YARDIM: Laptop'a Overclock !?

Ahmet Bedir
06-03-2011, 01:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

1.

Merhaba arkadaşlar. Acer Aspire marka bir laptopum var. Modelini vs.. söylemeden önce birşey sormak istiyorum. Laptop'a Overclock yapılır mı? Benim laptopumun ısınma sorunu var. 12 Çarpana sahip. FSB: 200 MHz. Ben bunu daha aşağı çekmek istiyorum. 170-160 civarı. Hızı önemli değil. Isınınca kendini kapatıyor. AIDA64 Programıyla bakıyorum. oyuna girdiğim an sıcaklığı 100 celcius (C)'a çıkıyor. Normalde 50-70 arası.

BIOS Setupa giriyorum fakat herhangi bir seçenek yok. CPU değiştirilmiyor. Alt + F1, Ctrl + F1.. tarzı tuşları denedim fakat yeni bir seçenek menüsü gelmedi. ClockGen programını da kullanamadım. Çünkü hem karmaşık geldi (PLL Seçenek bölümünde çok fazla seçenek var ve hangisini seçeceğimi bilmiyorum) ve değiştirip Aplly dediğimde tekrar eski haline dönüyor. Sanırım beceremedim. 2 laptopta denedim ikisinde de aynı yere geldi. Bana kullanmayı öğretebilir misiniz? ya da daha basit bir program var mı? ( ve ya Seçenekler kısmından hangi PLL'yi seçicem bunu nerden öğrenebilirim? )

2.

Arkadaşlar aynı sorun başka bir arkadaşımda da var. Prime95 ile CPU ları son seviyede zorladım. Fakat kapanma yaşanmadı. Onun sorunu Ekran kartındaymış. Ekran kartını nasıl O/c yapabilirim? Onu da düşürürsem biraz daha az ısınır. Ya da Nasıl voltajını ayarlayabilirim ? ATITool'u denedim fakat en düşükte gösteriyor FSB'yi. Ne yapmam gerek? Hiç birinin garantisi yok. Servis'e vermeden önce yapabileceklerimi öğrenmek istiyorum..

Şimdiden Teşekkürler...

Son Düzenleme: Ahmet Bedir ~ 06 Mart 2011 12:56
infoman
06-03-2011, 15:30   |  #2  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Bence senin soğutucu petekleri toz vs ile tıkanmış temizlenmesi lazım
Ekran kartı O.C için : EVGA Precision
Ekran kartı voltaj ile oynanmasına izin vermiyorsa O.C programlarında bu seçeneği ya göremezsin yada pasif durumda olur.
işlemciyi eksi O.C yapmak istiyorsan aşağıdaki değerleri değiştirebilirsin programa da gerek yok.

Son Düzenleme: infoman ~ 06 Mart 2011 15:34
Ahmet Bedir
06-03-2011, 19:54   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

Sağol kardeş sonunda aradığım tarzda basit bir program buldum. Az önce denedim. Fazla zorlayıcı oyunlar denemedim fakat şu anda ısısı sabit, İşlemciyi de dediğin gibi yaptım çok sağol beni büyük bir dertten kurtardın :D