Xp Kullanıcı Hesabını Kilitlemek

Sagolera
15-08-2009, 13:13   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
806 mesaj

İyi günler
Arkdaşlar benim şimdi pc'ye abim şifre koydu.Fakat ben şifreyi biliyorum ve o olmadğı zaman pcyi açıyorum.Size sorum şu ben bu şifreyi değiştirmiycem fakat abimin de şifreyi değiştirmemesi için kullanıcı hesaplarını kapatma kilitleme gibi birşey arıyorum.Pc açılırken şifre sorulsun(nasılsa biliyorum)fakat ilerki zamanlarda abiminde bu şifreyi değiştirmemesi için ona engel koymam lazım.Boyle bir yontem varsa bilen arkadaştan yardım istiyorum.

Teşekkürler....

teknohat
15-08-2009, 13:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

İşletim sistemi mi açılırken şifre soruyor? eğer öyleyse bios ayarlarından şifreyi değiştirebilir ya da silebilirsin

Sagolera
15-08-2009, 13:26   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj
Alıntı: teknohat  
İşletim sistemi mi açılırken şifre soruyor? eğer öyleyse bios ayarlarından şifreyi değiştirebilir ya da
Hayır kullanıcı hesaplarından şifreyi abim koydu,o benim şifreyi bilmediğimi sanıyor fakat ben biliyorum.Ama ilerde bu şifreyi benden habersiz değiştirmemesi için kullanıcı hesaplarından şifre değiştirmeyi kapatmak istiyorum yada komple kullanıcı hesaplarını kapatmak istiyorum..

teknohat
15-08-2009, 13:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

bir tane kullanıcı hesabı var değil mi?

teknohat
15-08-2009, 13:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

eğer öyleyse bir tane daha oturum yap sonra o oturumu sınırlı hesap yap şifreli oturumunda şifresini değiştir

PcMaKeR
15-08-2009, 13:39   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Olmazki Admin hakkı varsa olmaz.

teknohat
15-08-2009, 13:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Niye olmasın ki şifreli oturuma girip şifreyi değiştircek abisine söylemiycek sonra yeni bir tane de sınırlı hesap yapıcak

PcMaKeR
15-08-2009, 14:04   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

2 Admin olmalı sistemde ki birbirlerinin hesaplarını kontrol edebilsinler. Tek adminde kısıtlama yapılamaz(ben admin kullanıcısını diyorum) Tek admin sistemdeki bütün kullanıcıları yönetebilir. Yöneticinin hesabı şifre değiştirilmeye karşı kitlenmiş olsada.

teknohat
15-08-2009, 14:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

E tamam işte o tek admine de şifre koyucak. Admin hesabındayken de yeni bir sınırlı hesap oluşturacak

PcMaKeR
15-08-2009, 14:22   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Anlamıyor musun adam abisinden gizli yapıyor. Admine şifre korsa abisi anlamayacak demi.

"Hayır kullanıcı hesaplarından şifreyi abim koydu,o benim şifreyibilmediğimi sanıyor fakat ben biliyorum.Ama ilerde bu şifreyi bendenhabersiz değiştirmemesi için kullanıcı hesaplarından şifre değiştirmeyikapatmak istiyorum yada komple kullanıcı hesaplarını kapatmakistiyorum.."

Admine dokanmaması gerekiyor... Anladın mı şimdi. Admini karıştırmadan kendi hesabının parola ilkesini bir daha değiştirtmemesi gerekiyor. Ama abisi admin olduğu için kralı gelse admin yine şifreyi değiştirir.

teknohat
15-08-2009, 14:29   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Asıl sen benim yazdıklarımı anlamamışsın ben başından beri tek kullanıcı olduğunu varsayarak yazıyorum ve bu varsayımla benim dediklerim doğru oluyor bu kadar büyük tepki vermenede gerek yok

PcMaKeR
15-08-2009, 14:38   |  #12  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

teknohat çocuksu konuşmada senin dediklerinde abisi anlar diyoruz halaaa inatlaşıyorsun hala. 6 senedir nt tabanlı windowslarla uğraşıyorum senin dediklerini yaparsa abisi anlıcak diyoruz. Bir dikleşmeyin ya ne inatcısınız siz ya. Anla bir ya hala bana üstün olduğunu kanıtlamaya çalışıyor bana ne kanıtlıyorsun. Gel benim windows umu benim anlamayacağım şekilde dediklerin gibi yap.

Tepki verme diyorsun inatlaşıyorsun. Oku bir yazdıklarımı oku bir adamın yazdıklarını hayretsiniz ya.

teknohat
15-08-2009, 14:58   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Birincisi, ben kimseye hiçbirzaman üstünlük kurmaya çalışmam, bu konuda da böyle bir şey yapmadım. Sen bayağı bir egoistsin en iyisini ben bilirim, ben yaparım düşüncesindesin. Ben başından beri sagolera arkadaşın açtığı konu ile ilgili birşeyler yazıyorum olayı kişiselleştirmemeye çalışıyorum, sen kalkmış kendinden bahsediyorsun. Kendine güvenmen güzel fakat asla karşındaki insanıda küçümsememelisin. Bir dahada benim hakkımda bu forma hiçibirşey yazma çünkü bu form benim veya başka birinin hakkında birşeyler yazılsın diye açılmadı!!!

