XP Format ardından hdd küçüldü

HPQ-User
23-03-2009, 08:32   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Snake sormuş:
Arkadaşlar çok acil yardıma ihtiyacım var. Şimdi sorun şöyle: Arkadaşın vista yüklü bir bilgisayarı vardı. Bu vistaya format attırıp xp kurdurmuş fakat xp vistadan daha hantal çalıştığı için tekrar format atırmak istedi. ben de dvd sürücüsüne xp cdsini takıp cd'den boot ettim. Daha sonra c sürücüsünü ''d'' seçeneğini seçerek sildim ve ardından fat sistemi ile formatladım. bu arada eski xp'de c sürücüsü de d sürücüsü de ntfs idi. neyse kurulum bittikten sonra 112 gb olması gereken disk alanının 9 gb olduğunu gördüm. Bu sorunu nasıl aşabilirim. Görünmeyen disk alanını nasıl ortaya çıkarabilirim. Bu arada sürücü harfleri de değişti. d olması gereken sürücü c'ye dönüştü c olması gereken sürücü de ı'ya dönüştü ve sürücü harflerini değiştiremiyorum. Gerçekten çok acil bir durum bu. Lütfen yardım edin.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Intel core2 işlemci 1.87 ghz x2
1 gb ram
nvidia 7100 gs ekran kartı
250gb hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.7) Gecko/2009021910 Firefox/3.0.7

Banned
23-03-2009, 09:00   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sanırım sistemde şu anda iki tane xp var. Açık olan her işletim sistemi kurulu olduğu diski C olaarak gösterir, Birinde D olarak gözüken onada kuruylu olan sistem açıldığında C olarak gösterilir, normalide budur değiştiremzsiniz. Kayıp alan için d,isk yönetiminden kontrol etmelisiniz, tamamını biçimlendirmemişsinizdir.