Yardım, biosta parola var, hdd ve dvd yi görmüyor

extraEXTRA
29-05-2009, 10:58   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Merhaba;

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar. Kusura bakmayın ama sorunumu ve süreci tam olarak anlayabilmeniz için biraz uzunca bir anlatım yapacağım, teşekkürler anlayışınız için:

ACER TravelMate 2420 ikinci el laptop aldım. Başta WinXP yüklüydü ve BIOS'unda şifre girildiğinden, BIOS'a girip ayar değiştiremiyorum ve bir türlü şifreyide sıfırlayamadık.
Dediğim gibi başta XP yüklüydü ve Win7 kurmak için DVDden başlamak için boot menüsü olmadığı için HDD'yi çıkarıp harici olarak formatlamak istedim. Böylece sistem yüklü olmadığından otomatik DVD'den başlatabiliyordu (daha öncesinde başka bir HDD ile denemiştim ve dediğim gibi sistem yüklü olmadığından DVD'den başlamıştı).

Ama ne hikmetse HDD'yi söküp formatlayıp (tamamen birleştirip ham hale getirdim) geri taktığımda ne HDD'yi gördü ne de DVD'yi. Ne yapacağımı bilemiyorum şimdi. Ayrıca bunları görmediğinde otomatik USB'dn başlayabildiği için USB'den flashdiskle XP yüklemeyi, harici DVD'den Win7 ve Vista yüklemeyi denedim yine olmadı, HDD ekranında birşey görünmüyor tümünde de.

Şimdi gelelim sadede ve sorulara:
1-) BIOS'a girebilmenin yöntemi var mı (ki BIOS şifresinin saklandığı çipi bile resetlemeyi denedim, olmadı)?
2-) Giremiyorsam HDD'yi tanıtmanın bir yöntemi var mı?
3-) BIOS sıfırlamayı yapan yerler var mı + site ve tel numarları.

Bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ediyorum herkese. Saygılar...

keshkesh
29-05-2009, 11:02   |  #2  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

üzerinde işletim sistemi olsa daha kolay olur :S

şöyle yap bir bilgisayarın harddiskini sök. laptoptaki harddiski usb ile pc ye bağla, windows kurulumunu başlat, sonra aynı windows cd sini kullanarak laptopa geri tak.

şayet windows kurulursa üreticinin sitesine gir ve en son bios u indirip yükle.
ps: kullandığın windows cd'sinde sata driverlari yoksa kurulum yaparken harddiski göremezsin

H@ckerCesur
29-05-2009, 11:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

her notebookta farklı yerde olur bios pili. O pili bulup çıkar 10 dk bekle. Elektrikte olmasın. Batarya da olmasın üzerinde.

Sonra pili tak. Bios şifresi sıfırlanmış olması gerekiyor Göz kırpma

ama iş bios pilini bulmada.

extraEXTRA
29-05-2009, 11:34   |  #4  
OP Taze Üye
14 mesaj

teşekkürler "H@ckerCesur", ama o yöntemi çoktan denedim, olmadı.

teşekkürler "keshkesh", bu yöntemide bi deneyeceğim ama yine de olacağını zannetmiyorum. ayrıca iki USB (HDD + Harici DVD) bir arada görür mü acaba...

Son Düzenleme: extraEXTRA ~ 29 Mayıs 2009 11:35
keshkesh
29-05-2009, 11:36   |  #5  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

laptopların çoğunda bios pilini çıkarmak parolayı sıfırlamıyor. ayrı bi chip üzerine kaydettiklerini düşünüyordum, elektronikçi bir arkadaş da doğruladı. pili çıkartıp güvenlik chipine kısa devre yaptırıp bios pili sıfırlanabiliyor :) ama çok zahmetli iş...

birde bazı laptop modellerine uygun kablo veya aparatlar var... bir kısmı lpt bir kısmı pcimci bazıları da rs232 den baglanılıyor, bu aparatlar takılı iken laptopu açınca parola sıfırlanıyor. (bios sıfırlama jumperi gibi :))

extraEXTRA
29-05-2009, 11:49   |  #6  
OP Taze Üye
14 mesaj

o chipi de sıfırlamayı denedik "keshkesh". yine de BIOS sıfırlanmadı. aslında belkide yeteri kadar bilgiye sahip olmadığımdandır. net olarak bu model için bir anlatıma rastlasaydım belkide dediğiniz gibi chip'den resetleyebilirdik.

miragecomputer
29-05-2009, 15:06   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

Laptopun anakartı üzerinde clear cmos la ilgili bir jumper varmı kontrol et şayet varsa nasıl sıfırlayacağınıda şekillerle göstermiş yani anakartı sıfırlayacaksın bir dene

extraEXTRA
29-05-2009, 15:08   |  #8  
OP Taze Üye
14 mesaj

şekil olarak gösterebilir misin? çünkü gözüme çarpmadı hiç

extraEXTRA
29-05-2009, 17:47   |  #9  
OP Taze Üye
14 mesaj

Bu arada "keshkesh", harici DVD'den harici HDD'ye yüklemeye çalıştım ama HDD'yi görmedi.