Yanlış ellerde Limewire tehlikeli olabilir

CHIP Online
14-08-2009, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Sadece dosya paylaşım programı LimeWire'ı kullanarak insanlar dolandırılır mı? Ne yazık ki evet!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/yanl ... olabilir_14603.html

ABD'li Frederick Wood adlı bir adam geçtiğimiz günlerde dolandırıcılık yaparken polis tarafından suçüstü yakalandı. İnternete verdiği bir ilan yardımıyla bilgisayar satan, fakat parayı ödedikten sonra kutunun içinin boş çıkması nedeniyle polise başvuran bir mağdurun yardımıyla polis Wood'a tuzak kurdu. Alıcı rolündeki polis, kendisini de aynı şekilde dolandırmaya çalışırken yakalandı.

Fakat işin ilginç boyutu adamın evi ve bilgisayarı arandıktan sonra ortaya çıktı. Meğer Wood sahte bilgisayar satışını sadece yan iş olarak yapıyor, asıl gelirini ise LimeWire sayesinde maddi kayıtlarına ulaştığı insanları dolandırarak elde ediyormuş. Polis, Wood'un LimeWire'ın arama özelliğini kullanarak diğer kullanıcıların farkında olmadan kullandıkları vergi kayıtları ve banka hesap detaylarına ulaştığını tespit etti. Wood'un bilgisayarında yüzlerce kişiye ait hassas maddi kayıt ve bu kişilerin adına düzenlediği sahte doküman ele geçirildi.

Polis, Wood'un bilgilerini çaldığı kişilerin çoğunun bilgisayarında LimeWire yüklü olduğundan bile habersiz olduğunu ve sadece çok tecrübeli kullanıcıların P2P programını kullanmaları gerektiğini söyledi.

Tüm konu: Yanlış ellerde Limewire tehlikeli olabilir

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce gerçekten de P2P programlarını kullanmak tehlikeli mi?

icemanphoenix
14-08-2009, 16:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
308 mesaj

ne yaptığınızı biliyorsanız  p2p yazılımlar tehlikeli değildir. ama bilmiyorsanız sadece bir bardak soğuk su yakınınızda olsun yeter :)

ECHELON_
14-08-2009, 16:57   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

zaten bu müzik vb. insdirme programlarının bir çok açığı sunduğu bilinen bir şey misal aresi kurarken bile anti onun açtığı portu zararlı olarak görüyor bu yüzden bu tür programlar quıck stratup benzeri programlarla başlangıçta açılması önlenmeli lazım oldukça açılmalı

Feel Good
14-08-2009, 16:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: CHIP Online  
Tabii ki de.

Kapalı Hesap (53751)
14-08-2009, 18:33   |  #5  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Sizce gerçekten de P2P programlarını kullanmak tehlikeli mi?

Kullanıcı bilinçsizse evet her açıdan tehlikeleri var.

Majeste
14-08-2009, 19:35   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

Ben programı otomatik açtırmıyorum. İşim olduğunda açıyorum, işimi görüp kapatıyorum. O süre de birinin benim bilgisayarıma bağlanıp bilgilerime erişmesi düşük bi ihtimal ancak en azından iyidir.

fletcher
15-08-2009, 01:13   |  #7  
Üye
80 mesaj

P2P programlarını asla kullanmadım kullanmamda. 

rare81
15-08-2009, 08:13   |  #8  
rare81 avatarı
Yıllanmış Üye
101 mesaj
Alıntı: icemanphoenix  
ne yaptığınızı biliyorsanız  p2p yazılımlar tehlikeli değildir. ama bilmiyorsanız sadece bir bardak soğuk su yakınınızda olsun yeter :)
Bazen ne yaptığını bilmen de işe yaramıyor.Mesela şarkı indireyim diyorsun.Bir de bakıyorsun ki 5 yıldızlı mp3 lerin içine trojan sokmuş adam.Nasıl yapıyor bilmiyorum ama ben çok karşılaştım.Bir kere tıklayıp şarkıyı yürüttün mü tamam ondan sonra cebelleşip duruyorsun.Her zararlıyı her anti-virüste görmüyor.
 Mp3 ün içine virüs sokma olayına sadece limewire de rastladım.
 Mesela bakıyorum parçanın boyutuna kalitesine ve orjinal süresine.Ama yine de yüklüyorsun.Sonuçta yüklemeden de anlayamıyorsun gerçekten temiz mi olduğunu.
 Ben çok antivirüs ve güvenlik duvarı kullandım.Bu şekilde virüsleri sadece kaspersky ve ilginçtir comodo bulabiliyor.Diğerleri bulamıyor.

