm olabilir. bu bölüm xp kurda görünmez silemzsin. hard iski madem cıkarıp başka bilgisayarda kulllanabildin gene aynı sekilde diske low level format yap. sonra ham diski takarak kura başla kur ham diski başlatıp bölümlesin. sata patayı kafaya takma öle bişi ok şehir efsanesi

Fatih_ARMAĞAN
12-09-2008, 15:25   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

sata pata ile çok alakası var arkadaşlar vista ile gelen notebooklarda özellikle.
biosdaki sata ayarları düzenlemek çoğu zaman gerekebilir.
artı diskte sorun olma ihtimalide yüksek. ide katındada sorun olabilir. bi ihtimal cd sürücüsü yada cd sorunlu olabilir. gizli bölümler denilen kısım bilgisayarın recovery bölümüdür bir çok modelde 10 gb a kadar çıkabilir. xp ve vista kurulumunda nadir modellerde bu bölüm gözükmüyor olabilir diski harici bir pc de low label format a gerek olmadan tamamen silmekle çözülebilir.

guldali
13-09-2008, 05:35   |  #16  
OP Taze Üye
11 mesaj

cevaplarınız için hepinize çok teşekkürler... dediklerinizin hepsini denedim, ama şu sata olayı dışında. bu arada diski başka bir laptopa taktım(laptop un kendi hdd sini söktüm.) ordan format atmayı denedim, attı fakat bu seferde ilk yükleme ekranında "stop" hatası verdi (mavi ekran) sorunu çözemedim dedigim gibi bi tek sata olayı kaldı, onu da deneyecegim. sata destekli xp nereden bulabilirim arkadaşlar?..

Fatih_ARMAĞAN
13-09-2008, 14:49   |  #17  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
guldali
cevaplarınız için hepinize çok teşekkürler... dediklerinizin hepsini denedim, ama şu sata olayı dışında. bu arada diski başka bir laptopa taktım(laptop un kendi hdd sini söktüm.) ordan format atmayı denedim, attı fakat bu seferde ilk yükleme ekranında "stop" hatası verdi (mavi ekran) sorunu çözemedim dedigim gibi bi tek sata olayı kaldı, onu da deneyecegim. sata destekli xp nereden bulabilirim arkadaşlar?..
sata destekli xp diye bişey yoktur sata destekli cd yi kendiniz oluşturacaksınız. kişilerin kendi pc sine göre oluşturulan x cd leri vardır.

SP3 ve Sata Sürücülerini İçeren Windows XP CD'si Hazırlamak
için bu link e gidin gerekli yönergeleri okuyun ve gerekli programları pc nize indirin. ve en alttaki işlemin nasıl yapıldığına dair öğretici video yu izleyin.

micnox
15-09-2008, 00:39   |  #18  
Taze Üye
9 mesaj

Slm arkadaşlar format attım ve donanımları kurdum,aynı zaman'da bi mesenger'ada ihtiyaç var değil mi ama her yükleme'de sorunla karşılaşıyorum ve bana her seferin'de bu sorunu veriyo  Windows Installer programı Windows Installer 3.1 yüklememi istiyor yüklemeye çalışıyorum busefer de ınstaller güvenlik modun da ulaşamıyor diyor yardım lütfen... :)

guldali
15-09-2008, 02:00   |  #19  
OP Taze Üye
11 mesaj

teşekkürler arkadaşlar...sonuç alırsam buradan bildiririm..

adenis
27-03-2009, 20:53   |  #20  
Yeni Üye
24 mesaj

hard diskte mtf hatası. markaya göre üretilen program ile diski sıfırlamak gerekiyor. mesela samsund için huntil  seagate için disc wizard for dos

kays
28-03-2009, 12:19   |  #21  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

alıntı="sakarboy"]sata HDD kullanıyorsanız Notebooklarda xp kurmak için sata options yada sata/disk seçeneklerinde sata modunu İDE olarak yada Compatible olarak değiştirin.  eğer bu işlemler işe yaramazsa büyük ihtimalle diskiniz arızalıdır.
diskin farklı bir pc de harici olarak çalışması diskin bozuk olmadığı anlamına gelmez. bir ihtimal ide katı da bozuk olabilir.

arkadaş doğru söylüyor katılıyorum
loptop hdd leri biraz hasasdır o yüzden bir çok defa başıma geldi en ufak bir şeyde gidiyor sizi önerim aynı chip setine bağlı olarak bir leptop bulun ve orda format atın sorna leptopuna tak ve gıcur gıcır xp hayırlı olsun dostum