xp sistemi hdd yi dinamik görüyor?

HPQ-User
14-10-2009, 09:47   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Suat sormuş:
merhaba
Sorun şudurki xp işletim sistemi kullandiğim iş yerindeki bilgisyarımda sistem çökmesi oldu biz daha önceleri backup alıp pc yi eski haline getiriyorduk sistem sorun çikatinca herzmanki gibi backup aldık.ama bizim sistemi kuran arkadaş sistem için bi ayrı hard disk arşiv içinde 2 tane harddiski tek sürücü olarak birleştirip dinmaik yapmiş.neyse format attıktan sonra pc Bu birleştirilmiş iki hard diski görmedi.Veri kurtarma programı kullanmayı denedik ama sanırım verileri kaydederken bi verinin bi kısmını bi hard diske diğer kısmını diğer hard diske yazdiğindan ( bu konuda tahmin yürüttük ) dosyaları programla bulabiliyoruz ama hepsi yarım doay şeklind ehatalı olarak alabiliyoruz..Bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet dediğimizde ve sistem aygıtlarını tıkladiğimizda sadece formatladığımız harddiskleri görüyor ve diğer iki hard siski dinamik olarka görüyor ama kullanılşamaz işareti gözüküyor.Bu veriler bizim için çok önemli 3 yıllık proje arşivimiz var ve Şuan kullanamiyoruz.Bu konuda ne ayapabiliriz

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel core işllemci 2 gb ram gigabyte anakart  3 adet hard disk 2 tane 500 lük 1 tane 80 lik

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; tr; rv:1.9.0.14) Gecko/2009082707 Firefox/3.0.14

Süleyman.
14-10-2009, 17:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Öncelikle ve en önemlisi o sabit disklere kesinlikle veri yazmayın, bu en önemlisi.

Sanıyorum sizin disklerinize RAID0 yapmış bahsettiğiniz kişi. RAID0'ında riski bu işte, sistemi hızlandırıyor ama çökme durumunda verilerinizi kaybediyorsunuz. Eğer RAID yapılmış olmasaydı veri kurtarma yazılımları işe yarardı ama RAID yapıldığı durumda veri kurtarmak mümkün mü bilemiyorum açıkçası. Tavsiyem "RAID0 veri kurtarma" gibi anahtar kelimelerle Google'da arama yapmanızdır. Belki forumda daha bilgili kişilerden yanıt da gelebilir tabi ki.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 14 Ekim 2009 17:44