Xp kurarken "Ntldr eksik"uyarısı var çözüm lütfen

alim45
04-04-2008, 15:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaşlar son 2 ayda bilgisayarımın bütün parçalarını değiştirdim.(yeni hdd aldım,yeni anakart alıp ddr2'ye geçiş yaptım,yeni ekran kartı aldım...) sonunda artık yeniden pc'yi çalıştırabilirim dedim ama bir sorunla karşılaştım.
bilgisayarımda 2 hdd var, windowsun kurulu olduğu sürücüye anakartım değiştiği için format atmam gerektiğini öğrendim ancak C'deki verilerimi yedeklemek için o hdd'yi başka bi pc'ye takıp dosyaları kopyaladıktan sonra C'yi biçimlendir deyip hdd'yi tekrar kendi pc'me taktım. yani şu anda hiçbir işletim sistemi kurulu değil pc'de.

windows xp için 2 farklı cd buldum ancak pc'yi açıp cd'yi taktığımda kurulum başlamıyor. ekranda "ntldr eksik.

yeniden başlamak için ctrl+alt+del e basın" diyen bir uyarı çıkıyor. F1'e basıyorum orda yazan şeyleri uyguluyorum ama sonunda yine başa dönüyor. Ntldr eksik falan diyor. cd-writer bozuk olabilir diye arkadaşın cd-rom'unu aldım yine aynısını yaptı. Forumlarda araştırdım ancak açık bir bilgi bulamadım. ne yapmam gerektiğini basitlikle anlatabilecek birine ihtiyacım var...

yardım lütfen..

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 04 Nisan 2008 17:06
Banned
04-04-2008, 15:33   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Verdiğiniz bilgilere göre sorun biosunuzdan birinci sıraya cd okuyucunuzun ayarlı olmayışından dolayı xp cd sinin boot olmayıp direk hdd nin boot olmasından kaynaklanmaktadır.
   İki hdd olduğunu yazmızsınız öncelikle kurulumda mutlaka ikinci hdd yi çıkartın.Tüm kurulum işleminiz bittikten sonra takın.
    İkinci hdd yi söktükten sonra biosa girip boot sekmesine geçip sıralamada  birinci sıraya cd/dvd okuyucunuzu ikinci sıraya hdd nizi ayarlayıp F10 ile kaydedip çıkın.Xp cdnizi cd sürücünüze yerleştirip bilgisayarı çalıştırın. Xp cd de sorun yoksa  direk boot olacak kurulum için izninizi isteyecektir.

Murat.
04-04-2008, 15:57   |  #3  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

kurulumunu yaptığın eski hdd de bad sector oluşmuş. Kurulumda hdd nin yazılacağı yere denk gelmesinden dolayı kaynaklanıyor.XP ni yeni aldığın hdd ne kur. Ayrıca bunlara ilave olarak khramn arkadaşın yazdıklarını da uygulamayı unutma.

alim45
04-04-2008, 17:41   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

çok teşekkürler akşam deneyip yarın sonucu yazacağım...

frkn_ua
04-04-2008, 17:57   |  #5  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

bir ihitmalde ram lerden sorun oalbilir.aynı sorunu yaşadım ram ler değişince düzeldi...

ersans
04-04-2008, 19:03   |  #6  
Yıllanmış Üye
235 mesaj

bence senin hdd gitmiş

gladyator79
04-04-2008, 19:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

hdd nin gittigine katilmiyorum 1-2 ay önce benim pc acildiginda ntldr eksik acilamiyor hatasi aliyordum hdd de kaybedecek biseyim yokdu komple sildim hdd yi bastan kurulum yaptim (tabi burdan bazi arkadaslarin yol göstermesiyle oldu bu)
hdd de kalici bir hata oldunu sanmiyorum ama..

