Xp ve vista kurmak

HPQ-User
08-07-2008, 20:15   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

14081408 sormuş:
Arkadaşlar pc de şuan xp kullanıyorum. Vista yüklemeye de karar verdim. Daha önceden oluşturduğum 20 gb lik ntfs boş hdd bölümüm var. Vista dvd si ile boot edip açıyorum nereye yükleyeceğimi seçeceğim alan gelince c: zaten birincil görünüyor. Diğerleri de mantıksal görünüyor. Burada bir anormallik yok sanırım. Ben 20 gb lik boş hdd bölümümü seçip yükle diyorum karşıma aynen şu uyarı çıkıyor: Sabit sürücünüze erişmek üzere gereken aygıt sürücüsünü yüklemek için sürücü dosyalarını içeren yükleme medyasını yerleştirin ve tamam ı tıklayın.  Bu sorunu nasıl halledebilirim?
Birde vistayı kurunca açılış ekranında hangi işletim sistemime gireceğim sorulur değil mi? Vista yüklüyken xp kurunca açılışta seçenek sorulmuyormuş ama xp kuruluyken vista kurunca sorun olmuyormuş böyle okumuştum bu da doğru sanırım. Saygılar...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
amd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

eolos
08-07-2008, 21:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj

bence siz 20 gb lık alana vista kursanız dahi o vista sizi sinir etmekten başka bi işe yaramaz bildiğiniz gibi vista cok hafıza ve performans isteyen bir işletim sistemi

Mehmet-
08-07-2008, 22:13   |  #3  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj
eolos
bence siz 20 gb lık alana vista kursanız dahi o vista sizi sinir etmekten başka bi işe yaramaz bildiğiniz gibi vista cok hafıza ve performans isteyen bir işletim
Hakkınız var amd 3600 2.0 Ghz, 2 gb ram ile home basic kuracağım halde kasılma olacaktır. Ama takdir edersiniz ki vistaya merhaba demenin zamanı geldi. Vistaya sinir olduğum an xp kullanmaya devam ederim Kahkaha Saygılar...

Batıkan Doğan
08-07-2008, 22:15   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Diğer sorun için de, XP'nin üzerine Vista kurarsan sorunsuz Vista'nın önyükleme yönetisi sana Vista'yı mı yoksa XP'yi mi açmak istediğini soracaktır. Ama Vista'nın üzerine XP kurarsan önyükleme yöneticisini ayarlamak biraz zahmetli. Gülümseme

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 08 Temmuz 2008 22:16
Mehmet-
08-07-2008, 22:17   |  #5  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
BatıkanDoğan
Diğer sorun için de, XP'nin üzerine Vista kurarsan sorunsuz Vista'nın önyükleme yönetisi sana Vista'yı mı yoksa XP'yi mi açmak istediğini soracaktır. Ama Vista'nın üzerine XP kurarsan önyükleme yöneticisini ayarlamak biraz zahmetli.
Evet bunun böyle olduğunu okumuştum daha da emin oldum. Beğendim

Der Rote BaroN
08-07-2008, 22:36   |  #6  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Virtual Machine denemeye ne dersiniz? Bende şu an XP, Vista ve Pardus 2008 kurulu. (:

Mehmet-
08-07-2008, 22:48   |  #7  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
kickshaw
Virtual Machine denemeye ne dersiniz? Bende şu an XP, Vista ve Pardus 2008 kurulu. (:
Zaten o şekilde kurmak benim daha da işime gelirdi ama virtualbox ile deneme yaptım network sorununu bir türlü halledemedim. İnternete bir türlü vista üzerinden bağlanamadım. Eğer virtual machine de gayet pıratik ise, öneriyorsanız, bu yazılımla vista kullanırken herhangi bir sorun yaşamıyorsanız bunu kullanmamam için hiçbir sorun yokkkkk     Geek

Der Rote BaroN
08-07-2008, 22:54   |  #8  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Benim şu an kullanmakta olduğum anakart, 2004'ten kalma ve resmi sitesinden baktığımda Vista'yı desteklemediğini gördüm. Bu nedenle Vista sorunsuz çalışıyor ama Ethernet sürücülerini görmediği için Vista içinden internete bağlanamıyorum. Virtual Machine denemeden önce eğer Vista üzerinden internete bağlanacaksanız, öncelikle anakartın üreticisinin sitesine gidip Vista Ethernet sürücülerini indirin. Ben ana makinadan Ethernet Kablosuyla bağlanıyorum, yok sen modeme usb ile giriyorsan bunları dikkate alma ama yine de anakartının Vista'yı desteklediğinden emin ol.