PcMaKeR
15-08-2009, 15:13   |  #14  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Yazılanı okuyup yorumlayan beyindir. Nasıl anlıyorsan öyle anla...

teknohat
15-08-2009, 15:22   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Sanki benim anladığımdan başka birşey anlatmaya çalışıyorsun

Sagolera
15-08-2009, 16:27   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Arkadaşlar tartışmaya gerek yok kısaca şöyle söyleyim.Abim evde değil iken pcyi açıcam ve tek bir hesaptan şifremi gireceğim(çünkü biliyorum)Benim amacım şu tek bir hesap olacak ve karşıma şifre sorma ekranı gelicek.Ama bundan sonra şifrenin değiştirilmemesi için kullanıcı hesaplarını kapatma.Abim benim şifreyi bilmediğim için pcye girmediğimi sanacak fakat ben şifreyi biliyorum.EE şimdi şifreyi ben değiştirsem abim giremek istese giremicek ve değiştirdiğimi anlıcak.Ben sadece şu anda olan 'xxxxx'şifresinin abim tarafından benden habersiz 'yyyyyy'şifresine dönüştürülmesini engellemek istiyorum....

PcMaKeR
15-08-2009, 18:56   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Bak sagolera güzelce anlatayım.
Girdiğin kullanıcı admin yetkisine sahipse ve sistemde başka admin yoksa şifre değiştirmeyi bloklamayamazsın.

Benim burda anlatmak istediğim bu. Sistemdeki adminin şifre değiştirmesi engellenemez. Ama şöyle birşey var abin Şurayı kullanmayı bilmiyorsa orası başka ;)

Bilgisayarıma sağ tıklayıp Yönet butonuna tıklayacaksın. karşına bilgisayar yönetimi gelecek.

Aşağıdaki resimden devam edelim:

bak sırayla gidiyoruz. Yönetim penceresi geldiğinde Sol Ağaç menüsünden "Yerel Kullanıcılar ve Gruplar" ağacına tıklıyoruz ve altındaki Kullanıcılar koluna tıklıyoruz tekrar ve karşına sistemdeki kullanıcılar gelecek. Sen kendi kullanıcı adını buluyorsun ben sağ tıklayıp özelliklere giriyorsun.

Girdikten sonra karşına 2 ve 3 numararalı yazılarımın olduğu pencere geliyor.

2 Nolu "Kullanıcı Parolayı Değiştiremezi" Seçtiyorsun.

ve 3 nolu Tamam butonuna basıyorsun ve bütün pencereleri kapatıyorsun.

Abin burayı bilmiyorsa bir daha şifreyi değiştiremiyor. Bu kadar basit.

Sagolera
15-08-2009, 19:58   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Pcmaker arkadaşım çok teşekkür ederim.İşte bende böyle bir şey arıyordum dediklerini yaptım ve pcyi yenıden baslattım.Değiştirmek istediğimde windows parolayı değiştiremiyor veya kaldıramıyor diyor.Yardımcı olduğun için teşşekür ederim.Diğer arkadaşa da tabi.....Ama pcmaker arkadaşın dediği çıktı...=)=)=)=)=)

PcMaKeR
15-08-2009, 20:11   |  #19  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ne mutlu ama abin inş profesyonel değildir. Yoksa 10 - 11 tıklama ile onu devre dışı bırakır. yada tek bir komut satırı ile. bu anlattıklarım Windows NT tabanlı bütün sistemlerde işe yarıyor aklında bulunsun. İlerde windows vista yada windows 7 kullanırsan dahi işe yarıyor.

Mustafa Deniz
16-08-2009, 00:00   |  #20  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

Sagolera istersen çift dikiş atalım ne dersin ;)
-Başlat/çalıştır bölümüne gpedit.msc yaz enterle
-Grup ilksi açıldıktan sonra sırasıyla Kullanıcı yapılandırması-Yönetim şablonları-Denetim Masası bölümüne gel
-Sağ tarafdaki "Belirlenen denetim masası uygulamalarını gizle" seçeneğini çift tıkla

-Aşağıdaki resimden önce Etkin sonrada göster butonlarına bas

-Aşağıda penceredende EKLE butonuna basıyoruz

-Son kez aşağıdaki küçük pencere açılacaktır buraya nusrmgr.cpl yazıp

açık olan tüm pencerelerdeki Tamam butonlarına basıyoruz.
SONUÇ:
Denetim masasını açıyorum herşey normal ama kullanıcı hesaplarını tıkladığım zama oda ne bu resim çıkıyor Kahkaha

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 16 Ağustos 2009 00:05
PcMaKeR
16-08-2009, 00:29   |  #21  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Akıllıca Mustafa ;)
Grup ilkelerine bilerek girmedim. Bir yol daha kalıyor 3 dikiş. komut satırı.

başlat çalıştıra : net user Administrator /PASSWORDCHG:YES yazıp enterlarsan Admin kendi şifresini değiştirir.

YES i NO ile değiştirirsen Şifre değiştiremez. net user ın bir çok avantajı var. En basiti buydu herhalde. Abin bunu görmesin :P

Sagolera
16-08-2009, 00:42   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Tmam arkadaşlar çok teşekkür ederim 3 dikiş oldu valla..Şov yapıyonuz karşılıklı=)=)=)=)=)

Sagolera
16-08-2009, 00:43   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Terzi dükkanına döndü burası.=)=)=)=)

PcMaKeR
16-08-2009, 11:00   |  #24  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

üç dikiş olduda uzmanı bir dk da çözer işin kötü yannı :D

Mustafa Deniz
16-08-2009, 11:59   |  #25  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
üç dikiş olduda uzmanı 1 dk da çözer işin kötü yanı Kahkaha

Evet katılıyorumBeğendim
Ama belki sandığımız kadar uzman değildir, bunu varsayarak bu fikirleri verdik.