alim45
05-04-2008, 00:44   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj

ikinci hdd yi çıkardım, biosta sürücü önceliğini cd-rom yaptım, xp cd'lerini denedim ama yine olmadı aynı hatayı verdi.
acaba boot yapamadığından mı diye boot.ini dosyasının kodunu bulup kendim yarattım, eski hdd yi başka bi pc ye takıp xp'yi kuracağım sürücüye kopyaladım boot.ini dosyasını sonra tekrar denedim yine olmadı.
Acaba cd ler mi bozuk diyorum ama 2 farklı cd var biri xp sp1, diğeri xp sp2 ultimate vista. ikisi de çalışmıyor.
bios la ilgili yapabileceğim başka birşey var mı bilmiyorum ama xp kurulum ekranını görmek bir türlü nasip olmadı :)

Bu arada ram belleğimi yeni aldım henüz. ddr2 800 mhz. pc açıldığında ekranda özellikleri yazıyor ama bir bozukluğu olabiliyorsa bunlar yazarken dediğiniz mümkün olabilir.

Hdd ninse sorunu olduğunu sanmıyorum. Çünkü arkadaşımın bilgisayarına taktığımda tüm sürücüleri görüyorum. Temizlediğim sürücüye de dosya kopyalayabiliyorum. Eski hdd 80gb sata. içinde 3 sürücü var. ben 25gb'lik ilk sürücüyü biçimlendirip temizledim oraya xp kurmak istiyorum. Yeni hdd ye kurmak istemiyorum, çünkü 250gb tek sürücü halinde ve onu da parçalamam gerekecek yine başka bi pc'de. yoksa ilerde format atarken yedeklemeye yetmez eski hdd... Çaresiz kalırsam onu da denerim...

Başka çözüm öneriniz var mı???

Banned
05-04-2008, 01:06   |  #9  
Banlandı
5,777 mesaj

Evet var.Siz cd leri başka pc de boot etmeyi deneyin sorunsuz boot oluyorsa cd/dvd okuyucunuzda yada bağlantılarında proplem olabilir.Bazan okumuyor keratalar.

alim45
06-04-2008, 00:36   |  #10  
OP Taze Üye
6 mesaj

Başka pc'de cd'leri denedim ikisi de boot oluyor. Arkadaşımdan aldığım cd-writer da çalışıyor normalde.. Sanırım sorun kablolarda..

Ama iki farlı data kablosuyla denedim sonuç vermedi.(biri eski kablo, diğeri anakartla birlikte gelen yeni kablo)

Pc çalıştığında cd-writer ın ışığı da yanıp sönüyor. Sizce ne yapmalıyım? Data kablosunu bulmak kolay da, güç kablolarını nasıl bulurum ki..

Son Düzenleme: alim45 ~ 06 Nisan 2008 00:37
Banned
06-04-2008, 00:44   |  #11  
Banlandı
5,777 mesaj

Birşey daha desem örrneğim kendi bilgisayarımda cd yazıcı boot için ayarlanmamış olsa dahi bios ekranındayken esc tuşuna basarak boot menüye geçerek istediğim hdd yi yada cd yazıcıyı boot edebiliyorum. Bu şeklide manuel olarak boot etmeyi deneseniz belki sonuç verir.

alim45
06-04-2008, 00:57   |  #12  
OP Taze Üye
6 mesaj

Onu da denerim.. :) Çeşme'de bir pc servisinin bir cd'yi kurup benden 30-40 lira isteyeceğini bilmesem götüreceğim ama öğrenciyim artık kuruş kalmadı :) Pc'den bozmayacak kadar anlıyorum kendim halledeyim diyorum ama yok olmuyor...
Çok sağolun herşey için gerçekten..

frkn_ua
06-04-2008, 01:09   |  #13  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

arakadaşım sen yinede bi arkadaşından bi ram bulup dene bi kere...

safemod
06-04-2008, 03:23   |  #14  
Taze Üye
8 mesaj

bilgisayarinizin cd den boot olmak uzere bios tan ayarli olduguna emin olun..xp cd nizi takin ve bilgisayari cd den baslatin kur yuklendikten sonra kurtarma konsolunu "R" tusuna basarak calistirin,konsol geldiginde fixboot komutunu girip enter layin. komut dondukten sonra bilgisayarinizi yeniden baslatin lutfen.