Batıkan Doğan
08-07-2008, 22:56   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj

Ethernet kartları falan sanal Vista altında çalışmıyor mu? Ben bunlar için sürücüye falan ihtiyaç duymaz sanıyordum. Çünkü zaten VirtualBox gerçek işletim sisteminden ağ köprüsü kurmuyor mu?

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 08 Temmuz 2008 22:57
Mehmet-
08-07-2008, 23:02   |  #10  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
kickshaw
Benim şu an kullanmakta olduğum anakart, 2004'ten kalma ve resmi sitesinden baktığımda Vista'yı desteklemediğini gördüm. Bu nedenle Vista sorunsuz çalışıyor ama Ethernet sürücülerini görmediği için Vista içinden internete bağlanamıyorum. Virtual Machine denemeden önce eğer Vista üzerinden internete bağlanacaksanız, öncelikle anakartın üreticisinin sitesine gidip Vista Ethernet sürücülerini indirin. Ben ana makinadan Ethernet Kablosuyla bağlanıyorum, yok sen modeme usb ile giriyorsan bunları dikkate alma ama yine de anakartının Vista'yı desteklediğinden emin ol.
  Benim makina vistayı destekliyor. Zaten vista yüklü geldi elime. Garip gelecek ama benim makina asıl xp yi desteklemiyor. Nasıl mı? Kullandığım makina laptop. İnternette bakmadığım yer kalmadı ama ses kartı için xp driveri mevcut değil. Herkes de bu durumdan şikayetçi. Sağolsun arkadaşlar vista sürücüsünden çarpıp çurpup yamalı mamalı bişeler yapmışlar laptopdan xp de ses çıkıyor. Ama sağ alt simgede ses kartımın simgesi yok. Ses kısıp açma sadece dalga bölümüyle mümkün. Kulaklık takınca hoparlörden gelen ses kesilmiyor. Mikrofon keza çalışmıyor. Bu bende değil bu serideki her laptop için geçerli tabi xp kullanılmaya çalışıldığı an.

Der Rote BaroN
08-07-2008, 23:02   |  #11  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

İnan ki ben de öyle sanıyordum ama geçen cumartesi, bilgisayar katili olmak üzereydim. Denemediğim hiç bir şey kalmadı. Aklıma gelmesi gereken ilk şeyi gün sonunda hatırladım: Anakartım, Vista'yı desteklemiyor. :)

Mehmet-
08-07-2008, 23:04   |  #12  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
BatıkanDoğan
Ethernet kartları falan sanal Vista altında çalışmıyor mu? Ben bunlar için sürücüye falan ihtiyaç duymaz sanıyordum. Çünkü zaten VirtualBox gerçek işletim sisteminden ağ köprüsü kurmuyor mu?
Ben virtualbox ile bu laptoba  ubuntu kurdum kesinlikle driver sorunu yaşamadım. Ama vista kurdum nete birtürlü girmiyor. Driver tanıtımı yapmaya çalışyom o da yemiyo. Nasıl iş bu anlamadım doğrusu...

Batıkan Doğan
08-07-2008, 23:07   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj

Evet bende Pardus kurmuştum hiçbir sürücü sorunu yaşamadım. Bu akşam bende sanal Vista kurup deneyeyim. Bu arada senin VirtualBox'ın son sürümü mü?

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 08 Temmuz 2008 23:08
Der Rote BaroN
08-07-2008, 23:11   |  #14  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Belki de kurma sıramızdan kaynaklanan bir farklılık vardır. Ben XP kurulu bir bilgisayara Virtual Machine ile Vista kurmuştum. Bu arada şimdi aklıma gelen bir ayrıntı: Vista'ya ilaç içirmeden önce ;) internete bağlanabildiğimi hatırladım. Hatırlamam için 1 hafta geçti. :))))

Bu arada şu linki bir incele: Program adını göremedim, üye ol falan diyor. Bir siteye daha üye olursam çıldırırım. ;)

Son Düzenleme: Der Rote BaroN ~ 08 Temmuz 2008 23:12
Mehmet-
08-07-2008, 23:20   |  #15  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
kickshaw
Belki de kurma sıramızdan kaynaklanan bir farklılık vardır. Ben XP kurulu bir bilgisayara Virtual Machine ile Vista kurmuştum. Bu arada şimdi aklıma gelen bir ayrıntı: Vista'ya ilaç içirmeden önce ;) internete bağlanabildiğimi hatırladım. Hatırlamam için 1 hafta geçti. :))))

