XP'de Şifreli Paylaşım

mandyyeah
01-02-2011, 12:03   |  #1  
mandyyeah avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
70 mesaj

Arkadaşlar, içerisinde önemli verilerin olduğu bir bilgisayarımız var.
Bu verileri paylaşıma vermemiz gerekiyor.
Ancak bu verilere ağ üzerinden belirli kişilerin erişmesi gerekiyor.

Yani bir nevi yetkilendirme yapmak istiyorum. Ama bir türlü işin içinden çıkamadık.

Verilerin olduğu bilgisayarda ve ulaşması gereken bilgisayarlarda XP Professional kurulu ve DOMAIN SİSTEMİ YOKTUR.

Domain sistemi kursak işimiz kolay, sadece erişmesini istediğimiz kullanıcı adlarını yetki listesine ekleyip sorunu kolay bir şekilde çözeriz ama biz bu işi domain sistemi kurmadan yapmak istiyoruz.

Sorunu şifreli paylaşımla çözelim dedik.
Basit paylaşımı kapatıp gelimiş paylaşımı devreye soktuk ama şifreli paylaşım yapmayı başaramadık.
Paylaşımın verildiği bilgisayara şifre koyduk onu sorması için ama yine olmadı.

Arada bir tesadüfen denk geliyordu bana. Ağda XP Professional yüklü Bilgisayarın adına çift tıklıyorduk ve yukarıdaki gibi bizden kullanıcı adı ve parola soruyordu, girdikten sonra bilgisayarın içerisindeki dosyalara ulaşabiliyorduk. Bu özelliği nasıl açabiliriz? Bilgisi olan var mı?

sah1n
01-02-2011, 12:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

O sistem Xp de gerçekleştirmem mümkün değil ama win7 de yapabilirsin.

mandyyeah
01-02-2011, 12:50   |  #3  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj

bu sistem XP'de var ve bazı bilgisayarda çalışıyor.... ama nasıl yapıldığını çözemedik... Registry veya Grup Policies'de bi ince ayarı vardır...

bosluk
01-02-2011, 12:50   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

XP Pro'da yapılır tabi. Yanlız gelişmiş yönetici haklarından klasörlerdeki "everyone" tıklarını kaldırıp, direkt olarak ağ üzerinden kullanıcı adı araması yaptıktan sonra, klasör haklarına o kullanıcıları dahil etmeniz gerekli (bu cümle çoğu kişiye pek bir anlam ifade etmiyor farkındayım ama ağ ve yetki ile uğraşmışlığınız var ise neden bahsettiğimi anlamışsınızdır). Yanlız, XP'deki ağ sistemi biraz nt imitasyonu olduğundan her kullanıcı için yerel bilgisayar hesabı açıp, şifreleme (zaten xp'de şifresiz ağ klasörü girişi sıklıkla hata verir) yapmaya da dikkat etmek çok daha pratik gibi.

mandyyeah
01-02-2011, 13:00   |  #5  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj

Bahsettiğiniz sistemi yapmam için domain sisteminin olması gerekiyor. Everyone'ı kaldırıyorum, ve kullanıcı ekleme ekranına geldiğimde yalnızca bilgisayar üzerindeki kullanıcıları görebiliyorum (Administrator, User, Guest, All Users  vs. vs vs.) yani ağdaki diğer bilgisayarları ve üzerindeki kullanıcıları göremiyorum, listeye de ekleyemiyorum.

Son çare İkinci yolu da denemeyi düşünüyorum ama aradığım o değil... Tek tek hepsine kullanıcı açmak biraz abes olur herhalde :D

bosluk
01-02-2011, 13:10   |  #6  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Evet, malesef XP'nin NT çakması kısmı da orası :P Ağ kullanıcısı arayıp ekleyebilmek için o kullanıcının dahili bilgisayara bağlanması gerekli. Gerçi abes farkındayım ama diğer türlü çözemiyorsanız ne olur, 3-4 hesap açarsınız. Hepsinin yetkilerini farklı farklı ayarlarsınız. Atıyorum tam yetki isteyenlere aynı hesabı, sadece okusun dediklerinize ayrıyı, değiştirebilsin ama fazla birşey yapamasın diyenlere de öbürünü verebilirsiniz. En azından işinizi halledersiniz ;) Kolay gelmesi dileklerimle...

mandyyeah
01-02-2011, 13:50   |  #7  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj

İşte aradığım şey bu....

Bu bilgisayarda XP Professional Kurulu ve Domain sistemi falan yok.

ama ağdan bu bilgisayara çift tıkladığımızda bu şekilde parola soruyor.... ben bu özelliği arıyorum....

sah1n
02-02-2011, 21:47   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Arkadaşım o sistemi domain kurmadan yapamazsın.Ben 1 sene aradım yine bulamadım.

mandyyeah
03-02-2011, 00:08   |  #9  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj

Yukarıda vermiş olduğum resimdeki bilgisayarda domain falan yok.... Ağımızda da domain yok... ve şekildeki gibi şifreli olarak çalışlıyor... aynı sistemi başka bilgisayara yapmak istiyorduk. Dün sorunu çözdük.

Ağ ayarlarını birbirine katmadan sistemli bir şekilde yaptığımızda dediğim şeyi domansiz yapabiliyoruz, ki dün yaptık ve sistem istediğimiz gibi çalışıyor.

--- Öncelikle bilgisayardaki tüm paylaşımları kapatıyoruz.
(basit paylaşım açık iken paylaşıma verilenler bizim yapmak istediğimiz işleme engel oluyor)

--- Sonra Ağ kurulum sihirbazını çalıştırıp "Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Kapat" diyoruz.
(Basit paylaşımda paylaşıma verilmiş olan yazıcılar klasörünü paylaşımdan kaldırmış oluyoruz.)

--- Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.
(Bilgisayarın güncel ayarlarda çalışması için gerekli)

--- Klasör seçeneklerinden Basit Dosya Paylaşımını kapatıyoruz.
(gelişmiş paylaşımı devreke sokuyoruz.)

--- Paylaşıma vermek istediğimiz klasör veya sürücüyü seçiyoruz ve istediğimiz yetkiye göre paylaşıma veriyoruz.
(Biz yalnızca o bilgisayar üzerinideki yetkili kullanıcı adı ve parolasına erişim yetkisi verdik. Yalnızca bu bilgisayarın parolasını bilen kişiler erişebiliyor artık.)

sah1n
04-02-2011, 12:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Hmmm demek ki ben yanlış biliyormuşum yada tam araştırmamışım.Bide ben deneyim