XP Kurarken ki Sorun? ! :(

Kaan614
31-07-2009, 14:36   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
61 mesaj

Windows Vista kulanırken bütün diski biçimlendirerek Pardus 09 kurdum...
Windows XP Professional kurmak istiyorum 1 haftadır. İnternetten çektiğim .iso yu pardustaki k3b programıyla x16 hızda kalıp olarak yazdırdım.
Bilgisayar açılıyor, "_" işaretinin yanıp sondugu yerden  sonra windows kur açılıyor.. Kur dosyaları yüklüyor yazısı geliyor altta yanındaki yuklenen seyler geliyor, gidiyor.... 1,2 dk böyle gittikten sonra yine o "_" işaretli siyah ekran geliyor bikaç saniye sonra meşhur sinir bozucu mavi ekran gelip kalıyor..  Not aldım bütün yazılanları:

"
Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı.

Bu durdur hatası ekranını ilk kez görüyorsanız yeniden başlatın. Teniden çıkarsa aşağıdaki adımları izleyin.

Bilgisayarınızda virüs kontrolü yapın. Yeni yüklenen Sabit diskleri veya sabit disk deneyleyicileri kaldırın. Sabit diskinizin  düzgün şekilde yapılandırılmış ve sonlandırılmış oldğunu denetleyin. CHDKDSK /F komutunu çalıştırarak sabit diskte sorun olup olmadığını denetleyin ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Teknik Bİlgiler:

*** STOP: 0X0000007B (0XF78D2524, OXC0000054, 0X00000000, 0X00000000)

"

Dediğim gibi pardus 09 kullanıyorum... Windows kurulum cdsinde sorun vardır diye bir de arkadaşımda olan windows xp pro sp3 cdsini kurmayı denedim yine aynı sorun... Yardımlarınızı bekliyorum... Mavi ekrandaki önerileri nasıl yapabilirim? Veya esas sorun nedir?

Kaan614
31-07-2009, 16:06   |  #2  
OP Üye
61 mesaj

BİR FORUMDA ŞU ÖNERİ YAPILIYOR:
"

Bende Hp530kullanıcısıyım senin yaptıgın gibi satalı xp cdlerini falan çok denedimama olmadı :S sonra bişey öğrendim yukardaki fotolarda gördüğün gibibios ayarlarından sata native mode u disable yapıosun ve normal bi xpcd si ile kurulum yapabiliosun ben bu yöntemle yaptım umarım senindeişini görür

"

Bu ayarın yapıldığı yere nasıl girebilirim?

Kaan614
31-07-2009, 16:10   |  #3  
OP Üye
61 mesaj

Yine başka bir yerde şöyle bir öneri var.. tabi ben ne yapacağımı tam olarak bilemiyorum yine o yüzden yazıyorum buraya önerileri, daha iyi açıklayabilirsiniz diye :

STOP: 0X0000007B
Bu hata iletisi WindowsXP'nin başlangıç işlemleri sırasında sistembölümünün yada önöyküleme biriminin yerini belirleyemediği anlamınagelir.Bu sorun diskleri yeni bölümledikten,yeni diskler ekledikten yadadisk denetleyicisini ve sürücülerini güncelleştirdikten sonra ortayaçıkabilir.Hata disk denetleyicisini güncelleştirdikten sonra ortayaçıkıyorsa yeni donanımın doğru yapılandırıldığını onaylayın.Sonrasisteminizi XP CDsi ile başlatın.Kurtarma konsoluna bağlanın vekullanılabilir Windows yüklemelerini ve Boot.ini dosyasını otomatikolarak onarmak için Bootcfg komutunu kullanın..

Elimdeki 1500sf Windows XP kitabından alıntıdır..

Kaan614
31-07-2009, 16:16   |  #4  
OP Üye
61 mesaj

Netteki bütün öneriler windows üzerinden yapılabilir şekilde... Sağlam problem.

Kaan614
31-07-2009, 18:50   |  #5  
OP Üye
61 mesaj

Disk bölümünü ntfs olarak biçimlendirmek istiyorum. Disk tek bölüm, pardus kurulurken diski tümüyle biçimlendir demezsem kurulum %9da takılıyor... Kurulum CD si kontrolünü tümüyle yaptım sorun çıkmadı. Bütün diski tek bölüm alınca pardus rahatça kuruluyor...

Şuan 300gb tek bölüm bunu ikiye bölebilir miyim pardusu yeniden kurmadan? (kurulurken de bölünmüyor dediğim gibi)..   Partition Manager ayıramıyor "device is busy" diyor..

Sabit diski ikiye nasıl bölebilirim bu şartlarda?