xp ve vista ikisi bir kurulamıyormu

talihsizpc
24-08-2008, 19:03   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
198 mesaj

sistemimde 64 bit vista kuruluydu. ancak crysis oyununu kuramadığım için bölümlenmiş disklerin birinede xp kurdum. oyunu oynamak için xp yi kullanıcak vista ile diğer oyunlar ve internet için kullanıcaktım. daha xp üzerinden vistayı kurmuştum bilgisayara açılışta soruyordu hangi işletim sistemini açamak istersiniz diye. ama şimdi direk vistada kurulu olmasına rağmen direk xp yi açıyor.

bu iki işletim sistemini bir arada kullanamazmıyım.
saygılarımla
talihsizpc

Batıkan Doğan
24-08-2008, 19:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Sorununla ilgili forumda anlatılmış birçok konu var.

talihsizpc
24-08-2008, 19:24   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
198 mesaj

eywallah
kusura bakmayın daha önceki konulara bakmadım heyecan yaptım galiba

Banned
24-08-2008, 19:25   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Vista varsayılan işletim sistemi boot dosyası bölümüne ek mbr dosyası yükleyerek boot olur. Xp de olduğu gibi boot.ini dosyasına kayıt yapmaz. Her ikisini beraber kullanabilmek için mbr dosyasını xp nin olduğu diske yükleyip boot.ini ni vistaya göre editleme gerekir. Bunun en pratik yolu vista dvd ile sistemi açıp bilgisayarınızı onarın seçeneğinden, başlangıç onarmayı seçerek  vista boot mbr nin yeniden sağladıktan sonra (tavsiyem easybcd) boot organizer bir programla xpyi boot listesine eklemektir. Bu işlemi easy bcd ile yapmak için vistayı yukarıdaki şekilde boot ettikten sonra vistayı açıp programı yükleyip add remove enteries seçeneğinden xp nin olduğu diski seçip, işletim sistemi olarak xp yi seçip save ye tıklamak yeterlidir.

Ahmet_79
24-08-2008, 19:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

bildiğim kadarıyla eğer biri 32 diğeri 64 bit ise çalışmıyor ikisinde 32 yada 64 bit olması gerek yanlışım var ise arkadaşlar düzeltiniz

secfur
24-08-2008, 19:53   |  #6  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

arkadaş sana en kolay yoldan anlatacağım.ilk önce harddiskini en az 3'e böleceksin.(c-d-e). işe ilk önce xp yi kurmakla başlayacaksın.kurulup bittikten sonra sıra geldi vistaya sonra vistayıda diğer yerel diskin birine kuracaksın.önemli olan sıralama ilk önce xp sonra vista kurulumunu yaparsan açılış ekranında sana soracak "daha önceki windows sistemi" altında "windows vista" 30 sn hiçbir tercih yapmazsan vista açılır.ok tuşları ile tercih yapabilirsin.şunu söylemem gerekir çok iyi bilmiyorsan kullanman zor olabilir.örneğin  xp deyken vistanın kurulduğu yereldiske girip birşeyler silersen vistanın çalışmasını bozabilirsin.bende senin gibi ne xpden nede vistadan vazgeçemiyorum.canım nerde isterse ordan devam ediyorum.tekrar yazıyorum önce xp sonra vista.tekrarlamamın sebebi boşuna zaman kaybın olmasın diye hadi kolay gelsin.