xp pro da sata harddisk tanıtımı (fdd siz laptop)

sedatuysal52
26-09-2007, 11:16   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
112 mesaj

merhaba, Fujitsu sata hdd li laptopum var. xp home kurulu. ancak xp pro kuracağım. sistemi boot ederken sata diski tanıtmak için F6 tuşuna basıyorum ancak Disket sürücü olmadığı için F6 işlev görmüyor. zaten laptoplarda disket sürücü yok. disket sürücü olmadan Flash disk vs. harici bir depolama aygıtından sata sürücülerini yükleyebilirmiyim. Flash diske sata sürücülerini yükledim ancak F6 ile flash diski görmüyor. Sata hdd yüklemeyi nasıl yapabileceğim hususunda yardımcı olursanız sevinirim.... iyi günler...

stern
26-09-2007, 11:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

biostan sata ayarlarını ideye çekmen gerekiyor bu şekilde kurulum sağlayabilirsin

sedatuysal52
26-09-2007, 11:33   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

bios ayarlarında ide yi sata ya çevirme şansı vermiyor.
Fujitsu siemens Amilo PI1505 laptop kullanıyorum.

stern
26-09-2007, 11:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

izin vermiyor derken bundan başka herhangi bir şansın yok ki zaten biosun bu işlemi yapamamamn için izin vermemesi gibi bi durum söz konusu olmaması geliyor

sah1n
26-09-2007, 12:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Kardeş aynı olay benim başımada geldi.bios una gir orda raid veya sata var onu ide yapacaksın eğer yoksa o seçenek SATA yı kapat öyle yüklemeyi dene ben o şekilde kurdum..

son olarak hatırladığım kadarıyla bios da (on-chip sata)
diye bi seçenek var o Aotu konumundaysa sata yı ide yapamazsın . Ordaki Auto yu manuel yaptıkdan sonra değişiklik yaparsın ama sen kısa yoldan direk disable yapıp kurabilirsin

Son Düzenleme: sah1n ~ 26 Eylül 2007 12:51
bilalkilic403
26-09-2007, 18:27   |  #6  
Yeni Üye
22 mesaj

benimde başıma geldi bilgisayarcı oldugum için ben genelde hep öle yapiyom en son bi laptopa yaptım oda oldu. kolay gelsin

alpaslanpamuk
01-10-2007, 17:44   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

oncelikle merhaba arkadasım bende fujitsu siemens Pi 1505 war. bende de aynı sorn war arkadasım ben öyle sanıyorm.vista wardı şimdide XP home edıtıon ile formatlamak isteidiimde sabi disk bulunamadı diyor.akabinde bios da bende sata hardiskle alakalı bişii bulamadım arkadasların soledii gibi acaba bu sorunu nasıl cözduunle ilgili bana aciiil yazarmısın ? çok acil lutfen.
şimdiden sağol

sedatuysal52
24-10-2007, 15:42   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

çoğu laptopun biosunda sata-ide çevirme şansı var ama fujitsu-siemens 1505 te böyle bir alternatif yok. Ancak sata sürücülerini bir diskete kopyalayıp kurulum aşamasında F6 bölümünden disket sürücüyle yüklemek gerekiyor. disket sürücü olmadığı için buda bir sorun. harici bir disket sürücü de bende olmadığı için mecburen vista ultimate yüklemek zorunda kaldım böyle bu sorunu halletmiş oldum. ama Vistadan pek memnun değilim işin açıkcası

astaf
02-12-2007, 19:17   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

sevgili sedatuysal, ben de aynı problemi yaşadım ve az önce çözdüm. sizin marka notebook olmasa da belki faydalanabilirsiniz diye yazıyorum.

ASUS F3SC tipi notebook için ÇÖZÜM BURADA

1. Notebook'unuzun firmasının sayfasına gidin.

2. Support bölümünden en son bios güncellemesini yükleyin.

3. Bu dosyayı c:\ konumuna kopyalayın.

4. Bios'u güncelleyin. (Benim laptop'um asus ve bios'unda start flash update diye bir seçenek vardı, orayı açtıktan sonra c:, d: gibi (harddiskiniz kaça bölünmüşse artık) seçenekler geliyor. Yukarıda C:'ye kopyalamıştık zaten dosyayı. Buradan o dosyayı seçiyoruz ve işlem tamamlanıyor.

5. Daha sonra bios'a tekrar girip buradan gerekli değişiklikleri yapabileceğiniz bir bölüm çıkıyor. Hangi sekmede olduğunu hatırlamıyorum ama çıkıyor.

6. Burayı bulduktan sonra bu sayfanın üst tarafında yazıldığı gibi enabled konumuna getirerek setupta xp'nin tanımasını sağlayabiliyorsunuz.

muraç
08-12-2007, 19:56   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

n_lite programı yardımıyla içine sata hdd driveri de olan bir xp kurulum cd si oluşturman gerekiyor. Programın kullanım şeklini kolayca bulabilirsin.

ysf_
12-09-2008, 04:17   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

sorunu çözemezsen USB disket sürücüler var onları kullanmalısın

by_tenti
20-05-2009, 11:40   |  #12  
Taze Üye
8 mesaj

abi walla inan internette hiç istemediğin kadar forum sitesi var ama hiçbiri chip inki gıbı degıl olamazda zaten bu bi gerçek ve tartışılmaz 6 yıldır bilgisayarcıyım son 2 sene ıcınde wista cıktı ve kımse alısamadıgı ıcın laptopunu masaustunu elıne alan dukkana geldı masaustunde kolay floopy baglayıp hdd yı gosterebılıosun ama notebook ta öle bi sansın yok floopy baglamak ıcın bı yer yok cunku bı kac yerden yazı okudum arastırdım hdd yı ıdeye cevır yazıodu ama hıcbıyerde adam akıllı bı terım kullanılmamıs herkes kendı kafasınca bıseyler yazmıs neysekı burda sorunumu cozdum bunun ıcınde chıp forumuna yardımcı olan butun arkadaslara tesekkur edıyorum umarım benımde yardımım dokunucak bundan sonra saolunnn