xp pro system volume information silme

hkmtky
12-02-2008, 23:26   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

xp pro işletim sistemimde harddiskimi3 parçaya böldüm.Antivirüs programı işletim sisteminin kurulu olmadığı yerel sürücümde normalde gözükmeyen fakat klasor seceneklerinden gorunur kıldığım "system volume information/restore..." klasöründe zararlı yazılım algılıyor.Program (bitdefender 2008) bunları silemedi.Bu klasorun içeriğindeki zararlıları silmeye çalıştığımda "erişim engellendi" şeklinde pencere çıkıyor.Bilgisayarı güvenlik kipi ve administrator yetkisiyle açtığımda da aynıuyarı geliyor.Acaba bu zararlıla
rı formatsız nasıl silerim.Bir  yolu varmı?

Papatyasever
13-02-2008, 00:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

System volume information/system restore dizini erişim izni olmayan klasörlerdir. Tüm disklerdeki sistem geri yüklemeyeyi kapatıp bu dizinde erişim engellenen dosyaları serbest bırakıp deneyebilirsin... Ama yüksek ihtimalle buradan silinen dosya sistemine hasar verecektir...

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 13 Şubat 2008 01:09
Banned
13-02-2008, 00:45   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Microsoftun sitesinde dün sytem volüm dosyasıyla ilgili bir makale okumuştum. Makale sisteme zarar vermeden (sonradan kurulan programlar hariç) sytem valüm dosyasının silinip yenisinin yüklenmsi üzerineydi. Eğer bu işleme ihtiyaç duyar buralara kadar sorunu çözemezseniz son çare olarak linki tekrar bulup vereyim

hkmtky
13-02-2008, 12:32   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj

Yardımlarınız için teşekkürler.Geri yuklemeyi kaldırıp programlamı silmeyi denemeliyim.Çünkü normal şekilde yine erişemedim.Ayrıca diyelimki olmadı zararlıları silemedim yerel sürücümdeki datalarımı dvd ye yedeklersem system volume klasörü de otomatik olarak yedeklenir mi?şimdiden teşekkürler.

Papatyasever
13-02-2008, 13:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Eğer siilemezsen kurulum CD'si ile kurtarma konsolu açıp silebilirsin. Ama bunu yapabilmen için antivirüsün virüslü dosyanın yolunu ve adını tam olarak vermesi lazım. Kurtama konsolunda bu dizine erişerek del komutuyla bu dosyayı silebilirsin. Eğer uğraşmak yerine format atmak istersen sadece data yedeklersen sorun olmaz. Tabi zayıf bir ihtimal ama virüsün kendini taşınabilir depolama aygıtlarına otamatik kopyalaması gibi bir durum sözkonusu olabilir. Bunun için yedek aldığın dosyaları sisteme yüklemeden önce güncel bir güvenlik yazılımıyla tarat. (Yedeklemeyi kendin dosyaları seçerek yap. İmaj alma programlarıyla disklerin komple yedeğini alırsan virüs de yedek dosyasına kopyalanır.)

hkmtky
13-02-2008, 15:06   |  #6  
OP Taze Üye
8 mesaj

Konuma  gosterdiğiniz ilgi ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.cevaplar ne yapıp yapamayacagım hakkında  işime yaradı.Çok sağolun