“Yalın ADSL’de” hayal kırıklığı

hakan1987
11-01-2010, 18:54   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
360 mesaj

Sabit hattın kullanılması zorunluluğunun kaldırılarak yalınADSL’e geçilmesinde bir adım daha atıldı. Bilgi Teknolojileri veİletişim Kurumu’nun kamuoyu görüşüne açtığı Yalın ADSL’de, Türk Telekomerişimi kullanacak olan servis sağlayıcıdan her bir port için kota farketmeksizin 21,8 TL bağlantı ücreti ve 19,3 TL Yalın ADSL erişim ücretialacak. Kullanmadığı halde telefon faturası ödemek zorunda kalantüketicilerin, bu kez de servis sağlayıcılarının ADSL fiyatlarınıyüksek tutması ile karşı karşıya kalması bekleniyor.

BTK, “Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifine Eklenmek üzere TürkTelekom tarafından teklif edilen taslak Yalın ADSL Usul, Esas veÜcretleri” kamuoyu görüşüne açtı. Mevcut durumda PSTN aboneliğiolmayanlar için Yalın ADSL Erişimi süreci, müşteri hizmet alacağıservis sağlayıcıya başvurmasıyla başlayacak. Yalın ADSL Erişimibaşvurusu kapsamındaki tüm hukuki sorumluluk Servis Sağlayıcıya aitolacak. Servis Sağlayıcı, xDSL Sistemi üzerinde Yalın ADSL Erişim veADSL Abonelik girişlerini yapacak. Yalın ADSL Erişim tesisinde HizmetSeviye Taahhüdü’nde geçen süreler uygulanacak. Yalın ADSL Erişimiüzerinden abonelik tesis sürecine ait tamamlandı bilgisi ServisSağlayıcıya xDSL Sistemi aracılığıyla iletilecek. Yalın ADSL Erişimitesis süreci tamamlandıktan sonra toptan seviyede Yalın ADSL faturalamasüreci başlayacak.

YALIN ADSL DÖNÜŞÜM SÜRECİ

Mevcutdurumda PSTN Aboneliği veya PSTN ve ADSL Aboneliği olanların PSTN-YalınADSL Erişimi dönüşüm süreci ise şöyle olacak. Abonenin PSTN veya ADSLAbonelikleri için üzerinde açık iş emri bulunması durumunda aynı devreüzerinde Yalın ADSL Erişimi söz konusu iş emirleri tamamlandıktan sonratalep edilebilecek. Abone hizmet aldığı veya alacağı servis sağlayıcıyabaşvuracak. Yalın ADSL erişimi başvurusu kapsamındaki tüm hukukisorumluluk servis sağlayıcıya ait olacak. Servis Sağlayıcı, xDSLSistemi üzerinde Yalın ADSL Erişim ve Pasif Abonelik girişleriniyapacak. Pasif Abonelik xDSL Sistemi üzerinde, Abone Türk Telekom’a 5gün içerisinde başvurursa 16 gün, 5 gün içinde başvurmazsa 5 gün içintutulacak. Abone, PSTN iptali için 5 gün içerisinde Türk Telekom’ayazılı olarak başvuracak. Yalın ADSL erişim dönüşümünde ve Yalın ADSLdönüşümünde Hizmet

Seviye Taahhüdü’nde geçen süreleruygulanacak. Yalın ADSL erişimi üzerinden abonelik tesis sürecine aittamamlandı bilgisi servis sağlayıcıya xDSL Sistemi aracılığıylailetilecek.

YALIN ADSL GEÇİŞTE KESİNTİ SÜRESİ EN FAZLA 3 SAAT OLACAK

YalınADSL dönüşümü sırasında yaşanacak ADSL kesinti süresi en fazla 3 saatolacak. xDSL Sisteminin tesis süreci tamamlandı bilgisini gönderdiğiandan itibaren ADSL Aylık Kullanım Ücreti ve Yalın ADSL Erişim Ücretiile bir seferlik ücretler olan Devre Hazırlama Ücret ve ADSL BağlantıÜcreti toptan seviyede Servis Sağlayıcıya faturalandırılacak. PSTNabonesi olmayanlar için Yalın ADSL Erişimi Devre Hazırlama Ücreti 30,83TL ve ADSL Bağlantı Ücreti 21,80 TL, PSTN ve ADSL abonesi olanlar içinYalın ADSL Erişim Dönüşümü Ücreti 16,43 TL ve Yalın ADSL DönüşümüÜcreti 6,02 TL, sadece PSTN abonesi olanlar için Yalın ADSL ErişimDönüşümü Ücreti 16,43TL ve ADSL Bağlantı Ücreti 21,80 TL olacak.

Yalın ADSL Ücret Tablosu

Boracalin
11-01-2010, 23:58   |  #2  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Yorum yapmıyorum...
Sadece öyle memnun kalmadı iseniz birde böyle yolalım mantığı....

Constantine81
12-01-2010, 00:20   |  #3  
Constantine81 avatarı
Yıllanmış Üye
212 mesaj

ewet sağdanda çakarım beğenmedin soldan çakaım olmadı mı? bide tersten çakayım

Son Düzenleme: Constantine81 ~ 12 Ocak 2010 00:21
eolos
12-01-2010, 00:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

:) komik

uGuR.uK
12-01-2010, 01:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

haberin içeriği zaten denklem soruları gibi:) bide o tablo gerçek mi ? 16Mb'in varlığı, toplam fiyatın 71 lira olması, 8mb'in o seviyeye düşmesi 512'nin geri gelmesi ve aradaki fiyat farklarının 3-5 liraya düşmesi..?? yada sırf millet anlamasın diye haberdede rakamlardada kafa karıştırıyorlar geçircekler yine..

