xp uzmanlarına ortak klasör görevleri hk. bir soru

MY_KIL
21-04-2009, 02:59   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

arkadaşlar resimde kırmızı ile gösterdiğim özellikleri nasıl tamamen sistemden kaldırabilirim bilen var mı? bu seçenekler yüzünden klasöre girince örneğin "kamera yada tarayıcıdan resim al" seçeneği gecikme yapıyor (biraz bekliyor sonra çıkıyor) ileri geri klasörlerde gezerken sinir bozucu kısa süreli donmalar oluyor

Mustafa Deniz
21-04-2009, 09:11   |  #2  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

Tamamen kaldırmak için %systemdrive%\Resources\Themes\Luna\Shell\NormalColor\shellstyle.dll dosyasını silmen gerekecek(Genelde bu dosya sistem tarafından kullanıldığı için silinmez ama unlocker silebiliyor).Ve buna gerek yok, ayrıca sakın böyle bişey yapma teman zarar görüp explorer.exe hatası alabilirsin.
Ben sana daha kolay bir yöntem göstereyim:
-Bilgisayarımı sağ tıkla özelliklere gir,
-Açılan pencereden Gelişmiş sekmesini sonrada performans bölümündeki ayar butonunu tıkla,
Küçük bi pencere daha açılacak buradan "Klasörlerdeki ortak görevleri kullan" seçeneğinin başındaki kutucuğu temizleyip tamam butonuna basınız.

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 21 Nisan 2009 09:41
MY_KIL
22-04-2009, 16:07   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
351 mesaj

hocam bunları denedim yavaşlık yine var yalnız birşey farkettim dediğin yöntemle ortak klasör görevlerini tamamen kapatmak yerine, klasörleri normal klasör olarak ayarlayabilirsek, yani klasör türünü resim klasörü yada video klasörü olarak değilde, her türlü dosya türü için belge olarak ayarlarsam sorun düzeliyor. çünkü klasörler içine attığımız dosyalara göre otomatik olarak resim yada video klasörü oluyor ya işte sorun bundan sonra başlıyor bende

resimde görünen bu klasör türünü şablon olarak kullan yazan yerdeki ayarı tamamen kapatmanın yada "pcdeki bütün klasörleri" belgeler (her türlü dosya için) şeklinde ayarlamanın xp deki yolu nedir

Son Düzenleme: MY_KIL ~ 22 Nisan 2009 17:29
karatutku49
22-04-2009, 16:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
321 mesaj

DEMU harika bi yanıt.
Tebrikler

Burgut
22-04-2009, 16:52   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
237 mesaj

Arkadaşım, senin derdin belirttiğin işaretli seçeneklerle değil bana kalırsa. Hastalıklarda da çok anlamsız belirtiler veya yan etkiler meydana gelebileceği gibi, sen bilgisayarda tek bir noktaya konsantre olduğundan sorun oluşturabilecek diğer unsurları göremiyorsun. O takılmaların pekçok nedeni olabilir. Mesela antivirüs programının taramalarından veya arızalı bir dll dosyasından.. Biraz araştırman gerekecek.

MY_KIL
22-04-2009, 17:27   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
351 mesaj

başka antivirusler de denedim formatta attım ama olmuyor yani herşeyi denedim uzun süredir böyle.. chipsetler güncel bios güncel işletim sistemi xpsp3 full güncel. sadece vista yüklersem sorun yok ama ben vista kullanmak istemiyorum işim gereği bazı kullandığım programlar var vista uyumlu versiyonları yok

bilgisayarda spy virus trojan felan kesinlikle yok sakın demesin kimse bana bilgisayarını virus taraması yap diye=) her soruna virus ve spy taraması yap diyenler forumda çok var

ben sadece yukarda dediğim özellikleri kapatmanın yolunu öğrenmek istiyorum.
aslında sorun webcamden kaynaklanıyor webcami aygıt yöneticisinden devre dışı yapınca sorun yok ama driver yüklediğimde böyle oluyor. webcamın her türlü driverini denedim olmuyor laptop kullanıyorum marka LG. eski biraz. garantisi de yok

Mustafa Deniz
22-04-2009, 20:55   |  #7  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj
karatutku49
DEMU harika bi yanıt.
Teşekkürler arkadaşım.
MY_KIL arkadaş işe yararmı bilmem ama bide bu resimdekini dene:

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 22 Nisan 2009 20:56
MY_KIL
22-04-2009, 21:15   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
351 mesaj

dostum sağ ol ilgilendiğin için ama ben onu zaten her zaman seçerim
yoksa thumbs diye bir dosya atıyor gıcık alırım ben thumbnailden =)

Mustafa@PC
23-04-2009, 12:59   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

O özelliklerini kaldırmanız performansı etkilemez...

MY_KIL
23-04-2009, 20:17   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
351 mesaj
MY_KIL

resimde görünen bu klasör türünü şablon olarak kullan yazan yerdeki ayarı tamamen kapatmanın yada "pcdeki bütün klasörleri" belgeler (her türlü dosya için) şeklinde ayarlamanın xp deki yolu

burda bahsettiğim özelliği kapatırsam etkiler Mustafa@PC arkadaşım denedim gördüm sadece normal belgelerin içine girip çıkarken sorun yok ama resim klasörü müzik ve fotoğraf klasörü diye klasör türü değişince sadece bu klasörlerde yavaşlık oluyor