Bu arada şu linki bir incele: Program adını göremedim, üye ol falan diyor. Bir siteye daha üye olursam çıldırırım. ;)

İşte benim xp ses driveri konusunda en fazla takıldığım site bu oldu. Malesef bu sitede de xp olarak anca bu kadar oluyor. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Mehmet-
08-07-2008, 23:22   |  #16  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
14081408
İşte benim xp ses driveri konusunda en fazla takıldığım site bu oldu. Malesef bu sitede de xp olarak anca bu kadar oluyor. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Ben ismi görünce ses kartıyla ilgili olduğunu hemen düşündüm çok takıldığımdan bağınlılık yapmış...Kahkaha  ama verdiğiniz vista xp ile ilgili onu bi ara inceliyim   Gülüş

VatanTRmekan24
09-07-2008, 08:03   |  #17  
Yıllanmış Üye
100 mesaj

Benim Problemde biraz Farkli Vistayi Biosta boot edilmiyor ama Windows üzerinde kuruluyor ama Wista Format atmiyor HDD bölmüyor sadece Gördügü HDD ye yükle diyor okadar baska bisey yok ama kurdukmuda iyi oluyor

Mehmet-
09-07-2008, 08:39   |  #18  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Evet vista kurmada garip problemler var. Ben asıl sorumun cevabına burada hala ulaşamadım ama sabırla bekleyecem tabi ki bilen arkadaşlar çıkacaktır.

Banned
09-07-2008, 19:13   |  #19  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
HPQ-User
14081408 sormuş:
Arkadaşlar pc de şuan xp kullanıyorum. Vista yüklemeye de karar verdim. Daha önceden oluşturduğum 20 gb lik ntfs boş hdd bölümüm var. Vista dvd si ile boot edip açıyorum nereye yükleyeceğimi seçeceğim alan gelince c: zaten birincil görünüyor. Diğerleri de mantıksal görünüyor. Burada bir anormallik yok sanırım. Ben 20 gb lik boş hdd bölümümü seçip yükle diyorum karşıma aynen şu uyarı çıkıyor: Sabit sürücünüze erişmek üzere gereken aygıt sürücüsünü yüklemek için sürücü dosyalarını içeren yükleme medyasını yerleştirin ve tamam ı tıklayın.  Bu sorunu nasıl halledebilirim?
Birde vistayı kurunca açılış ekranında hangi işletim sistemime gireceğim sorulur değil mi? Vista yüklüyken xp kurunca açılışta seçenek sorulmuyormuş ama xp kuruluyken vista kurunca sorun olmuyormuş böyle okumuştum bu da doğru sanırım. Saygılar...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
amd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Yükleme yapacağınız bölümü xp deyken silin ancak yeni baölüm oluşturmayın.
  Vistada kuruluma geçtiğinizde disk seçim ekranında alt kısımdan seçeneklere girerek biçimlendirilmemiş gözüken bu  alanı vista ile biçimlendirip kuruluma geçin.
    Aynı şekilde yine sürücü isterse Sata sürücüsünü istiyordur her ihtimalae karşı kuruluma geçmeden önce sürücünüzü indirip flaş diske atın.Disk seçme ekranında sürücü yükleme seçeneklerini göreceksinizdir gözat seçeneğinden ulaşıp yükleyebilirsiniz.
    Yükleme bitince işletim sistemi seçim ekranı geldiğini göreceksinizidr endişe etmeyin.

Diğer arkadaşların aksine benim düşüncem vista xp den çok daha üstün kullanılması gereken sistem. Sizde kuracağınız home bazic sistemein xp den çok daha performanslı ve stabil çalıştığını gözlemleyeceksinizdir. Vista varken xp saymanın anlamı kalmadı.

ersinbakar
09-07-2008, 20:32   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

wistayı ne yapacaksın anlamıyorum :) microsoft bile 2014 e kadar xp destekleyecek çünkü mecbur herkes onu kullanmak istiyor ben bile xp de sorun var onu çözmek istiyorum bende bilirim wistaya geçsem sorun kalkacak hatta ama genede xp sende bence sev her olasılığı güzel yinede karar seni kolay gelsin:)

Mehmet-
09-07-2008, 20:49   |  #21  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Arkadaşlar tamam ben vistayı kurdum şuan vista kullanıyorum. Herkese teşekkür ederim. AlkışAlkış

ersinbakar
09-07-2008, 20:53   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

heralde gına geldi :)