Xp'de formattan sonra yavaşlama ve ses problemi..

cadde66
06-02-2010, 17:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

arkadaşlar.vista daha sonra wind7 kullandım format atıp xp kurdum ve arkadaşın bahsettiği malum problemler ortaya çıktı seste cızırtı var mouse da donma ve birkaç işlemi birden açtığımda ise kasılıp kalıyor...Driverleri kaç kez kaldırıp yükledim ama nafile....Bilgisi olan arkadaşlar yardım lütfen..

Özellikler P5LD2-SE Asus Anakart
Kingston 1GB ram,Pentium d 3.20 cpu,ati x2600 ekran kartı,160 gb seagate harddsik.

Fatih_ARMAĞAN
06-02-2010, 17:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

XP cd niz nasıl bir cd dir ?
Forumlarda verilen extreme xp seven xp bilmem ne gibi cd lerden ise derhal o cd den kurmaktan vazgeçin. bu bir. ikicisi ise anakartın güncel bios sürümünü indirip bios update ini yapmanızı öneririm şuan tam hatırlamıyorum ama p5ld2 se serisinde fabrikasyon bu soruna neden olacak bi sıkıntı vardı. bu yüzden bios update i mutlaka yapmalısınız. ve başta dediğim gibi temiz bir cd ile temiz bir kurum yapmanızı öneririm. dirver kaldırıp yüklemek sürekli yapıldıkca yayardan ço kzarar verir..

cadde66
07-02-2010, 18:11   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

öncelikle teşekkür ederim yardımcı olduğun için...Xp cd'm sp2 yamalı uzun zamandır kullandıgım ve daha önceki formatlarda hiç problem çıkarmayan cd. Anakartıin biosunu hiç güncellemedim 2007 Ocak'ta toplmıştım makineyi aynen devam..daha öncede problem yaşamıştım bilgisayarcım ram lar yanmıs deyıp degıstırmıstı, bu yazında bı de kendım degıstırdım ram bozulması nedenı ıle bu zamana kadar calıstı yenı boyle bır sey oldu.Ben gene sorunun ram dan olabılecegını dusunup degıstırmeyı dusunuyorum.ram le mi alakalı harddiskle mi(bi arkadasımda harddiskin işlem yaparken çıkardıgı sesın normalden fazla old soylemıstı)alakalı diye düşünürken şimdi kafam karıştı anakart update ini de yaptırmayınca :D

hogcada
07-02-2010, 22:26   |  #4  
Üye
64 mesaj

sesteki cızırtı bende de oluyordu ortamda manyetik etki yaratan bişi varsa uzaklaştır.Ev telefonu vardı masadan kaldırdım geçti.Diğer sorunlar büyük ihtimal donanımsaldır

cadde66
08-02-2010, 12:17   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

format attıktan sonra bılgısayarın yerını değiştirmedim ki yaklaşık 7-8 aydır aynı yerde duruyor..herhangi bir manyetik alan çevresinde yok

Son Düzenleme: cadde66 ~ 08 Şubat 2010 12:19
Fatih_ARMAĞAN
09-02-2010, 10:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

eğer bios update lerini zamanında yapmış olsaydınız belkidie büyük olasılıkla 2 kez ram değişimine gerek kalmayacaktı hala aynı ramleri kullanıyor olabilirdiniz.

siz yinede bios update ini bi yapın. şahsen çok rica ederek yamalı xp cd sinden kurtulun sadece bu seferlik bi sadec kurulum yapın. asus support sitesinden anakartın güncel sürücüleri bi indirin ve kurun. bakın bilgisayarınızdan o zaman hiç almamadığınız verimi alacağınızı garanti ediyorum. ve xp kurulumu biter bitmez sürücüleri yükledikten sonra tüm update leride mutlaka yapınız. tabi sesteki cızırdı illa yazılımsal yada donanımsal bir sorunda olması gerekmiyor. ses jack girişinde bir arıza oluşmuş olabilir. kablo da sorun olabilir vs. vs.. ama dediklerimi mutlaka yapmanızı öneririm.

cadde66
09-02-2010, 10:43   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

xp cd'm sadece sp2 yaması var baska herhangi yama yok gene de başka bir xp cd si mi kullanmalıyım.Uptade yapacagım bios u inş düzelir.

Fatih_ARMAĞAN
09-02-2010, 11:34   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

SP3 lü bir xp kullanın..