H@ckerCesur
15-08-2009, 08:42   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
Alıntı: fletcher  
P2P programlarını asla kullanmadım kullanmamda. 
Müşterilerime de kullandırtmam...

erdata
15-08-2009, 12:20   |  #10  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

Limewire son sürümde varsayılan ayarlarıyla kurulursa belgelerinizi tarayıp dosyalarınızı paylaşıma açmaya çalışıyor... Adı ne kadar saçma bir dosya aratırsanız aratın mutlaka virüslü fake dosyalar sunuyor... illada kullanacağım diyenlere tavsiyem mp3 indirecekseniz bit hızına bakın yoksa indirmeyin, indirdikten sonra mutlaka antivirüsle taratıp öyle kullanın. ve son olarak limewire kurmuşsanız herşeyinizi paylaşıyor olabilirsiniz özel dosyalarınız paylaşıma açılmış olabilir bunu göz önünde bulundurun.

tayartekin
15-08-2009, 12:20   |  #11  
Yıllanmış Üye
802 mesaj

kullanıcı tecrübesiz ise tabikide tehlikeli. müzik indirmek için p2p programları deil de güvenilir web sitelerinden indirmeli

icemanphoenix
15-08-2009, 15:04   |  #12  
Yıllanmış Üye
308 mesaj
Alıntı: rare81  
Bazen ne yaptığını bilmen de işe yaramıyor.Mesela şarkı indireyim diyorsun.Bir de bakıyorsun ki 5 yıldızlı mp3 lerin içine trojan sokmuş adam.Nasıl yapıyor bilmiyorum ama ben çok karşılaştım.Bir kere tıklayıp şarkıyı yürüttün mü tamam ondan sonra cebelleşip duruyorsun.Her zararlıyı her anti-virüste görmüyor.
 Mp3 ün içine virüs sokma olayına sadece limewire de rastladım.
 Mesela bakıyorum parçanın boyutuna kalitesine ve orjinal süresine.Ama yine de yüklüyorsun.Sonuçta yüklemeden de anlayamıyorsun gerçekten temiz mi olduğunu.
 Ben çok antivirüs ve güvenlik duvarı kullandım.Bu şekilde virüsleri sadece kaspersky ve ilginçtir comodo bulabiliyor.Diğerleri bulamıyor.
evet limeware virüs konusunda oldukça meşhur Gülümseme ben e-mule kulllanıyorum. bu güne kadar bir iki kez kendi hatamdan kaynaklanan hatalı dosya seçiminden dolayı virüs yeme tehlikesi yaşadım. onuda saolsun avast pro var o halletti. avastın p2p modülü gerçekten işe yarıyor. dosyayı geçici klasörden indirilmiş dosyalar klasörüne almadan önce tarayıp ondan sonra izin veriyor. eger dosya virüslü ise zaten temp(geçici) klasörden çıkartılmasına izin vermiyor ve e-mule tamamlanmamış dosya olarak gösteriyor. eh geriyede silmek kalıyor Gülümseme
ayrıca e-mulede fake dosya kontrolü var. her açılışta güncellenen bir özellik. dosyanın adına bakıyorsun mesala bir film indireceksin. adı değiştirilmişse eger (misal orjinali +18 içerikli ama adam adını gladyatör yapmış) yorumlar kısmında veya fake kontrol kısmında görebiliyorsun. milyonlarca kullanıcı tarafından bu yorum ve fake uyarıları dosyanın özelliklerine eklenebildiği için bir nevi otokontrol söz konusu. ayrıca yine server larda size uyarı mesajı gönderebiliyor (eğer dosya tehlikeli içerik taşıyorsa)  dosyanın derhal silinmesi gerektiği konusunda.

e-mule reklamı gibi oldu bu mesajda Kahkaha

Son Düzenleme: icemanphoenix ~ 15 Ağustos 2009 15:05
Toxic
15-08-2009, 15:07   |  #13  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

ben biliçli kullandığımdan bir tehlikeyle karşılaşmadım ama bilinçsiz kullanıcılar içinçok tehlikeli

Kapalı Hesap (130880)
15-08-2009, 15:24   |  #14  
Kapalı Hesap
1,418 mesaj
Alıntı: Toxic  
ben biliçli kullandığımdan bir tehlikeyle karşılaşmadım ama bilinçsiz kullanıcılar için çok tehlikeli
katılıyorum bende