Yardım - Kablosuzda Korsan kullanım var.

virginia
06-05-2009, 17:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Selam, airties modemle limitli adslim var. son üç faturam çok kabarık geldi, geçen ay 55 lira ödedim. Modem şifresini değiştirdiğim kullanmadığım zamanlarda modemi kapalı tutmama rağmen böyle oldu. Yardımcı olabilecek olan var mı? Ne gibi önlem alabilirim?

HaaNKs
06-05-2009, 17:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
315 mesaj

Eğer modem şifrenizi değiştirdiyeseniz ve kullanmadığınız zamanlarda modeminiz kapalıysa bu fatura size aittir. Girdiğiniz sitelere daha çok dikkat edin ve mümkün olduğunca video seyretmemeye çalışın. youtube vb. sitelerdeki videolar kota düşmanıdır...

OnlyMann
06-05-2009, 17:22   |  #3  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

modeminizin kablosuz bağlantısı mevcut mu? mevcutsa kablosuz bağlantınızı basit olmayacak şekilde ve uzun bir şifre ile şifrelemenizi öneririm. ayrıca kacak olduğunu düşündüğünüz makinaya ait MAC adresi bilgisi modem tarafından tutuluyordur. tutulan MAC adresini engelleyebilirsiniz. bunun için izin verilecek MAC adresleri ancak modemi kullanabilir. şayet dediğiniz gibi bir başkasının hattınızı kullanaması söz konusu değilse makinanızı zararlılara karşı taramalısınız. hatta günce bir işletim sistemi ve güncel bir virüs programı yükleyip taramalısınız.

Son olarak makinanızda paylaşıma yönelik (mp3 paylaşımı gibi) herhangi bir program kullanılıyorsa kaldırmalısınız (emule kazaa limewire vs gibi). makinanızı sunucu gibi kullanıldığı için hat hızınızda etkilenecek aynı zamanda kotanız dolacaktır.

virginia
06-05-2009, 17:23   |  #4  
OP Taze Üye
7 mesaj

Hızlı cevap için teşekkürler. Ne video seyrediyorum, ne de mp3 indiriyorum, sadece mail ve fcbk kullanımı. Kotayı aşmadığımdan yüzde yüz eminim, o yüzden bu kadar şaşkınım.

İtacHi_
06-05-2009, 17:25   |  #5  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Siz gerçekten tutumlu kullandığınıza inanıyorsanız yani youtube ve izlesene gibi video sitelerine girmiyorsanız,windowsun güncellemelerini sürekli açık tutmuyorsanız ve oyun sitelerine pek girmiyorsanız korsan kulllanıcı tarafından sömürülüyor olabilirsiniz.Ve şifreyide değiştirdiğinizde yine bir korsanın girişinden eminseniz bu korsan profesyonel bir korsandır.O zaman yapmanız gereken bu linkteki adımları uygulamanızdır...Beğendim

https://www.chip.com.tr/forum/Kab ... e-koyma_t24572.html

virginia
06-05-2009, 17:25   |  #6  
OP Taze Üye
7 mesaj

evet kablosuz modem. hiç bir şey indirmiyorum.
MAC adresi nasıl engelliyebilirm?

virginia
06-05-2009, 17:27   |  #7  
OP Taze Üye
7 mesaj

teşekkürler

virginia
06-05-2009, 17:28   |  #8  
OP Taze Üye
7 mesaj

windows güncelleme yapıyor arada. bu 29luk faturayı 55TL ye çıkarabilir mi?

OnlyMann
06-05-2009, 17:30   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

öncelikle
başlat>çalıştır>cmd enter
gelen ekrana
ipconfig   -all  enter yapınız

ie adres kısmına gelen listedeki varsayılan ağ geçidi bilgisini aynen noktalı şekliyle giriniz. Bu arada modeminizin markasını/modelini de yazarsanız. muhtemelen kullanıcı adı ve şifre isteyecektir modeme ait dokümanlarda mevcuttur.
kullanıcı bilgilerini girdikten sonra FireWall kısmında ip alan makinalara ait listeler gözükecektir. bu arada makinanızın MAC adresini yine siyah ekranda görebilirsiniz. eğer listede bu MAC adres dışında başka ipler varsa o ipleri ve MAC adreslerini engelleyebilirsiniz. işlemi kaydettikten sonra modemi kapatıp açmanızı isteyecektir.

OnlyMann
06-05-2009, 17:33   |  #10  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj
virginia
windows güncelleme yapıyor arada. bu 29luk faturayı 55TL ye çıkarabilir mi?
güncelleme ile mümkün değil bu kadar olması. ancak büyük boyutlarda yükleme yapmanız (download) gerekir (film vs gibi). dediklerimi göz önünde bulundurup kontrol ediniz. paylaşım programları varmı yok mu bakınız.

virginia
07-05-2009, 19:32   |  #11  
OP Taze Üye
7 mesaj

yardımlarınız için teşekkürler. kontrolleri yaptım, önlemleri de almaya çalıştım bakalım ne olacak. :)

asesbaşı
10-05-2009, 17:42   |  #12  
Yıllanmış Üye
201 mesaj

Şimdi izlediğin veya girdiğin indirdiğin hiç bişe yoksa face'de video izliyorsundur ve face girmende kotadan götürür msnde götürür.

ama 55 ytl olması biraz şaşırtıcı Saldırgan(hacker) ağına dadanmış olabilir. şimdi sana bu konu hakkında bildiklerim kadarıyla yapabilceklerini söliyim;

1.İlk önce virüs taraması yap bilgisayarında
2. Firewall güvenlik duvarını etkinleştir ve özel durumlara izin verme seçeneğini etkin et
3.Bi arkadaş MAC adresi engelle demiş onu deneyebilirsin işe yarar ama Saldırgan usta ise MAC Adresini (senin bilgisayarının) Giyimiş olabilir özel bir programla senin mac adresini kullanıyor olabilir o zaman mac adresini engellemen birşeyi değiştirmez. WEb filtreleme URL filtreleme ve anti-dos 'u etkinleştir modem içerisinde.
4. Kablosuz modemde WPA/WPA2 şifrelemeyi  kullan ve şifrelerinde şunları kullan; /(_*?-) gibi ifadeler kullan ve sayılarda bulunsun ama arkadaşık kelime yada harfler asla kullanma ve adını modemin kablosuz adını felan asla içermesin.
5. Kimseye şifreni verme.

bunları dene bakalım olucak mı

virginia
21-05-2009, 19:03   |  #13  
OP Taze Üye
7 mesaj

Bunları da yaptım inş işe yarar, teşekkür.