Mackerman
06-04-2008, 22:57   |  #15  
Yeni Üye
31 mesaj

1.Biostan boot seceneginiz cd/ayarliysa ve cdlerinde saglam olduguna eminsen yapman gereken bios update....bu sorun genelde boot yapamadigindan cd room okuyamadigindan ve yanlis boot seceneginden kaynaklanir tum bunlari deniyorsan ve cdlerin saglamsa yapman gereken anakart ureticinin sitesinden en guncel biosu indirip kurman...eminimki sorunun duzelecektir...Ramlarinde bir sorun yok bosuna ugrasma...hdd de sorun yok...gunde 10bilgisayara sistem kuran biri olarak sana tavsiyelerim bunlar.dene sonuc alacaksin..

sonfer
09-04-2008, 12:43   |  #16  
Taze Üye
3 mesaj

senin sorunun bence boot.ini dosyasında.
bir şekilde boot.ini dosyasını silmen gerekiyor. bunun için bir önceki işletim sistemlerinden birini kur ve daha sonra xp ile format at.

mayata
09-04-2008, 18:48   |  #17  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

2121

DavutGENC
13-04-2008, 12:36   |  #18  
Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşlar Her Anakart Her zaman kullandıgımız xp  cd sini desteklemek  yeni  xp  cekmem lazım. + tek IDE Kablosu Kullan yani cd room yada dvd room için tek aydi hdd için tek aydi kullanma ikini bir IDE den ver sonuç alırsın. Benim başıma cok gelen işler onlar

alim45
18-04-2008, 13:08   |  #19  
OP Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar hepinize düşünceleriniz için teşekkürler.. dayanamadım pc'yi bi servise bıraktım.. adamın dediğine göre anakarttaki ide girişinde bi sorun varmış bu yüzden cd-rom'u görmüyomuş. (anakartım epox 5p945) şimdi sata kablolu bi dvd-rw aldım ve serviste kuruldu windows. biraz tuzlu oldu ama buna da şükür diyorum artık.. tekrar teşekkürler hepinize..

suikast_81
24-01-2009, 20:17   |  #20  
Yıllanmış Üye
107 mesaj

buna benzer benıme bır sorunum var yanlız bıraz farklı wın 98 yukulu oılan sıstemın dıskını sokupsuankı kulllandıgım makınaya taktım ılk olarak onu gordugu ıcın bu uyarıyı verdı acaba jumperla atlatma yapıp sorunu hallede bılırmıyım
tabıı o dıskı xp ortamında bıcımlendırdım bunude eklıyeyım dedım

Banned
24-01-2009, 20:27   |  #21  
Banlandı
275 mesaj

EĞER CD BAŞKA BİR BİLGİSAYARDA BOOT EDEBİLİYORSA VE BIOS AYARLARINI CD DEN BAŞLATACAK ŞEKİLDE AYARLADIYSAN GERİYE TEK SEÇENEK KALIYOR SENİN CD ROM OKUYAMIYOR YA DA BAĞLANTISI YANLIŞ YAPILMIŞ DEMEKTİR SANA TAVSİYEM.CDROM LAR İÇİN "ÖZELLİKLE" 60 DAMARLI (İNCE DAMARLI) KABLO DEĞİL "KALIN DAMARLI" İDE KABLOSU KULLANMALISINIZ AKSİ TAKTİRDE CD ROMLAR BOZULUYOR. BİRŞEY DAHA : FORMAT ATARKEN SADECE BİR CD-ROM YA DA DVD HER NEYSE VE DE BİR HARD DİSK KULLANMAN HATTA SADECE TEK RAM TAKMANI ŞİDDETLE ÖNERİRİM NE KADAR BASİT DONANIMLA KURARSAN O KADAR İYİDİR.

_Alone_Wolf_
25-01-2009, 16:13   |  #22  
Taze Üye
4 mesaj

Dostum XP yi onarmayı biliyosan onar. boot için gerekli açılış dosyasının bozuk olmasından kaynaklanan bi sorun. onarmayı bilmiyosan bana mailden ulaş anlatırım. yahyasonmez@gmail.com

_Alone_Wolf_
25-01-2009, 16:14   |  #23  
Taze Üye
4 mesaj

XP yi onar dostum