bymarks
12-01-2010, 10:59   |  #6  
bymarks avatarı
Yıllanmış Üye
655 mesaj

niye arkadaşlar bence fiyatlar makul
şimdiki 8 mbit in fiyatı 99 lira 67 liraya 8 mbit sınırsız kulanabileceğiz bence bu fiyatlar bana daha iyi geldi

kartal7
12-01-2010, 14:35   |  #7  
kartal7 avatarı
Yıllanmış Üye
380 mesaj

zaten chip editörleri bunun haberini yaptı yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlıyorsun anlamsız buldum tekrar görünce.

dabbe1
12-01-2010, 15:58   |  #8  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

zaten bununda işlerine gelen şekilde uygulanacağı kesin... yüksek faturaya devam derler...

yalcinkurt
12-01-2010, 16:00   |  #9  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj

Bu rakamlara inanmıyorum ben şahsen. TTNet ve Türk Telekom'un zaten hiçbir işine inanmıyorum.

acemis
12-01-2010, 17:39   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj

Telekom 1 kuruş dahi vermem isterse 100 TL olsun 3G kullanırım onuda Avea kullanmam aynı firma.

By_Kert
13-01-2010, 13:37   |  #11  
By_Kert avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

Bizde ona göre tedbirleniriz yazık hizmet rezalet ama paraya gelnce haksız yere aldıkları bütün para haram olsun (Benden)

mancukya
13-01-2010, 16:12   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

21,8 TL bağlantı ücreti ve 19,3 TL yaklasik 40 ytl bir dayama vergi durumu burada ilginc kimden alinacak vergiler dahilmi ?
Neyse asagi yukari 40 ytl sabit ücretde dahil ve kota olayida yok peki bu durumda senelerdir neden rakip sirketlerden bir tanesi bile hakki olmasina ragmen kotayi kaldirmadi ?
Burada gercek TTnet yada hangi sirket olursa olsun bir tanesi rakip olmak icin mucadele göstermedi bu yeni bir sey degil rakip firma Adsl hattini kuran firmadan belirli ücret karsiliginda hizmeti alir kendisi sunar bu huzmet icinde kota yada hiz sinirinda 1 yerine 2 verebilir hic biri yapmadi bosuna kiziyorsunuz.
Senelerdir benzin, elektrik, bu tarz kolay vergi toplanacaks eylere yüklenen vergilere ve bunlari düzeltecekleri yerde artiranlara ve özellesme olmasina ragmen rekabete girmeyen aciz sirketlerede kizin biraz hepsi kazanayim ama vermeyim derdinde.
isin asli malesef diger sirketlerde port acmak dns almak ve veri satin almak islerine gelmiyor hepsinin amaci ayniymis ben kazaniyimda yeter kimse kimseye dokunmasin mantigi.
Adsl bütün ülkelerde kotali baslamis sonrasinda özellesme ile pazarda yer kapip büyümek isteye firmalarin kotayi kaldirmasi ile digerleride mecbur kalmistir Türkiyede bunun olmama sebebi TT degil rekabet ettigini söyleyen sirketlerdir yani o sirketlerde ayni TT gibi sömürme amacinda gitmistir.

Kapalı Hesap (113439)
13-01-2010, 21:43   |  #13  
Kapalı Hesap
464 mesaj

1024 limitsizi  44 liraya vermiş, zaten  bu fiyatta şu an ayrıca , burda aklı sıra uyanıklık etmişler , yalın adsl erişim ücreti adı altında yine telefon parasını çıkarıyorlar dikkat ettiyseniz, bu kadar kurnazlığa da pes doğrusu artık . erişim ücreti diye bir tabir herhalde dünyada bir türkiyede olsa gerek . sabit telefondan aldığı sabit aylık kullanım bedelini buraya almış zımbalamış işte . bunlar ucuz hesaplar arkadaşlar , belki bi derece evinde sabit hat kullanmak istemeyen geçebilir ama hissedilir bi indirim yok.
Burda olması gereken fiyat 19,3 tl olan erişim ücretinin alınmadan hesaplanması gerekirdi. örneğin 1024 limitsizin fiyatı 24,82 tl olmalıydı. ki 25 lira internet için normaldir. ama gel de anlat .. olan millete oluyor

yokyok
15-01-2010, 01:09   |  #14  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

Çok kaba olacak ama, biz eşşek olduktan sonra bize semer vuran çok olacaktır. Durmak yok, yolmaya devam.

poetic
15-01-2010, 02:40   |  #15  
Taze Üye
10 mesaj

Çok çakallık gördümde,telekom çakallığın sınırlarını zorluyor.İnsanlara resmen enayi muamelesi yapıyor Sinirli

dasti
28-07-2011, 14:45   |  #16  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,963 mesaj

ttnet bu herşey beklenir. Adamlar eski internet abonelerinin numaralarını farklı şirketlere satıyorlar. Bunlara ne kadar güven olur sizce ? Diğer internetimi kapattığımda hergün bir firmadan arıyorlardı net verelim net verelim diye :)

ecmnrcmc
07-10-2011, 19:21   |  #17  
Üye
50 mesaj

Çok kötü oldu bu -.-

anl90
27-10-2011, 18:43   |  #18  
anl90 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
576 mesaj

Böyle saçmalık olmaz derdim ama alıştık artık...
Sadece internet kullanmak istiyorum ama ev telefonunu kapatmak istiyorum.
Diyorlarki"her ay 15 lira ödemek zorundasınız"....
La niye ödemek zorundayım ? Böyle mantık var mı ?
Beyaz eşya mağazasına gidiyorsun "bir tane dolap ver"diyorsun.Satıcı diyorki"bulaşık makinası da almak zorundasın"... Şu foruma saygım olmasa ben ne cevap vereceğimi bilirim ama bu kadarla yetiniyorum...